(ISRAEL START-UP NATION ) (צילום: ספורט 5)
(ISRAEL START-UP NATION ) | צילום: ספורט 5

קבוצת האופניים הישראלית ISRAEL START-UP NATION תעשה היסטוריה שוב, הפעם,  כשתוזנק מחר (יום א', שידור ישיר בערוץ הספורט 12:45) לטור ראשון והיסטורי במדינות ערב. 'טור האמירויות' נחשב לגדול מבין מרוצי האופניים המתקיימים במדינות ערב והגעת הקבוצה הישראלית הייתה ועודנה מלווה בקשיים ומתיחויות.

על פי חוקי איגוד האופניים העולמי, כל קבוצות הדרג הראשון ('וורלד-טור') מחויבות בהזמנה מצד המארגן ובהגעה מצד כל הקבוצות. העובדה הזו לא גרמה נחת למפיקי המרוץ (החברה האיטלקית  RCS שגם עומדת מאחורי הג'ירו של איטליה) ולרשויות בנסיכויות הערביות. קיימים קשרים דיפלומטיים רשמיים ובלתי רשמיים בינן לבין מדינת ישראל, אך הביקורת מצד ארגונים אנטי ציוניים ומדינות ערב מסוימות גרם להסתרת הגעת הקבוצה מישראל.

מתוקף כך, רשימת הקבוצות המלאה לא עלתה לאתר התחרות הרשמי וזאת מחשש בטחוני למשלחת ולהתקפות ברשתות השונות, הפגנות בשטח ומחאות נוספות מהן, מנסים המארגנים עדיין, להימנע. בנוסף, הגעת הקבוצה הישראלית דורשת סידורי אבטחה מיוחדים וקפדניים שכבר מורגשים באזור התחרות.

מבין שבעת הרוכבים בקבוצה הישראלית, שיבצו בקבוצה גם את הרוכב הישראלי הצעיר והמוכשר עומר גולדשטיין שיהיה הישראלי היחיד במרוץ והיחיד מבין המשלחת כולה שנכנס עם דרכון ישראלי (שאר הישראלים יכנסו עם דרכונים זרים).

צפו בסטארט אפ מתאמנת לקראת המרוץ

גולדשטיין יעשה היסטוריה (ISRAEL START-UP NATION ) (צילום: ספורט 5)
גולדשטיין יעשה היסטוריה (ISRAEL START-UP NATION ) | צילום: ספורט 5

הסדרת אישורי הכניסה של הקבוצה כולה ועומר בפרט לא היו קלים. עד כארבעה ימים מיום הטיסה שנשמרה בסודיות מצד הקבוצה והמארגנים, לא נתקבלו אישורי הוויזה הדרושים. הרוכב הישראלי לא קיבל אישור פורמאלי בשום שלב, אלא מסר לראשי הקבוצה שאישור הכניסה המיוחד יחכה לו בשדה התעופה עם נציגים רשמיים של התחרות.

הדבר היווה חשש ומתח בקבוצה מהאפשרות שכניסתו של עומר תמנע מסיבות שונות, אך בסוף, לאחר המתנה ארוכה בדלפקי חברת התעופה בברצלונה, אושרה כניסתו של גולדשטיין, ששיתף ואמר: "האמת היא שאני עדיין מתקשה לעכל את זה, אבל כשאתייצב על קו הזינוק – אתמקד רק בדבר אחד - לעזור לקבוצה להשיג ניצחון".

הקושי העצום באבטחת מרוץ אופניים הוא מהגדולים בעולם באבטחת אירועי ספורט, שכן המרוץ נפרס על פני שבעה ימים ויכלול מעל 1,000 ק"מ בשטחים הפתוחים, אותם לא ניתן לאבטח בצורה הרמטית בניגוד לאירועים המתקיימים באולם.

מקבוצת ISN (יזראל סטארט-אפ ניישן) נמסר: "מהרגע שנחתנו בדובאי עומר מקבל יחס מיוחד- 'שומרים עליו כמו על אתרוג'. יש מסביבנו מעגלי אבטחה שונים שלא ניתן לדבר עליהם ולא על הכל אנחנו יודעים. לזכות המארגנים והמקומיים ייאמר שאנחנו מקבלים יחס מצוין והאירוח פה מושלם. אנחנו מחכים כבר לתחרות ומודים לכל מי שעוזר לנו פה".

sportFive999464 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

כמו כן, סגל הקבוצה ישראלית מורכב מ-רודי ברבייר (צרפת), אלכס קטפורד (קנדה),  אלכס דוסט (בריטניה), דניאל נבארו (ספרד), ריק זאבל (גרמניה), מתיאס ברנדל (אוסטריה) וכמובן עומר גולדשטיין. הקבוצה תרכב במדיה הרשמיים הכוללים את צבעי הדגל והמילה 'ישראל' על הביגוד.

ניסיונות של הרגע האחרון להכניס את אלוף ישראל גיא שגיב, הלובש גם את חולצת הדגל עלו בתוהו וזאת מכיוון שהחוק לא מאפשר להוסיף רוכב לרשימת הקבוצות המקורית מעבר לתאריך מסוים. ייתכן שבקבוצה הופתעו מאישורי הכניסה בסופו של דבר ולכן קיבלו תאבון.

הטור עצמו יכלול שבעה קטעים בהם 4 קטעי מישור מתאימים לספרינטרים, קטע גבעות ושני קטעים שיסתיימו בעליה. במשך שבעת הימים יחצו הרוכבים את כל שבעת הנסיכויות מדובאי ועד אבו דאבי. כריס פרום, מנצח הטור דה פראנס 4 פעמים ואחד מהרוכבים המובילים בעולם יערוך את הופעתו הראשונה העונה וימשוך את מרב תשומת הלב. לצידו של פרום יתחרו גם אלוף העולם לשעבר אלחנדרו וולוורדה ואדם ייטס כמועמדים לנצחון בטור כולו. עם זאת, נדמה שהקרב הגדול יהיה בין הספרינטרים ובניהם פרננדו גביריה, שמייצג את הקבוצה המקומית של האמירויות ומארק קוונדיש (מנצח 31 קטעי טור דה פראנס) המייצג את הקבוצה מבחריין.

בנוסף, הספרינטר של הקבוצה הישראלית רודי ברבייר, שניצח השנה שלב בטור של ארגנטינה ינסה לגבור על הספרינטרים ולהביא ניצחון לישראל. משימה זו תהיה קשה ביותר כשגם קלאב יואן, סאם בנט ופסקל אקרמן מתחרים, מה שאומר שזהו שדה הספרינטרים היוקרתי ביותר שנראה מתחילת עונת 2020 וניצחון לישראלים יחשב כהישג חסר תקדים.

הבעלים של הקבוצה והפלינטרופ הישראלי/קנדי מר סילבן אדמס יגיע למרוץ במטוסו הפרטי בכדי ללוות את הקבוצה ולהיות איתה ברגע ההיסטורי. אדמס אמר: "ההשתתפות שלנו במרוץ הזה היא ביטוי מושלם ליכולת של הספורט לתרום לשלום ולידידות. זוהי אחת המטרות שלנו כקבוצה ואני מאושר וגאה שניתנה לנו ההזדמנות הזו". מלבד זאת, בהמשך העונה, תתחרה הקבוצה לראשונה גם בטור דה-פראנס.

הסיפור המלא ופרטים נוספים הלילה (שבת) בחדשות ערוץ הספורט.