נובאק ג´וקוביץ´ בהילוך איטי (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
נובאק ג´וקוביץ´ בהילוך איטי (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

במבט לאחור עונת הטניס 2011 תיזכר כעונה של שחקן אחד, נובאק ג'וקוביץ'. הסרבי בן ה-24 שהיה במשך שנים במקום השלישי הנצחי ורדף ללא הצלחה אחרי רוג'ר פדרר ורפאל נדאל, פרץ בתחילת השנה כמו מתוך לוע של תותח בדרך לכיבוש הפסגה של הטניס העולמי.

ג'וקוביץ' התחיל את הנסיקה המהירה שלו באליפות אוסטרליה הפתוחה בה הביס את אנדי מארי בגמר, ומשם טס לרצף אדיר של 41 ניצחונות רצופים שסימנו את פתיחת השנה הרצופה הטובה ביותר מאז ג'ון מקנרו ב-1984.

מיהו איש השנה שלכם? כנסו, דרגו ותוכלו לזכות במכשיר מוטורולה RAZR

רצף הניצחונות הזה היה מרשים במיוחד משום שהוא כלל ניצחונות אדירים בגמרים של כל טורנירי החימר הגדולים מול מלך החימר, רפאל נדאל.

ג'וקוביץ ניצח וניצח וניצח, אבל בחצי גמר הרולאן גארוס, רגע לפני ניפוץ השיא של מקנרו, התעלה רוג'ר פדרר ועצר את נולה.

אבל למרות שרבים חזו שההפסד הזה יעצור את ג'וקוביץ, הסרבי נשם עמוק ועם הרבה כוח מנטלי הצליח לזכות בכתר הטניס היוקרתי בעולם, כתר ווימבלדון שבעקבותיו עלה למקום הראשון בעולם. ג'וקוביץ' ניצח באופן משכנע שוב את רפאל נדאל בגמר ועלה גם רשמית לגג העולם.

נובאק ג´קובויץ´ (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
נובאק ג´קובויץ´ (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

אחרי הדשא והחימר, חזרו שחקני הסבב למגרשים הקשים אבל ג'וקוביץ' לא התקשה לבצע את השינוי. הוא זכה בטורניר מונטריאול והשלים זכייה בחמישה תארים מסדרת המאסטרס בעונה אחת, שיא חדש.

שבוע לאחר מכן הדאיג ג'וקוביץ' את מעריציו כשנוצח בגמר טורניר סינסינטי וספג את הפסדו השני העונה, כשהוא פורש מהגמר במערכה השניה עם פציעה בכתף. הסרבי כבר הוכיח שהוא קורץ מחומרים של אלופים. באליפות ארצות הברית הפתוחה חזר מפיגור 2:0 במערכות ומנקודות משחק במערכה החמישית מול רוג'ר פדרר בחצי הגמר, עם חבטת ווינר אדירה על הקו וניצח 5:7 במערכה חמישית בסיום דרמטי.

נובאק ג´וקוביץ´ (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
נובאק ג´וקוביץ´ (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

בגמר שוב חיכה לו רפאל נדאל ששוב נכנע לו, ג'וקוביץ הוסיף לעצמו גם את כתר אליפות ארה"ב ונכנס לרשימה מצומצמת מאוד של שחקנים שזכו בשלושה גראנד סלאמים בעונה אחת.

ג'וקוביץ' עוד שאף לשבור את שיא הניצחונות בשנה אחת, אבל הגוף שלו שניצח בלי סוף, כבר לא עמד בעומס. ג'וקוביץ' נפצע שוב לפני חצי גמר הדייויס, פרש מהטורנירים במזרח הרחוק וסיים עם הופעה חלשה מאוד באליפות סוף השנה בלונדון.

בסך הכל ניצח נולה ב-70 משחקים ב-2011 והפסיד רק בשישה, שניים מהם בשל פרישה. הסרבי השלים עשרה תארים בעונת השיא שלו, כשהוא משאיר ברוב העונה רק אבק לשני הטניסאים הטובים בעולם עד 2011, פדרר ונדאל. גם חשבון הבנק שלו, אם שאלתם, צבר קרוב ל-13 מיליון דולרים וזאת מטניס בלבד, ללא חוזי הפרסום הגדולים שנלוו להצלחה.

ג´וקוביץ´ (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
ג´וקוביץ´ (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

עכשיו לאחר שכל הפסגות נכבשו בשנת 2011, ג'וקוביץ' יצטרך להגן על התארים שלו ב-2012 כדי להוכיח שהשליטה שלו בטניס העולמי לא היתה מקרית.

"למה שזה לא יקרה לי שוב? אין לי שום סיבה הגיונית לא להיות אופטימי. אני צריך להאמין ביכולות שלי, ביתרונות שלי, ובאפשרות לחזור על ההישגים שלי שוב. ברור שזה יהיה קשה, אבל אין דבר בלתי אפשרי", אמר נולה.

"שחקן לא יכול להגיע לשיא מנטלי בתחילת הקריירה צריך להתפתח, להתקדם ולעבוד. לקח לי חמש שנים של קריירה כדי להבין את עצמי, להפוך את המשחק שלי למושלם ולהביא את הבטחון העצמי שלי לכזה שיספיק לזכייה בגראנד סלאם".

רפאל נדאל (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
רפאל נדאל (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

אז לג'וקוביץ' יש מטרה, אבל גם רפאל נדאל ורוג'ר פדרר לא אמרו את המילה האחרונה. נדאל, שהפסיד ב-2011 שש פעמים ברציפות לג'וקוביץ', אמר לקראת סוף העונה כי קצת שבע מטניס, אך כזכור הוא הצליח להוביל את ספרד לעוד תואר של גביע דייויס ואולי זה ייתן לו דחיפה מנטלית אחרי 2011, שעבורו היתה כישלון.

לראות שוב ושוב את ג'וקוביץ' מניף את הגביע ולעמוד לצידו עם הצלחת של המקום השני, זה זכרון שנדאל ירצה לשכוח. אם נוסיף לזה את הכשלון הגדול באליפות סוף השנה עם תבוסה משפילה לרוג'ר פדרר, נדאל יצטרך לעבוד קשה על מנת לשכוח את השנה שחלפה.

אוהדים תומכים בג´וקוביץ´ (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
אוהדים תומכים בג´וקוביץ´ (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

המפתח של הספרדי לעונה טובה יותר יהיה בהתמודדות הראשונה מול ג'וקוביץ' ב-2012. אם הסרבי ימשיך לשלוט בקרב ראש בראש מול הספרדי, קשה לראות את נדאל חוזר למקום הראשון בעולם.

לעומתם, הצלע השלישית בצמרת, רוג'ר פדרר, כבר הוספד ב-2011, ומצא את עצמו דועך ויורד למקום הרביעי בעולם לראשונה מאז 2003. אבל פתאום בסוף העונה, פדרר שחגג 30 ב-2011, מצא את עצמו זוכה בסדרה רצופה של טורנירי האולמות בבאזל, בטורניר הגדול בברסי, וכמובן באליפות סוף השנה.

נובאק ג´וקוביץ´ (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
נובאק ג´וקוביץ´ (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

פדרר שלא עשה כלום ב-2011, מצא את עצמו שוב ביכולת שיא, וחתם את השנה עם חיוך גדול ודמעות של אושר ועם הרבה אופטימיות לקראת השנה החדשה. אך אם להיות כנים, עונת הטניס 2011, תזכר כעונה של שחקן אחד, נובאק ג'וקוביץ'.

כתבות נוספות בפרוייקט סיכום השנה של ONE
הנהג הגדול של 2011 נשאר בצל של סבסטיאן פטל
השער הגדול והשער הגדול עוד יותר של שנת 2011
"לפי השנה האחרונה, בלייק ינצח את בולט בלונדון"
הכוכבים שנותרו בצילו של הכוכב האמיתי ב-2011
פרגוסון המאמן ב-2011, אבל אז הגיע גוארדיולה
ריאל חלמה על 2011, ברצלונה הפכה אותה לסיוט