sportFive1014495
צילום: ספורט 5
רכש נמרים. באמת. טייסון
רכש נמרים. באמת. טייסון | צילום: ספורט 5

הוא היה אחד המתאגרפים הכי אייקונים בהיסטוריה, אלוף עולם בלתי מעורער במשקל כבד ובגיל 53, הוא דואג לשמור עלינו ערניים ומשתעשע עם רעיון החזרה לזירה מעת לעת. ימים ספורים אחרי שפירסם מקבץ אגרופים מרשים במיוחד לאדם בגילו, ב'סקיי ספורטס' העלו זכרונות מהקריירה הצבעונית של טייסון במחשבה שאולי, ביום מן הימים, הוא יחזיר עטרה ליושנה.

כשטייסון קנה שלושה נמרים
אחד הדברים המרכזיים ששמו על המתאגרף האגדי את טייטל ה'ידוע לשמצה', היא החיבה הדי מוזרה שלו לחיות אקזוטיות. וכשחשבון הבנק שלך עמוס במזומנים, אתה יכול לתחזק איזה תחביב שרק תרצה. זאת הסיבה שטייסון ראה מעשה לגיטימי בקניית שלושה נמרים בוגרים - קניה, סטורם ובוריס.

"הייתי טיפש", נזכר טייסון. "אין מצב שתתביית על החתולים במאה אחוז, פשוט אין מצב. הייתי אפילו ישן איתם, הם היו מסתובבים בבית שלי. עשיתי טעויות. אני שמח שחינכתי את עצמי, זה היה מאוחר, אבל חינכתי. פעם מישהי קפצה מעל הגדר שלי ואחד הנמרים לא זיהה אותה, זו הייתה תאונה קשה".

אבל איך, בעצם, מגיעים למצב בו אתה קונה שלושה נמרים? לדבריו של טייסון, סוחר המכוניות שלו בזמנו הציע לו לקנות אריות ונמרים תמורת סט גלגלים ישן. "הייתי בחור צעיר שאמר לעצמו 'וואו, זה יהיה מגניב'", שיחזר טייסון. "כשהגעתי הביתה כבר חיכו לי שלושה גורים, מה לעזאזל עבר לי בראש?".

טיפוס מיוחד, בלשון המעטה. טייסון
טיפוס מיוחד, בלשון המעטה. טייסון | צילום: ספורט 5

כשטייסון ומייקל ג'ורדן רבו על אישה
ב-1998, שני האגדות, כל אחד בתחומו, התארחו במסיבת יום ההולדת של ריצ'רד דנט, שחקן ההגנה של שיקגו ברס וחבר היכל התהילה של ה-NFL. טייסון בדיוק היה בתהליך של גירושין מאשתו הראשונה, השחקנית רובין גיבנס, איתה ג'ורדן יצא איתה קודם לכן.

"טייסון ישב שם עם לונג-איילנד, וכשהוא שותה רגשותיו האמיתיים יוצאים החוצה", נזכר רורי הולוואי, מנהלו האישי, בספרו. "אמרתי לברמן שיפסיק למזוג לו, ראיתי לאן זה הולך. מייק בהה בג'ורדן מעבר לשולחן ואמר לו 'גבר, אתה חושב שאני טיפש?'. ג'ורדן נראה כאילו הוא ראה רוח רפאים. הוא רק רצה לקום וללכת, הוא לא רצה חלק בזה".

"זה היה קרקס, טייסון אמר לכולם שהוא יפרק את ג'ורדן, הצד הקנאי יצא ממנו, מהשתייה", הוא הוסיף וסיכם. "ג'ורדן חיכה שמייק יצחק או יגיד משהו, הוא לא נראה כמו מישהו שיודע איך לקחת את זה. מעולם לא ראיתי אותו פוחד ככה".

כשטייסון תפס את בראד פיט "על חם"
תראו לכם איך זה מרגיש להיות בבית של החברה החדשה שלך, לפתע האקס שלה נכנס, והפלא ופלא - זה מייק טייסון. זה בדיוק מה שקרה לבראד פיט בצעירותו. בשנת 89', טייסון בדיוק סיים לחתום על מסמכי הגירושין מרובין גיבנס - וכשנסע לביתה, מצא את החבר החדש ויפה התואר שלה שם.

"הייתם צריכים לראות את המבט על פניו," כתב טייסון בספרו, "האמת הבלתי מעורערת". "הוא היה נראה כמו מישהו שמוכן להגיד את מילותיו האחרונות. הוא התחנן בפניי 'אל תכה אותי אחי, אל תכה אותי'". שנים מאוחר יותר, גיבנס הודתה שהכל נכון מלבד פרט אחד, התחנונים לטייסון.

טייסון והקעקוע (GETTYIMAGES)
טייסון והקעקוע (GETTYIMAGES) | צילום: ספורט 5

כשטופאק הגיע לבקר את טייסון בכלא
גורלו המר של הראפר האגדי תמיד יהיה קשור, במידה מסוימת, לטייסון - מאחר והירי הבלתי נשכח התרחש בשנת 96', זמן קצר אחרי שטופאק התארח בקרב של המתאגרף מול ברוס סלדון בלאס וגאס. אבל החברות של שניים מהדמויות הכי מפוקפקות בעולם בזמנו, החלה הרבה לפני כן.

"השומרים לא אהבו אותו", סיפר טייסון בפודקאסט מיוחד. "ברגע שהוא נכנס לתחומי הכלא, האסירים נשאבו אליו וזה כבר היה עניין בטיחותי. הוא פתאום היה קופץ על השולחן וגורם לכל השומרים להסתכל, ואני הייתי אומר לו 'תרד, תרד משם'. הייתה שם אנרגיה מיוחדת כשהוא הגיע, כולם הכירו אותו, היה לו כבוד מטורף".

המפגש הראשון ביניהם היה כשטייסון הגניב, ללא ידיעתו, חבורה של צעירים - כולל טופאק הצעיר - למסיבה של מג'יק ג'ונסון ב'סאנסט בולוורד'. "איזה בחור תפס את המיקרופון, הרים את כל המועדון וצעק תודה שהכנסתם אותנו. זה היה טופאק", סיפר טייסון. "כשהייתי בכלא הוא כתב לי 'אתה אולי לא מכיר אותי, אבל הכנסת אותי למועדון'. ככה נהיינו חברים. תמיד אמרנו שכשנצא מהכלא, נכבוש את העולם, כולם ידעו את השמות שלנו. וזה מה שקרה".

כשטייסון שיחד שוטר ברולס רויס
אחת העלילות הגדולות ביותר של טייסו עם המשטרה האמריקאית, לא הייתה בכלל באשמתו. זה קרה כשהתפתח ויכוח בינו לבי אשתו דאז, גיבנס, בבורגר קינג, והיא לקחה את רכבו ונסעה. "היא הייתה מטורפת", נזכר טייסון. "היא ריסקה את המכונית ופגעה במישהו. השוטרים באו, פחדתי שיעצרו אותי, היה שם בחור עם זרוע שבורה ולא היה לי רישיון. אמרתי לקצין 'למה אתה פשוט לא לוקח את האוטו', והם לקחו".

בהמשך הלילה, צלם מקומי מצא את הרכב חונה בחניון לילה, והתמונות הופיעו בעיתן הבוקר ביום שלמחרת. שני הקצינים הודו בעבירה והורשעו, אך לא הועמדו לדין. הם אמרו כי הטענה של טייסון הייתה "לא היה לי אלא מזל רע ותאונות עם המכונית הזאת".

כשטייסון עשה את הקעקוע המפורסם על פניו
אחד מסימני הזיהוי של המתאגרף הוא, איך לא, הציור שמעטר את פניו - אלא שבמקור, מסתבר, אלה בכלל היו אמורים להיות לבבות. "הייתי אמור להיות איש הלבבות, הייתי קרוב לזה", סיפר טייסון. "אבל המקעקע אמר לי 'אני לא עושה את זה'. הסכמתי להצעה שלו, הרבה דברים טובים קרו מאז".

הקעקוע הזה הגיע שבוע לפני הקרב מול קליפורד אטיין בשנת 03'. המאמן של טייסון אז, ג'ף פניך, היה כל כך נחרד לגלות על כך. "לפי הבנתי", הוא טען, "אם הקעקוע חדש, הוא יכול להזדהם. לא חשבתי שהוא יכול להילחם" - אבל טייסון, כמובן, הפיל את אטיין בסיבוב הראשון.