מרטין גולד. "נהניתי מכל דקה" (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
מרטין גולד. "נהניתי מכל דקה" (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

קלישאת ספורט ידועה אומרת שלדרבי חוקים משלו, אבל לטורניר ה"פאוור-סנוקר" מאסטרס שנערך אתמול (ראשון) במנצ'סטר באמת ובתמים יש חוקים משלו.

פאוור-סנוקר הוא למעשה משחק המבוסס על סנוקר שמטרתו להפוך את המשחק המסורתי לאטרקטיבי ומהיר יותר. משחק של פאוור-סנוקר נמשך 30 דקות בדיוק. לניצחון במשחקונים אין משמעות, והמנצח נקבע על פי צבירת נקודות כללית לאורך כל חצי השעה. לכל שחקן ניתנות מקסימום 20 שניות לפני כל מכה.

חצייה של 20 השניות מביאה לעונש של הפחתת 20 נקודות, ואפשרות ליריב לבחור האם להעביר אליו את התור או לאפשר לשחקן השני להמשיך לשחק. ובנוסף יש מספר חוקים נוספים אשר נועדו להפוך את הפאוור-סנוקר למרתק יותר. ואכן, טורניר המאסטרס ב"פאוור-סנוקר" משך אליו את מרבית שחקני הצמרת כיום בעולם הסנוקר ואף סיפק הפתעה עם הזכייה של מרטין גולד, המדורג 16 בעולם.

גולד פגש בגמר את רוני אוסאליבן שזכה בטורניר ה-"פאוור-סנוקר" הראשון בשנה שעברה. אוסאליבן אשר נחשב לתומך גדול בשינויים בחוקת הסנוקר ולא אחת נכנס לוויכוחים מתוקשרים בנושא עם ההתאחדות העולמית, מתאים כמו כפפה ליד ל"פאוור-סנוקר" בגלל סגנון המשחק המהיר שלו. למרות זאת, ועל אף שכבר היה בפיגור 234:138, הצליח גולד לנצח 258:286 ולזכות בטורניר.

מרטין גולד (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
מרטין גולד (GettyImages) | צילום: מערכת ONE

עוד קודם לכן רשם גולד טורניר נפלא במהלכו ניצח את סגן אלוף העולם בסנוקר, ג'אד טראמפ, מארק סלבי, השחקן המרשים ביותר העונה ואת סטיוארט בינגהאם. כעת יקווה גולד כי הוא יצליח לשחזר את היכולת הזו גם באליפות בריטניה בסנוקר בדצמבר, טורניר הדירוג החשוב הבא בסבב.

"אני מקווה שאצליח לתרגם את היכולת בפאוור-סנוקר גם לסנוקר מסורתי", אמר גולד בסיום והוסיף, "ברור שזה משחק שונה, אבל אני מכניס היטב כדורים כך שאולי זה מבשר טובות לקראת הטורנירים הקרובים. הקהל היה נפלא במהלך כך הטורניר, נהניתי מכל דקה". אוסאליבן שהביס בחצי הגמר 157:519 את אלוף העולם לשעבר, ניל רוברטסון בירך את גולד בסיום: "היו לי כמה הזדמנויות, אבל לגולד הגיע לנצח. הוא ראוי לברכות".