(אתלטי הסמטה, העמוד הרשמי) (צילום: ספורט 5)
(אתלטי הסמטה, העמוד הרשמי) | צילום: ספורט 5

ארבעה ימים לפני פתיחתה של אליפות העולם בחצי מרתון בפולין, לשלושה רצים פליטים שחיים ומתאמנים בישראל אין ויזה להיכנס למדינה. מדובר בג'מאל עבדלמג'י (אתלטי הסמטה) תחלוויני גבריסיוס (עמק חפר) וג'מאל איסמעיל (אתלטי הסמטה), שנמצאים בארץ כעשר שנים ורצים תחת נבחרת הפליטים של איגוד האתלטיקה הבינלאומי ונבחרת הפליטים של הוועד האולימפי הבינלאומי.

מכיוון שהשלושה אינם אזרחי ישראל (מחזיקים במסמכי מעבר) הם מחויבים בויזה על מנת להיכנס לפולין. כבר ב-20 לספטמבר באתלטי הסמטה פנו לשגרירות הפולנית על מנת לקבל את הויזה. לטענת אנשי האגודה, לשגרירות לקח זמן להשיב וכשהיא השיבה, הטענה הייתה שבגלל הסגר הם לא עובדים ולא מקבלים קהל ולכן הם לא יכולים להעניק את הויזה.

משרד התרבות והספורט וגם משרד החוץ מפעילים את הלחץ שלהם על השגרירות הפולנית. גם הוועד האולימפי הישראלי מעורב וכן אלכס גלעדי, חבר הנהלת הוועד האולימפי הבינלאומי מפעיל את הלחצים שלו מול הוועד האולימפי הפולני, במטרה שהשלושה יקבלו את הוויזה המיוחלת. הטיסה לפולין היא בחמישי לפנות בוקר ועל כן הזמן הולך ואוזל.

רתם גנוסר, מנהל אתלטי הסמטה, אמר לערוץ הספורט: "מאז 2015 אני טס עם פליטים לאירופה, אף פעם לא הייתה התגייסות כזו רחבה של משרד החוץ, משרד הספורט, הוועד האולימפי הישראלי והתערבות של אלכס גלעדי. כולם רואים את הרצים כאתלטים שמייצגים את נבחרת הפליטים אבל גם ככאלה שגדלו בישראל כספורטאים".