(אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
"ניצחון של הספורט על הקורונה". פונטי מתכונן לגרנד סלאם תל אביב (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

התרגשות גדולה לקראת הגרנד סלאם בתל אביב שיפתח מחר (חמישי) בהיכל קבוצת שלמה. נכון לעכשיו רשומים 425 ספורטאים וספורטאיות מ-61 מדינות מרחבי העולם, ביניהם ג'ודוקות מהטופ העולמי, שעל כולם חלים נהלים מחמירים וקפדניים במיוחד סביב נגיף הקורונה, כמו למשל חמש בדיקות, חלוקה לקפסולות וכדומה.

אחד הג'ודאים שיעלה על המזרן הוא סעיד מולאי האיראני, שהתבשר היום כי יוכל לפגוש את יריבו הישראלי, שגיא מוקי, רק בגמר או בקרב על הארד. בקרב הראשון שלו, מולאי יוכל לפגוש את שגב בן הרוש הישראלי (אם ינצח לפני כן יריב אזארי) .

משה פונטי, יו"ר האיגוד, אמר לערוץ הספורט: "אני מקווה שזה יהיה טורניר איכותי ומהנה עבור כל מי שיצפה בו מהטלוויזיה. מכיוון שאנחנו עורכים אותו בתקופה כל כך מסובכת מבחינת הקורונה, אני מאחל שכל הארגון יעבור בהצלחה, שלא יהיו חולים והטורניר הזה יהפוך להיות דוגמה של ניצחון הספורט על הקורונה. אני פחות חושב על הישגים, אני יודע שיש לי ספורטאים וספורטאיות מצוינים והם יעשו את הטוב ביותר".

נשיא איגוד הג׳ודו העולמי, מריוס ויזר, הוסיף: ״אני רוצה להביע את הערכתי לאיגוד הג׳ודו הישראלי ולממשלת ישראל על ארגון אירוע מיוחד. זו דוגמא לא רק לספורט, אלא לקהילה כולה. הזדמנות להראות את הכוח וההשראה שיש בספורט, שמעורר תקווה באנשים. אתם יכולים להיות גאים שישראל מארגנת טורניר כזה. זה הישג אדיר לישראל, שיוצר תדמית חיובית למדינה ומעיד על הכוח, האומץ, ויכולות הארגון של מדינת ישראל. אתם מראים לעולם את כל היכולות שלכם בזמנים קשים".

בנבחרת הישראלית ייקחו חלק בטורניר היוקרתי 26 גברים ו-11 נשים, ביניהם אלוף העולם שגיא מוקי, אלוף אירופה פיטר פלצ'יק, מדליסט הארד מהמשחקים האולימפיים בריו 2016 אורי ששון, המתחרות הבולטות בנבחרת הנשים תמנע נלסון לוי, שירה ראשוני, גילי כהן, גפן פרימו וכן ענבר לניר אלופת אירופה עד גיל 23.

מבחינה מקצועית, מדובר בהזדמנות נהדרת לג'ודאים ולג'ודאיות המיועדים והמיועדות להגיע לטוקיו לצבור נקודות חשובות לדירוג האולימפי לקראת המשחקים בקיץ בבירת יפן. כמובן שישתתפו גם הרבה ספורטאים צעירים, שיקבלו את הבמה על מנת להשתפשף ולצבור ניסיון.

אצל הנשים, אחד המוקדים המעניינים יהיה המאבק על הכרטיס האולימפי בין גפן פרימו לגילי כהן במשקל של עד 52 ק"ג, שיוכרע בתחרות. אחרי שבפברואר אשתקד הוכרזה פרימו כנציגה הישראלית במשקל הזה לטוקיו, הדחייה של המשחקים הובילה את האיגוד לפתוח מחדש את המאבק הפנימי. כעת המצב צמוד ביותר: פרימו מובילה במעט כשהיא מדורגת במקום ה-12 בדירוג האולימפי עם 3358 נקודות, וכהן ממוקמת במקום ה-14 כשבאמתחתה 3092 נקודות. הג'ודאית שתתברג גבוה יותר תזכה בכרטיס, ועל כן המאבק ביניהן יגיע לרגע השיא דווקא כאן בתל אביב.

שני הרשקו, מאמן נבחרת הנשים, סיפר לערוץ הספורט: "המטרה היא שיהיו 2-3 ספורטאיות שיסיימו בשביעייה הראשונה, ואם מתוכן אחת תסיים עם מדליה זה ייחשב לטורניר מוצלח".