sportFive991519
צילום: ספורט 5
sportFive991522
צילום: ספורט 5

גראנד פרי תל אביב בג'ודו ייצא לדרך מחר (חמישי) בפעם השנייה בהיכל קבוצת שלמה, ואיגוד הג'ודו קיים הבוקר מסיבת עיתונאים מיוחדת לקראת האירוע היוקרתי.

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, פתחה: "עוד לא התחיל האירוע ואנחנו כבר מתרגשים. אני שמחה לפתוח את אירועי הגרנד פרי בפעם השנייה, התחרות הגדולה בכל הזמנים מבחינת המשתתפים, שכמעט הכפילה את עצמה משנה שעברה 583 ספורטאיות וספורטאים מ-85 מדינות וזה פשוט מדהים. השנה נזכה לראות כאן 14 אלופי ואלופות עולם, מדליסטים ומדלישטיות אולימפיים ממעצמות הג'ודו הגדולות ביותר בתחרות השנייה מתוך סבב של ארבע שנים שנחתם ביני לארגון הג'ודו העולמי. בשנה הזו התחרות מאפשרת לראשונה צבירה מלאה של נקודות לקראת המשקחים באולימפיים בטוקיו.

"הבטחתי שישראל שתפתח את שעריה לכל ספורטאי מכל מדינה וצר לי שהסופורטים מאיראן, מסוריה ומיתר מדינות ערב לא לוקחים חלק בתחרות הזאת, למרות המאמצים שעשינו כדי לעודד את הגעתם לארץ. יש לנו עוד שנתיים, אולי עוד הם עוד יפתיעו והם יופתעו לגלות מדינה שוחרת שלום שמאמינה שספורט הוא גשר בין אנשים".

יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי, אמר: "לפני כמה שנים אמרתי שאני חולם לאחר את אליפות אירופה עד גיל 23 והגשמנו את זה, גם את אליפות אירופה לבוגרים. דמיינתי את הגרנד פרי מגיע לישראל והוא נחת כאן. בארגון העולמי אמרו לי שהתרשמו מהארגון ומהקהל. השנה חלמתי וכמעט התגשם שספורטאים מאיראן וסוריה יתארחו כאן, זה לא התגשם למרות שזה היה קרוב ואני בטוח שזה יקרה בעתיד. אבל לפני זה, אנחנו רוצים להצליח באירוח הגרנד פראי . יש יותר מ-30 מדינות משנה שעברה, השם הטוב שיצא לאיגוד עשה את שלו".

פונטי התייחס גם לאפשרות שישראל תארח את אליפות העולם בעתיד: "אני מדבר עם מריוס ויזר על הדברים האלה, אבל לא בשנים הקרובות כי יש כל מיני רגישויות בעולם. וצריך להתחשב במדינות ערביות. אוזבקיסטן, קטאר והונגריה יארחו את שלוש האליפויות הקרובות, ב-2024 תהיה אולימפיאדה וב-2025 אני מאמין שנביא את זה לישראל ומירי רגב תעזור לנו. המצב של מולעי רגיש מאוד. הוא לא יכול לערוק יום אחד וביום אחר להיות בישראל. אנחנו חושבים שהוא אמיץ ומדהים. דיברתי אישית עם ראשי איגודים של מדינות ערביות שלא רק אישרו שיגיעו אלא גם נרשמו. משום מה לפני כמה ימים הם ירדו מזה מסיבות שאני לא יודע".

השרה רגב עצמה אמרה על כך: "קשה מאוד להביא תחרויות מהסוג הזה. לוויזר אומץ, כלים ויכולות לעמוד מול עולם מאוד מורכב ולקבל החלטות קשות גם בעניין הגרנד פרי. ככל שראשי איגודים יבינו שצריך לבעוט את הפוליטיקה מהמגרשים, נוכל לראות שוויון אמיתי. מה שקרה לסעיד מולאי זו טרגידה אישית קשה כי כל ספורטאי רוצה להצליח ולהיאבק מול כל אחד בדרך לאולימפיאדה, ולקבל את המדליה שעליה הוא חולם. לצערי יש הרבה מאוד מתחים מדיניים ופוליטיים. אני מאמינה שבסופו של יום הרוח האנושית תנצח וגם אותם ספורטאים יוכלו לבוא ולהרגיש כאן בבית כספורטאים שמייצגים את המדינה שלהם".

ולאד מארינסקו, מאיגוד הג'ודו העולמי, אמר בנושא: "ארגון הג'ודו העולמי השעה את איראן אז היא לא יכולה להשתתף. ג'ודו מבוסס על ערכים ווחברות בין על המתחרים, ואנחנו אוכפים את הערכים האלה. העמדה שלנו ברורה מאוד. שספוראים יוכלו להתחרות ללא הבדל או התערבות מדינות. ישראל מדינת ג'ודו נפלאה, כשאנחנו רואים את הג'ודו בבתי הספר ואת החינוך אנחנו מדברים על מדינה שמנחילה את הג'ודו לעם, עם אנשים שהם לא רק אתלטים גדולים אלא גם בני אנוש גדולים. יהיה נהדר לראות פה עוד אירועים".

sportFive991523
צילום: ספורט 5

שגיא מוקי, שלא יתחרה בטורניר כדי לא להתסכן בפציעה, אמר: "תחרויות בסדר גודל כזה כמו אליפות אירופה והגרנד פרי שנה שעברה זה דבר שחוויתי ואני יודע שהתחושות מטורפות. חלמתי שיהיו רגעים כאלה וצריך לחזק את זה. שנה שעברה לא ציפיתי שהקהל יישאר עד הגמר, זה יה ביום שישי אבל האולם היה מלא, אנשים פספסו ארוחות שישי וזה היה מרגש. השנה שאני לא מתחרה זה מאוד קשה לי, כי רציתי להתחרות. עשיתי הכל כדי שזה יקרה, אבל עדיין הפציעה נמצאת ויש סיכון גדול, אז צריך לקבל את זה".

מוקי דיבר גם על המפגש עם סעיד מולאי, שסירב בעבר להתחרות מולו: "כשהוא בא במסאטרס בסין דיברנו בחופשיות, הוא ייצג את מונגוליה ואמר לי שהוא רוצה להגיע לארץ ולא יודע אם הוא יוכל. אמרתי לו שהקהל יקבל אותו ואני מאמין שזה יקרה אחרי האולימפיאדה. ואני מקווה שהוא יראה את מה שלישראל יש מה להציע".

פיטר פלצ'יק, שייקח חלק בגרנד פרי, תיאר את התחושות לקראת התחרות מול הקהל הישראלי: "לפני כמעט שנתיים כשהייתה כאן אליפות אירופה הצלחתי לרתום את הכוח והעוצמה של הקהל לטובתי ולהרים אותי לתת מעצמי אקסטרה. זאת המטרה שלי גם הפעם, אני חושב שיבוא המון קהל שיהיה מדהים ויסחוף אותי ומקווה שאגשים את הציפיות ממני".

על ההכנות הוא אמר: "אני מתכונן כמו לכל תחרות. לעובדה שזה בארץ אי אפשר להתכחש, צריך להתייחס לזה, לחבק את זה ולמנף את זה כדי לקחת אותי קדימה עד כמה שאפשר. זו באמת המטרה שלי, אני לא מתכוון להתנתק מהקהל אלא לקחת אותו ולקבל ממנו מוטיבציה ולתת לדברים להתחבר".

"התחרות מאוד חזקה", המשיך פלצ'יק". לא מזלזלים לרגע. גם מבחינת הכמות זה שבר שיאים וגם מבחינת האיכות. יהיו פה אלופי עולם וכמות מטורפת של ספורטאים וזה מראה על הרצון של כולם לפתוח חזק את השנה ולצבור נקודות אולמפיות כבר מתחילת העונה. זו גם המטרה שלי ושל כל הנבחרת, לפתוח חזק ברגל ימין ולצבור כמה שיותר נקודות לקראת המשך העונה כדי לברור את התחרויות. זו שנה אולימפית ויש סיכון להיפצע, אז צריך ללכת בין הטיפות לעשות הכל ברמה הכי מקצועית שאפשר. יש לי צוות ומעטפת מצוינים".