(getty)
(getty) | צילום: ספורט 5
"כנראה שברוך יהיה זה שייצג אותנו". סמדג'ה ושמאילוב | צילום: ספורט 5

ברוך שמאילוב צפוי להיות הג'ודאי הישראלי שיתחרה במשקל של עד 66 ק"ג במשחקים האולימפיים בטוקיו אחרי שגבר במאבק מול טל פליקר על הכרטיס הבודד למשחקים.

הבוקר (שישי), שמאילוב וגם פליקר הודחו כל אחד מהם בקרב הראשון במסגרת גרנד סלאם דיסלדורף ועל פי אופן ההכרעה של האיגוד הישראלי, אם אחרי הטורניר בגרמניה שני הישראלים מדורגים בין 12 הראשונים בקריטריון האולימפי אך יש פער של  ארבעה מקומות ומעלה, הישראלי שמדורג גבוה יותר, הוא יהיה הנציג במשקל. שמאילוב מדורג רביעי בדירוג האולימפי ואילו פליקר נמצא במקום ה 12, לפי קיזוז של ספורטאי אחד למדינה.

שמאילוב התייחס לחדשות ופירגן ליריבו/חברו: "טל פליקר הוא מהספורטאים המוערכים בעולם, עם הישגים מאליפויות עולם ואירופה ומקום ששמור רק לספורטאים בטופ העולמי. המאבק על הכרטיס היה קשה מאוד, פיזית ובעיקר מנטלית. אני שמח שהעבודה הקשה והמחויבות הביאו אותי להשגת הקריטריון והשתתפות באולימפיאדה. זוהי סיטואציה מאוד מורכבת וכלל הצוות היה הכי מקצועי לאורך כל הדרך. אעשה הכל כדי שהדרך הקשה שעברנו תהיה שווה את זה. התחבקנו בסיום התחרות וקבלתי את ברכת הדרך מטל".

מאמן נבחרת הגברים, אורן סמדג'ה, אמר לערוץ הספורט: "אנחנו חושבים שעשינו קריטריון הכי הוגן והכי נכון, שאפשר לשני הספורטאים לעשות הכל מהכל. כנראה שברוך הוא זה שייצג אותנו באולימפיאדה. טל פתח חזק מאוד את הקמפיין, מדליית ארד באליפות עולם ב 2017, אחרי זה חצי גמר באליפות העולם 2018, מדליה באליפות אירופה, אבל קרו הרבה מאוד דברים לא צפויים".

"טל פתח את השנה מדהים", המשיך סמדג'ה, "עם מדליית ארד בגרנד פרי בת"א וגם בטורניר פריז הוא היה נהדר אבל ההתעוררות שלו  הייתה  כנראה מאוחרת מדי. כצוות מאוד כואב לנו, אף אחד לא נשאר יבש היום. זה לא קל, זה ספורטאי שהמון שנים איתנו, הוא ספורטאי בנשמה, אחד האנשים המדהימים שאני ראיתי, ספורטאי מהטופ העולמי".

"טל לא פורש. הוא ממשיך, וגם ימשיך להיאבק על המקום שלו בקריטריון האולימפי, כדי להישאר בתמונה , להיות מספר 2 אם חלילה יקרה לברוך משהו בדרך. בנוסף, יש לו אופציה לטוס כיריב אימונים לטוקיו, זו אופציה שהאיגוד מעניק לו".

גילי כהן, תתחרה על הארד
גילי כהן, תתחרה על הארד | צילום: ספורט 5

אצל הנשים, המאבק במשקל של עד 52 ק"ג עדיין פתוח כיוון שגפן פרימו הפסידה היום בקרב השני שלה לבישרלט ממונגוליה והודחה מהתחרות, בעוד גילי כהן הפסידה בקרב על מדליית הארד.

כהן העפילה אוטומטית לסיבוב השני, שם ניצחה את ברילית' גמארה מפרו, ובסיבוב שלאחר מכן ניצחה את סומיה איקרווי ממרוקו. המומנטום הנהדר של הישראלית המשיך גם ברבע הגמר, שם ניצחה את אנה פרז בוקס הספרדייה. בחצי הגמר כהן פגשה משוכה גבוהה במיוחד בדמות אלופת העולם בשנתיים האחרונות אוטה אבה היפנית. גם בקרב על הארד הג'ודאית הפסידה באיפון, הפעם תוך דקה וחצי, והיא החמיצה הזדמנות לעצמה 500 נקודות דירוג סופר יקרות.

גם תמנע נלסון לוי הפסידה בקרב על הארד. היא פתחה את התחרות בסיבוב השני וגברה על פאולין סטארק הגרמניה באיפון. בסיבוב שלאחר מכן ניצחה את מהסונגוי מאנגוליה גם באיפון. ברבע הגמר הפסידה ללאוני קיסיקווי, שסיימה חמישית באליפות העולם האחרונה ובכך נשרה לבית הניחומים. שם פגשה הישראלית את דריה מצצקאיה הרוסית, אלופת אירופה הנוכחית, אך הטילה אותה באיפון תוך 24 שניות. בקרב  על הארד היא פגשה את סומיה דורז'סורן המונגולית, והיא הפסידה לה באיפון 1:28 דקות בתוך ניקוד הזהב.

שני הרשקו, מאמן נבחרת הנשים, התייחס לתוצאות המעט מאכזבות: "עברנו יום תחרות ארוך ומתיש, בסיומו הגיעו גילי כהן ותמנע נלסון לוי לקרב על הארד. מצד אחד לא נעים להפסיד בשני קרבות על המדליה ומצד שני אני שמח שבשני הגרנד סלמים הפותחים של השנה הייתה התקדמות, בפרט של תמנע שסיימה במקום ה-7 בפריז ובמקום ה-5 בדיסלדורף".