אין תמונה
שוערת בדימוס. ציפי לבני

ימים סוחטים עוברים על הפוליטיקאים הישראלים לקראת הבחירות ובדומה לספורטאים מן השורה הראשונה הם מתכוננים לתחרות המטרה במקצוענות ודוחקים הצידה כל דבר שנקשר במילה תבוסה. כדי למקסם את ההשפעה, הם צריכים להופיע כמה שיותר. בין אם בתקשורת או מול הקהל. מידי יום הם צריכים לתזז בין אירוע חברתי, מרכז מפלגתי או ראיון טלויזיוני, והם תמיד חייבים להיראות רעננים ומעונבים. כן, גם הם צריכים להיות בכושר.

ציפי לבני למשל משתדלת לרוץ מידי יום שישי 4-5 ק"מ על החוף. בתקופות פחות לחוצות, היא היתה נוהגת לרכב עם בעלה על אופניים. בכלל, מילדות ספורט היה חלק מחייה של יושבת ראש קדימה אחרי ששימשה באופן לא רשמי כשוערת כדורגל, בגיל 14 הייתה הרכזת של קבוצת הכדורסל אליצור תל אביב. גם שידוך יצא מהעבר הספורטיבי של המועמדת לראשות הממשלה, כשמאמנה נשא לאישתו את אחותה. לבני לא מספיקה לצפות במשחקים ולפקוד את המגרשים, היא גם לא האוהדת המושבעת הקלאסית, אך היא בהחלט נוהגת להתעדכן "בגדול" במה שקורה ולאהוד קבוצות ישראליות שמייצגות את המדינה בחו"ל.
חברת הכנסת זהבה גלאון ממרצ לעומת זאת, תושבת פתח תקווה, מעידה כי הפועל פתח תקווה בכדורגל היא הקבוצה המועדפת עליה, אך גם היא בדומה ללבני מוצאת כי הזמן, במיוחד בתקופה האחרונה, לא מאפשר את אותה פעילות ספורטיבית שנהגה לעשות בעבר. "חרף סדר יומי העמוס אני משתדלת לעשות פעילות ספורטיבית וכפעמיים שלוש בשבוע אני עולה על ההליכון וצועדת מול החדשות כחצי שעה. כעת במערכת הבחירות, שלוח הזמנים הוא מטורף, אני משתדלת לצעוד ממקום למקום ולוותר על המעלית - איפה שניתן, וכשהזמן מאפשר אני צופה במשחקי כדורגל בטלוויזיה מביתי בסלון יחד עם בני משפחתי שמרותקים למשחק, תמיד עם קפה טוב ושוקולד טעים".

לשבור רגל

איתן כבל, ח"כ ומזכ"ל מפלגת העבודה, עוסק בספורט בדרך כלל בכדורגל והוא מעדיף את אור הזרקורים בתפקיד החלוץ הטבעי. בעבר אף שבר את רגלו במשחק ראווה של חברי כנסת, אך זו לא "החוויה" הכואבת שגרמה לו להפסיק להגיע למשחקי כדורגל אלא לוח הזמנים הצפוף שלו. כבל אוהד את מכבי תל אביב בכדורגל מילדות, הוא עשה מנוי ליגת אלופות כשהקבוצה שיחקה בה לפני מספר שנים. כיום, המשימה הפשוטה של לעקוב אחר שידורי משחקי הכדורגל (הליגה הישראלית, האנגלית וליגת האלופות) תלויה בזמן הפנוי שנותר לאחר העיסוקים המחייבים.

אופיר פינס (צילום: -)
קיצוני ימני? אופיר פינס | צילום: -

חבר כנסת ספורטיבי במיוחד הוא אופיר פינס מהעבודה, המשחק באופן פעיל בקבוצת הכדוריד מכבי ראשון לציון ב' בליגה הארצית. פינס, המשחק בתפקיד כמקשר ימני או קיצוני ימני, מתמחה בזריקת הפנדלים של הקבוצה ומתגאה בהישג הכי גדול שלו השנה - הבקעת שישה שערים נגד נס ציונה. כששואלים את הספורטאי הוותיק איזו קבוצה הוא אוהד, פינס נותן רשימה מדויקת: "הכח עמידר רמת גן, כדורגל בליגת העל, הפועל ירושלים בליגה הלאומית, הפועל ירושלים בכדורסל ומכבי ראשון לציון בכדוריד".

אוספים את הגרעינים

ח"כ חיים כץ מהליכוד מתגאה בהישג ספורטיבי אחר - 'חוק סהר' אותו יזם בכנסת האחרונה, במסגרתו הושג הסכם עם הצבא לגבי אופי שירותם הצבאי של ספורטאי עילוי המתאמנים/משחקים בחו"ל. כץ שיחק בצעירותו 10 עונות במסגרת קבוצת הבוגרים של בית"ר רמת גן (ליגה ב), כיהן במשך שמונה שנים כחבר הנהלת ההתאחדות לכדורגל ועמד מספר פעמים בראש משלחות נבחרות הצעירים לטורנירים בחו"ל.

בית"ר ירושלים מזוהה מסורתית עם אהדתם של פוליטיקאים מהימין. ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אוהד שרוף של הקבוצה. גם יושב ראש הליכוד, בנימין נתניהו, ביקר לא פעם את השחקנים בטדי ואיחל להם בהצלחה ורובי ריבלין מהליכוד, יושב ראש הכנסת לשעבר, אף ניהל את המועדון. כץ דווקא מגדיר עצמו כאוהד מכבי נתניה בכדורגל ומכבי ת"א בכדורסל, ומידי פעם הולך למשחקים עם ילדיו, תוך שהוא מעודד בקול אך משתדל לא לקלל.

בן סהר נגד בלרוס (צילום: עודד קרני)
בן סהר. היווה השראה לחקיקה פרלמנטרית | צילום: עודד קרני

ח"כ אבשלום (אבו) וילן ממרצ בדומה לח"כ כץ נוהג לעודד בצורה מקובלת אבל כבן תרבות מן השורה. הוא מפצח גרעינים ומדגיש כי הוא גם מקפיד לאסוף את הקליפות. וילן שעמד במשך חמש שנים בראש ועדת החקירה הפרלמנטארית למניעת אלימות בספורט, מגדיר עצמו כחובב ספורט מושבע אך נטול העדפה לקבוצה מסוימת. כ-12 שנה שיחק בליגת העל בכדורעף, וכן כדורגל וכדורסל בליגות הנמוכות, וכיום הוא עוסק בפעילות גופנית המותאמת לגילו- 58 ולפציעותיו כספורטאי עבר: שוחה כקילומטר חתירה חמש פעמים בשבוע, והולך הליכה ספורטיבית של שעה שלוש עד ארבע פעמים בשבוע.

בימים המקדימים של בחירות 2009, ובימים עמוסים לא פחות בשגרה היום יומית, יש חברי כנסת שמתפנים לעשות ספורט ולצפות במשחקים, ישנם אלו שרואים בספורט דרך המאפשרת להם להתחכך עם מנצחים ולהתרועע עם קהל הבוחרים, ואחרים הרואים בספורט צבר אירועים שבסופם מגיעה ברכה או הענקת גביע. כך או כך חברי הכנסת חייבים להבין כאחד האדם שגוף ונפש הולכים יד ביד, ואולי הליכה של שעה, או צפייה במשחק יעזרו להם דווקא בימים טרופים של קבלת החלטות.