בלייק ובולט. יש לשיאן העולם סיבה לדאוג? (צילום: מערכת ONE)
בלייק ובולט. יש לשיאן העולם סיבה לדאוג? | צילום: מערכת ONE

בסך הכל שלושה ימים חלפו מאז הורחק אוסיין בולט מריצת הגמר ב-100 מטרים באליפות העולם בדאגו. התמונות של בולט הזועם זורק את גופייתו מעליו לכל עבר עדיין הידהדו בראשו של כל מי שצפה באותו רגע ספורטיבי נדיר, ובטח בראשם של העיתונאים אשר נשלחו לקוריאה לסקר את אותה אליפות עולם.

מי הוא איש השנה שלך? כנסו, דרגו ותוכלו לזכות במכשיר מוטורולה RAZR

הסקרנות העיתונאית הטבעית והבריאה של הכתבים אשר הגיעו לאימון של האלוף המודח לקראת המוקדמות ב-200 מטרים תובלה כעת בחששות רבים מתגובתו של בולט שנראה נסער ועוין במיוחד לאחר אותה תקרית.

אלא שהמבטים המהוססים של כל אותם עיתונאים התחלפו בן רגע בחיוכים מהסוג שהם כבר התרגלו שבולט מספק להם בכל ההצלחות הענקיות שלו. במקום להסתגר ולהתכנס בעצמו, בולט שלח חיוכים לכל דורש ולא התבייש להתשעשע עם הצלמים הרבים ולעשות 'קרניים' לחברו ואלוף העולם הטרי ב-100 מטרים, יוהאן בלייק.

"אני צוחק הרבה יותר ממנו, הוא טיפוס רציני יותר והאמת שגם עובד קצת יותר קשה", אמר בולט בגילוי לב על שותפו לאימונים, חברו הקרוב ובו בעת הסכנה הגדולה ביותר לתארים האולימפיים שלו בלונדון.

בולט ובלייק. מי יקח זהב בלונדון 2012? (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
כך נראה מי שרק לפני שלושה ימים נפסל בגמר אליפות העולם (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

בולט יודע על מה הוא מדבר, בלייק אכן עבד קשה השנה. עד אשר יוכח אחרת כל הדעות של הספקניים הרומזים על שימוש בחומרים אסורים כאלה או אחרים הם בגדר ספקלוציות לא מבוססות ותו לא. בלייק, באופן בלתי נתפס וקשה לעיכול התקדם כל כך עד אשר הוא בהחלט מהווה איום אמיתי וממוקד על הדומיננטיות של בולט, שנראה בשנים האחרונות כמו ספורטאי בלתי ניתן לעצירה.

למרות שהוכתר כאלוף העולם ב-100 מטרים, הרגע המשמעותי ביותר בהתפתחות של בלייק הגיע לאחריה. היה זה מפגש ליגת היהלום בבריסל. ההצגה הגדולה בו היתה אמורה להיות בכלל של בולט אשר לאחר ההדחה ב-100 מטרים בדאגו, הגיע במטרה מוצהרת לקבוע את תוצאת השנה בעולם, והוא אכן עמד בכך כשניצח בריצה בזמן של 9.76 שניות. אלא שאז הגיעה הריצה ל-200 מטרים, "האירוע המשני" של אותה תחרות.

מה שקרה באותם רגעים יישאר כקסם לא מוסבר, 100 המטרים הראשונים של הריצה לא בישרו על הבאות. בלייק אפילו לא הוביל וראה את הגב של וולטר דיקס האמריקאי, ואז הוא פתח מבערים בחצי השני וסיים בתוצאה בלתי נתפסת, 19.26 שניות, רק שבע מאיות איטי יותר משיא העולם של בולט מ-2009, אחד משיאי העולם האיכותיים ביותר בטבלת השיאים, אם לא האיכותי שבהם.

יוהאן בלייק (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
יוהאן בלייק (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

הריצה המדהימה הזו הותירה אחריה כמה שאלות פתוחות. מאיפה צץ לנו פתאום הדבר הזה? איך הוא הצליח לגלח בבת אחת 52 מאיות משיאו האישי ב-200 מטרים? האם מדובר בהבלחה חד פעמית? והאם העובדה שה-100 מטרים הראשונים לא היו מושלמים מעידה כי הטוב ביותר עוד לפניו?

יהיו התשובות אשר יהיו, 19.26 השניות הבלתי מוסברות הללו, הצליחו להעיר את השד הרדום בבולט. "נדהמתי מהריצה הזו כי אני מכיר את בלייק ויודע שהוא לא רץ מעולה בעקומות, אבל הוא אתלט גדול ומאתלט גדול אפשר לצפות לכל דבר", הגיב שיאן העולם אך הבהיר מעל לכל ספק, "200 מטרים זו הריצה האהובה עליי, אני לא אתן לבלייק לנצח אותי בה ואמרתי לו את זה באופן אישי. עבדתי קשה מאוד כדי למקסם את היכולת שלי ב-200 מטרים לאורך השנים ואני לא אפסיד בריצה הזו, זה לא יקרה, 100 מטרים? שם אולי יש לו יותר סיכוי".

הפתח הקטן של התקווה שמשאיר בולט ליריבו/חברו בחצי המרחק, הופך לגדול בהרבה כשמתבקש להביע את דעתו בנושא, מוריס גרין האמריקאי, אלוף אולימפי לשעבר ב-100 מטרים, "אם הם יתחרו כמו השנה, בלייק ינצח את בולט בלונדון. בלייק הוא אלוף העולם והביטחון העצמי שלו עלה. הם מתאמנים ביחד ובלייק נראה דומיננטי יותר באימונים. לבולט יש בעיה במירוצים צמודים ואם הוא יגיע ככה למשחקים האולימפיים, הביטחון של בלייק יהיה בשמיים".

מוריס גרין מאמין בבלייק (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
מוריס גרין מאמין בבלייק (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

בולט עצמו לא מתרגש יותר מדי מדבריו של גרין, "כשאני בריא וכשיר קשה מאוד לנצח אותי בכל ריצה שהיא. אני אף פעם לא רואה באתלט בודד כאיום. בלייק באמת מנצח אותי באימונים מדי פעם, אבל אני לא לוקח את זה קשה, אלו רק אימונים. אני לא ממש טיפוס תחרותי באימונים והוא תחרותי תמיד, לפעמים אני ממש צריך להסביר לו שהוא חייב להירגע".

למרות הפסילה המדוברת ב-100 מטרים, הזהב במרחק הכפול ושיא העולם ב-100x4 מטרים העניקו לבולט את תואר אתלט השנה בעולם. באופן אירוני דווקא במדינתם, ג'מייקה, נבחר יוהאן בלייק לאתלט השנה לפני בולט.

נכון לעכשיו בולט ובלייק הם עדיין לפני הכול חברים קרובים ושותפים לאימונים. כרגע הם לא מאפשרים לתחרות ביניהם לגלוש גם לפסים אישיים אך מעניין יהיה לראות כיצד ינהגו ככל שהאולימפיאדה תתקרב ואם וכאשר התוצאות של בלייק ימשיכו להדהים ולהטיל צל על הדומיננטיות של בולט.

בולט נבחר לאתלט השנה בעולם, בלייק בג´מייקה (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
בולט נבחר לאתלט השנה בעולם, בלייק בג´מייקה (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

לא מן הנמנע כי חובבי האתלטיקה יזכו לטיזר ליריבות המסקרנת בין השניים עוד לפני שירוצו זה לצד זה בלונדון. כרגע אף אחד מהצדדים לא פוסל אפשרות שירוצו על אותו מסלול גם בתחרויות ההכנה לאולימפיאדה. "בלייק ישמח לרוץ 100 או 200 מטרים נגד בולט עוד לפני האולימפיאדה, אבל צריך לזכור שאתלטיקה זה גם עניין כלכלי וזה מאוד תלוי בהצעות הכספיות שהשניים יקבלו", הבהיר סוכנו של בלייק.

היחס כלפי בלייק שונה מזה שזכו לו יריביו הקודמים של בולט, טייסון גיי ואספה פאוול. אלו נתפסו ועודם נתפסים כאתלטים אדירים אך הדעה הרווחת היא כי ביום טוב של בולט לא יהיה להם שום שפן לשלוף מהכובע. הריצה של בלייק בבריסל, טרפה מחדש את הקלפים לגביו, לראשונה מאז כבש את העולם בבייג'ין 2008 ייתכן וקם האתלט אשר מסוגל להוציא מגופו את המהירות הנחוצה כדי להראות לבולט את הגב ברגע האמת.

טייסון גיי ואספה פאוול. לא מאיימים כמו בלייק (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
טייסון גיי ואספה פאוול. לא מאיימים כמו בלייק (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

חובת ההוכחה עוד עליו, בלייק יצטרך להוכיח כי הוא מסוגל להתקרב ליכולת המדהימה שהפגין בבריסל, ויותר מכך שהוא מסוגל לעמוד בלחץ המנטאלי של קרב ישיר מול בולט. ברמה העסקית נראה כי בעלי ההון כבר זיהו את מי שעשוי להיות הלהיט הגדול ביותר של אולימפיאדת לונדון והוא זכה לאחרונה לחוזה אימוץ אצל חברת ההפצה "וויסינקו" ששוויו מוערך ב-32.2 מיליון דולר, סכום דומה לזה שמקבל כריסטיאנו רונאלדו מ"נייקי".

בולט הצהיר לא אחת כי המטרה שלו היא להפוך לאגדה ספורטיבית, הדרך לשם עוברת כמובן בהגנה על התארים האולימפיים שלו אולי עם שיאי עולם חדשים. בניגוד לאגדות מהמעשיות, בולט לא יצטרך להביס את האיש הרע, אלא דווקא את החבר הטוב. הנשכרים הגדולים מהתחרות הבריאה והמסקרנת הזו היא כמובן אנחנו הצופים, אשר עשויים לראות את השניים יחד עם יתר הספרינטרים המעולים הפועלים כיום דוחפים זה את זה אל מעבר למה שחשבנו שהאדם מסוגל אליו. לפי כיוון הרוחות העכשווי, באוגוסט הקרוב אגדת הריצות הקצרות תמשיך להיכתב גם אם לא יהיה חרוט עליה באותיות זהב גדולות, ב-ו-ל-ט.

פרוייקט סיכום השנה של ONE, כתבות קודמות בסדרה:
פרגוסון המאמן ב-2011, אבל אז הגיע גוארדיולה
ריאל חלמה על 2011, ברצלונה הפכה אותה לסיוט
הכוכבים שנותרו בצילו של הכוכב האמיתי ב-2011