מסר חזק. אדלמן (GETTYIMAGES) (צילום: ספורט 5)
מסר חזק. אדלמן (GETTYIMAGES) | צילום: ספורט 5

דשון ג'קסון, שחקנה של פילדלפיה איגלס מה-NFL, עורר סערה גדולה בעולם הספורט האמריקני בתחילת השבוע, כאשר פרסם טקסטים המזוהים עם אדולף היטלר. בין השאר, כתב ג'קסון: "היהודים יסחטו את אמריקה, התכנית שלהם לשלוט בעולם לא תעבוד אם הכושים יידעו היכן הם נמצאים". הדברים, כאמור, עוררו הד תקשורתי גדול בארצות הברית - וג'קסון התנצל על דבריו.

כעת, הגיעה גם תגובה חזקה מאוד. ג'וליאן אדלמן, שחקנה של ניו אינגלנד פטריוטס ואחד הספורטאים היהודים הבכירים בעולם, פרסם סרטון ברשת החברתית ושלח מסר חזק וחד - לא רק לדשון ג'קסון עצמו, אלא לאנושות כולה. מומלץ לקרוא.

"רבים שואלים אותי לגבי הפוסט של דשון ג'קסון, והקדשתי לכך חלק מזמני לפני שאני מגיב מכיוון שזהו נושא מורכב", פתח אדלמן, ה-MVP של הסופרבול ב-2018, והוסיף: "ראיתי את דשון משחק במהלך הקריירה ועושה מהלכי פוטבול יוצאי דופן שהיו מתוקשרים ברשתות החברתיות, יש לי רק כבוד למשחק שלו. אני יודע שהוא אמר כמה דברים מכוערים, אבל אני כן רואה כאן הזדמנות לשיח".

אדלמן המשיך: "אני גאה בשורשים היהודיים שלי, ובשבילי זה לא רק עניין של דת, זה עניין של קהילה וגם עניין של תרבות. אני יוצא דופן, כי לא זוהיתי כיהודי עד שלב מאוחר בחיי. בכל פעם שנתקלתי בשנאה כזו, אף פעם לא באמת הרגשתי כאילו היא מופנית כלפי. רק לאחר מכן, כשהפכתי לחלק מהקהילה, למדתי כמה הרסנית השנאה. אנטישמיות היא אחת מצורות הביטוי הישנות לשנאה. זה מושרש מבורות ופחד. אני זוכר שחוויתי מעט מהשנאה הזו בשנת 2011, כאשר קראו לי "יהודון" במגרש הפוטבול. אין מקום לאנטישמיות בעולם הזה".

כוכב הפוטבול היהודי התייחס גם לסערה שמתחוללת בארצות הברית מאז הירצחו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר לבן: "אני לא רוצה לזנוח את חשיבותה של תנועת Black Lives Matter. אני חושב שבין הקהילה היהודית ובין קהילת השחורים יש הרבה קווי דימיון. עובדה מצערת ראשונה היא ששתיהן נרדפות על ידי הבורים והשונאים. קשה מאוד לראות את האתגרים שהקהילות הללו עוברות כשאתה לא חלק מהן. מה שאנחנו צריכים לעשות הוא להקשיב, ללמוד, ואנחנו צריכים לפעול. אנחנו צריכים לקיים את השיחות הלא נעימות הללו, אם אנחנו רוצים שינוי אמיתי".

אדלמן סיכם במסר של שלום לעברו של ג'קסון: "דשון, בוא נעשה הסכם, מה דעתך שנגיע לוושינגטון ואני אקח אותך איתי למוזיאון השואה, ואז אתה תיקח אותי למוזיאון תרבות האפרו-אמריקאי? לאחר מכן נאכל יחד המבורגר וננהל את השיחות הלא נעימות האלו".