צוברי (Getty)
צוברי (Getty) | צילום: ספורט 5
אשרם.
אשרם. "החלטה ראויה" (Getty Images) | צילום: ספורט 5

בוידאו: התגובה של שגיא מוקי לדחייה

על פי כל המקורות העוסקים בדבר (אך עדיין לא רשמי) האולימפיאדה הקרובה שאמורה להיערך בטוקיו לא תתקיים ב-2020, אלא בקיץ 2021. משבר נגיף הקורונה גרם לכך שלא מעט ספורטאים נמצאים בהסגר ולא יכולים להתאמן בצורה סדירה, והדחייה באה בעיקר לטובתם. הישראלים שהיו אמורים לייצג אותנו ביפן כבר הגיבו לידיעה.

שחר צוברי, מדליסט הארד מבייג'ינג 2008: "אין עדיין הודעה רשמית, מאמין שתהיה בקרוב. כל עוד זה מוסכם על כל הצדדים אז אני חושב שזה הדבר הנכון לעשות גם למען בריאות הציבור וגם למען הספורטאים, שנוכל לחזור לשגרת אימונים סדירה ושנוכל להגיע למשחקים על הצד הטוב ביותר".

שגיא מוקי, אחד המועמדים הבכירים למדליה בטוקיו, שמח על ההחלטה: "כמו שראינו, דוחים את האולימפיאדה בשנה. אין לי ספק שהם עשו את ההחלטה הנכונה, מכיוון שלשלוח 11 אלף ספורטאים לתוך הכפר האולימפי כשכולם אחד ליד השני, במציאות של היום עם וירוס הקורונה זה משהו שמסכן לא רק את הספורטאים אלא את כל העולם. אנחנו רוצים לסיים את המגפה הזאת כמה שיותר מוקדם".

"הרבה ספורטאים בעולם, שגרת האימונים שלהם לא נפגעה. אני רואה הרבה מקומות בעולם שמתאמנים כרגיל. אבל יש כן אנשים שנמצאים בהסגר וגם בישראל יש הרבה שלא מתאמנים כרגיל. באיזהשהו מקום זה הופך את האולימפיאדה ללא שוויונית. עכשיו כשדוחים בשנה נותנים לנו אוויר לנשימה וזה הרבה יותר טוב, כי חוסר הוודאות הזאת אם דוחים או לא דוחים, כשאנחנו בלחץ של זמן לקראת האולימפיאדה, הייתה תקופה מאד לחוצה. אני כל כך שמח שיש אוויר לנשימה".

עוד מועמדת למדליה אולימפית, לינוי אשרם, גם כן הגיבה: "קיבלנו את הודעת הוועד האולימפי בדבר דחיית המשחקים האולימפיים בטוקיו לקיץ 2021. בכל התקופה האחרונה המשכתי בשגרת האימונים תחת הדרכת המאמנת האישית שלי איילת זוסמן והמשכתי בהכנות למשחקים האולימפיים. החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי בדבר דחיית המשחקים על פניו נראית כהחלטה ראויה והספורטיבית שתאפשר לכל הספורטאים להגיע במוכנות המיטבית למשחקים בטוקיו 2021. אני וזוסמן נמשיך בהכנות לטוקיו 2021 כפי שעשינו עד עתה".

שני הרשקו, מאמן נבחרת הנשים בג'ודו: "האמת שאני ממש לא מופתע מההחלטה, אני מברך עליה - בריאות הספורטאים חייבת להיות תמיד מעל לכל שיקול אחר. צריכים עדיין להבין את ההחלטה ובהתאמה את ההחלטות של האיגוד העולמי. להערכתי ייקח עוד חודש-חודשיים להבין לאן ואיך אנחנו הולכים. אני מקווה שהקורונה תיעלם בקרוב ונוכל לחזור לשגרת אימונים ותחרויות. אנחנו ערוכים לכל החלטה".

תגובתו של פיטר פלצ'יק: "ההודעה על דחיית האולימפיאדה היא כמו אגרוף בבטן. אם מישהו היה שואל אותנו לפני חודשיים אם יש סיכוי שהאולימפיאדה תדחה, הייתי צוחק לו בפנים. והנה זה נבנה בשבועות האחרונים בהדרגה תוך הסתכלות על כל תחומי החיים שקפאו בגלל מגפת הקורונה. מדינות עצרו, ההיי טק עצר, החינוך קפא, בוטלו הליגות בענפי הספורט השונים וגם תחרויות הג’ודו בוטלו עד לקיץ".

"אירוע הספורט הגדול בעולם, חגיגה אמיתית של ספורטאים מכל העולם, נדחה לראשונה מאז 1944. זה רק מראה את גודל האתגר שאנחנו נמצאים לפניו. בסופו של יום כולם רוצים לראות אותנו בשיאנו. אישית, הייתי רוצה להתחרות בקיץ בטוקיו, אבל במקרה הזה, אני מחזק את דבריו כי אני מאמין שהדחיה תאפשר לנו להגיע למעמד הבינלאומי הזה מוכנים יותר ולקיים את הסיסמא הידועה של האולימפיאדה 'מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר. אז כן, זה אגרוף בבטן. וכמו מכל משבר, אני אסתגל מהר ואצא מזה חזק יותר, מוכן יותר ורעב יותר להצליח. טוקיו, אנחנו נתראה בקרוב".

אורי ששון, מדליסט הארד מריו 2016, קרא עוד לפני כן בחשבון האינסטגרם שלו: "אולימפיאדת טוקיו חייבת להידחות. אמנם התאמנתי 3 וחצי שנים יום אחרי יום והשגתי את הקריטריון האולימפי כאשר אני מדורג שמיני בעולם, ולמרות הכל צריך לדחות קודם כל בגלל העניין הבריאותי".

יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי: "אני מרגיש הקלה משום שידעתי שזה היה מצב בלתי אפשרי לארגן אולימפיאדה עכשיו. יש הרבה סיבוכים, אבל אני מאמין שגוף כזה חזק כמו הוועד האולימפי הבינלאומי יכול להתגבר על הדברים האלה".

איילת זוסמן, המאמנת של לינוי אשרם: "הבריאות חשובה יותר מהכל. גם לינוי וגם ניקול זליקמן יגיעו חזקות יותר וטובות יותר לשנה הבאה. מחכות שהסיוט הזה ייגמר. אנחנו בינתיים ממשיכות להתאמן ושמחות מאוד שכל המעטפת הרפואית בווינגייט נשמרה".

מן הוועד האולימפי בישראל נמסר: "אנו מברכים על ההחלטה וההכרזה הרשמית המשותפת של הוועד האולימפי הבינלאומי וממשלת יפן, על דחיית המשחקים האולימפיים שאמורים היו להיפתח בטוקיו ב-24 ביולי לקיץ 2020 לשנת 2021 בצל משבר הקורונה המתמשך ברחבי העולם. ספורטאי המשלחת האולימפית של ישראל חוו תקופת אי וודאות קשה ואנו מקווים שכבר בימים הקרובים תהיה הודעה רשמית על המועד החדש שייקבע, על מנת שניתן יהיה לסמן את המטרות החדשות בבירור".

"נפעל במהירות למפות את כל מישורי הפעולה הנדרשים על מנת להיערך למועד החדש שייקבע, בהיבטים הארגוניים והתקציביים מתוך מטרה ברורה להעמיד לרשות הספורטאים והספורטאיות שלנו והצוותים המקצועיים את מירב התנאים הנדרשים להכנה האופטימלית. למרות שהדחייה היא בלתי נמנעת, האכזבה היא קשה, אבל בספורט אכזבה היא חלק מהתהליך ומהדרך להצלחה. אנו בטוחים שספורטאי ישראל יצלחו את המשבר הזה ויוכיחו את חוסנם המנטלי כפי שהוכיחו כבר בעבר".

צפו בתגובה של פלצ'יק >>>

סמדג'ה ומוקי. פגיעה קשה (Getty Images)
סמדג'ה ומוקי. פגיעה קשה (Getty Images) | צילום: ספורט 5

גפן פרימו אמרה אחרי ההודעה: "לדעתי זו ההחלטה הכי טובה בהתאם למצב היום ולאי הוודאות הגדולה שאנחנו נמצאים בה. במצב הקיים לא היה מתאפשר לנו להגיע בשיא שלנו לאולימפיאדה, תחרות שבה ספורטאי חייב להיות במיטבו. הדחייה הזו תאפשר לנו לעשות את ההכנה הדרושה למשחקים האולימפיים ולהגיע הכי מוכנים שיש".

תגובת איגוד ההתעמלות: "אנחנו באיגוד ההתעמלות קיבלנו את ההודעה על דחיית המשחקים האולימפיים ברגשות מעורבים. מחד הדאגה לשלום ובריאות הספורטאים והציבור, ומאידך האכזבה הגדולה לאור דחיית המשחקים. זהו לא סוד שבמשלחת ההתעמלות היה טמון פוטנציאל לזכייה במדליה אולימפית ואנו מקווים כי דחיית המשחקים לא תגרום לשינוי נסיבות לרעתנו. כעת נצטרך להמתין על מנת להבין את כל ההשלכות של ההחלטה, לקבל תאריך יעד ולהתחיל לחשב מסלול מחדש. נעשה כל שביכולתנו על מנת להגיע למשחקים האולימפיים (יתקיימו כאשר יתקיימו) בשיא מקצועי של המתעמלים. חשוב לזכור, גם בצל המשבר הגדול, כי המשחקים האולימפיים הם משאת נפשם של הספורטאים והמאמנים, וישנה פה סיטואציה מורכבת שצריך להתמודד איתה. אנחנו מחזקים את ידי המתעמלים האולימפיים ומאמני הסגלים שלנו ונמשיך לתמוך בהם, כל הדרך לטוקיו".

אורן סמדג'ה הוסיף: "ההודעה על דחיית המשחקים האולימפים בטוקיו הייתה אקורד סיום של טרגדיה ידועה מראש. לצערנו, אנחנו בג'ודו, היינו הראשונים שנפגעו מביטול של מחנה האימונים שהיה מתוכנן ביפן. כמאמן נבחרת הגברים של ישראל, לרגע אחד לא הנמכתי צפיות. תמיד התחייבתי לתת את המקסימום, לדבר במונחים של מדליות ואולי אף לזכות להניף את הדגל ולשמוע את התקווה. מדובר בפגיעה קשה. קשה מאוד".

"הג'ודו, שנוסד ביפן, היה אמור לחבק אליו את המשלחת הישראלית - ואני יודע שמאות ישראלים רכשו כרטיסי טיסה להגיע וללוות אותנו בימי התחרויות. אין ספק שההכנה היסודית שנעשתה, במסגרתה הצלחנו להביא את הספורטאים שלנו לשיאים ערב האולימפיאדה, לא תהיה מובטחת לנו במועד החדש שייקבע. אבל אנחנו כישראלים ולוחמים לא נוותר ונמשיך לכבוש את המטרות והייעדים שהצבנו בתחילת המסע לאולימפיאדה".
 
"אני מתחייב שנעשה הכל לתת איפון לוירוס ולנסות לשמר את ההישגים ואת רמת המוכנות הגבוהה שהצלחנו להביא אליה את הנבחרת. אני מבקש לסיום להודות לכל עם ישראל שמראה ומפגין אהבה אדירה לג'ודו, ומציף אותנו בכוחות ובאנרגיה גם ברגעים קשים אלה".

יעקב טומרקין אמר: "אין ספק שההחלטה הנכונה התקבלה, בשל המציאות שנכפתה עלינו באופן כלל עולמי. למרות המאמץ וההשקעה לאורך שלוש וחצי השנים האחרונות - אימונים מפרכים, טיסות רבות ואורך חיים אינטנסיבי ותובעני - אני מבין ומסכים עם ההחלטה של ממשלת יפן לדחות את המשחקים למועד חדש, לצורך שמירה על בריאות הספורטאים אנשי הצוות והציבור. האולימפיאדה היא חגיגה של שמחה לספורט ולצופים, ואין ספק שכדי להגיע למצב כזה נצטרך להמתין".

מנכ"ל איגוד השחייה אמיר טיטו מסר: "הוועד האולימפי הבינ"ל קיבל את ההחלטה הנכונה בדחיית המשחקים ואנחנו כאיגוד מברכים על כך. שום דבר, כולל המשחקים האולימפיים, לא חשוב יותר מבריאות הספורטאים, וכולנו תקווה כי המשבר יסתיים בקרוב ונוכל כולנו לחזור לפעילות סדירה. אנחנו נמשיך ונשקיע הכל למען הצלחת הספורטאים ונחזור מהמשבר הזה חזקים אף יותר לקראת טוקיו 2021".

שיון קוואי, נספח העיתונות והתרבות, שגרירות יפן בישראל.אמר: "היום התבשרנו כי משחקי טוקיו 2020 יידחו, עקב התפרצות הקורונה בעולם. זה מצער, אבל בריאות הציבור חשובה מכל. אין מה לעשות".