(צילום: CEV)
(צילום: CEV) | צילום: ספורט 5
(צילום: CEV)
(צילום: CEV) | צילום: ספורט 5

נבחרות הגברים והנשים של ישראל בכדורעף שובצו היום (ראשון) לבתים במסגרת מוקדמות אליפות אירופה (יורו-וולי) 2021, הנערכת מדי שנתיים. משחקי שלב המוקדמות יתחילו ב-15 באוגוסט 2020. נבחרת הגברים הצליחה להעפיל לאליפות אירופה בפעם האחרונה בשנת 1971, בעוד נבחרת הנשים עשתה זאת תחת "פרויקט זלינגר", ושיחקה באליפות בשנת 2011. נבחרות הנשים והגברים היו קרובות לעלות לאליפות אירופה בשנה שעברה, אך פספסו את ההעפלה במשחקיהן האחרונים בקמפיין המוקדמות.

נבחרת הגברים של ישראל, המדורגת במקום ה-28 באירופה על פי דירוג ה-CEV (קונפדרציית הכדורעף האירופית), תשחק בבית B, אחד מבין שבעה בתים, נגד בולגריה (10 באירופה), שהגיעה לשלב שמינית הגמר באליפות אירופה האחרונה, ונגד אוסטריה (25 באירופה), שהעפילה גם היא ליורו-וולי 2019. שבע מנצחות הבתים וחמש הסגניות בעלות המאזן הטוב ביותר יעפילו לתחרות. לאליפות אירופה כבר העפילו אוטומטית צ'כיה, אסטוניה, פולין ופינלנד, המארחות, וכן שמונה הנבחרות שסיימו ראשונות באליפות אירופה 2019: סרביה, סלובניה, צרפת, רוסיה, איטליה, אוקראינה, גרמניה ובלגיה.

מאמן נבחרת הגברים נועם כץ, שמונה לתפקיד בקיץ האחרון, אמר על השיבוץ: "קיבלנו הגרלה קשה מול שתי נבחרות שהעפילו לאליפות אירופה האחרונה. בולגריה היא מעצמת כדורעף ולאוסטרים יש דור מצוין של שחקנים. עם זאת, ברור לנו שכל הגרלה היא מאתגרת וכדי שנעשה את קפיצת המדרגה עלינו פעם אחת להתעלות ולנצח נבחרות כאלו. נעבוד קשה ונעשה הכל כדי להציג נבחרת טובה ומחויבת".

נבחרת הנשים, המדורגת במקום ה-29 באירופה, הוגרלה מול נבחרות ברמתה: הונגריה (17 באירופה), צרפת (20 באירופה) ודנמרק (32 באירופה). לנבחרת הנשים טרם נבחר מאמן במקומו של ג'וזפה קוקריני האיטלקי, שהודיע על עזיבתו בחודש יוני 2019. לאליפות אירופה 2021 עלו אוטומטית המארחות סרביה, קרואטיה, בולגריה ורומניה, ושמונה הראשונות ביורו-וולי 2019, טורקיה, איטליה, פולין, הולנד, גרמניה, רוסיה, בלגיה ואזרבייג'אן. 12 הנבחרות הנוספות שיעפילו יהיו שש מנצחות בתי המוקדמות ושש סגניותיהן.

המנהל המקצועי של איגוד הכדורעף, אבישי קרפובסקי, התייחס להגרלת נבחרת הנשים: "הקבוצות לא ברמה הגבוהה של אירופה, אך בהחלט התקדמו בשנים האחרונות, בעיקר הונגריה וצרפת. אני מקווה שנצליח להתברג בין שתי הראשונות ונעלה לאליפות אירופה".