סון יאנג נענש בחומרה. הסוף לקריירה שלו? (GETTY)
סון יאנג נענש בחומרה. הסוף לקריירה שלו? (GETTY) | צילום: ספורט 5

הוא נחשב לאחד הספורטאים השנויים במחלוקת וכעת סון יאנג משלם את המחיר. השחיין הסיני ספג היום (שישי) השעייה לשמונה שנים מכל תחרות רשמית לאחר שנמצא אשם בפרשיית סימום.

סון יאנג, שמחזיק בשלוש מדליות זהב אולימפיות, 11 מדליות זהב באליפות העולם ושיא העולם ב-1,500 מטרים חופשי, היה כמובן אמור לייצג את סין במשחקים האולימפיים הקרובים. כעת, הוא ייאלץ לצפות בהם מהצד ובהתחשב בעונש הכבד יכול מאוד להיות שהוא גם לא יחזור להתחרות באופן מקצועי יותר.

הפרשיה בה היה מעורב סון יאנג אירעה עוד בספטמבר 2018. השחיין סירב לשתף פעולה עם שלושה נציגי WADA שהגיעו למולדתו על מנת לבצע בדיקות דם ושתן שגרתיות ואמו שלחה מאבטח על מנת שינפץ את הבדיקות עם פטיש. בתחילה, איגוד השחייה הבינלאומי (FINA) זיכה אותו מחוסר ראיות, אבל הסוכנות למניעת סימום בספורט (WADA) הגישה ערעור ל-CAS בו כאמור, נמצא אשם.

יש לציין שבזמן תקופת החקירה, סון יאנג התחרה כרגיל ואף זכה בשתי מדליות זהב באליפות העולם בשחייה ב-2019 ובתגובה, דאנקן סקוט ומאק הורטון סרבו לעמוד איתו על הפודיום. בעברו, השחיין השנוי במחלוקת גם ריצה שבעה ימי מעצר לאחר שנהג בפורשה ללא רשיון והתנגש באוטובוס, והושעה מתחרויות נוספות ואימונים.