ציפי אובזילר מגישה 2 (צילום: עודד קרני)
2 נצחונות גדולים של ציפי לא הספיקו | צילום: עודד קרני

נבחרת גביע הפדרציה של ישראל נוצחה הערב (ראשון) ע"י נבחרת צ'כיה במשחק הזוגות המכריע 6:4 ו-3:6 ונשרה מהבית העליון של המפעל. בסיכום ההתמודדות הפסידה הנבחרת 3:2.

 

הנבחרת הצ'כית שהגיעה למשחק מול ישראל ללא ניקול ואידוסבה, הטניסאית הבכירה, תפסה את המחבט מספר אחת שלנו שחר פאר, ביכולת חלשה להפתיע. פאר נוצחה פעמיים במשחקי היחידות בידי פטרה קביטובה ואיבטה בנסובה.

שחר פאר שהתלוננה על קשיי נשימה ופגיעה בקרסול במהלך המשחק הראשון, יכולה לקבל מחמאות על כך שהחליטה להמשיך ולהיאבק ולא פרשה מההתמודדות. אך בדיעבד חתומה המחבט מספר אחת של ישראל על שלושה הפסדים.

 

ציפי אובזילר היא הגיבורה האמיתית של המפגש. בגיל 35 אולי ביכולת הטובה בקריירה, גברה על המדורגת 40 בעולם, לוסי ספארובה, במשחק הראשון והמשיכה את המומנטום מול קביטובה. אובזילר החזירה את ישראל ל-2:2 וכפתה משחק חמישי ומכריע בזוגות.

המערכה הראשונה של המשחק הקובע נפתחה עם ארבע שבירות רצופות לפני שפשקה הצליחה לשמור על חבטות ההגשה. לאחר מכן התנהל משחק צמוד אך דווקא בפיגור 5:4 נכנעו הישראליות ונשברו בפעם השלישית כדי להפסיד את המערכה.

במערכה השניה נקלעו הישראליות לפיגור 5:3 וכשההגשות של איבטה בנסובה, הצליחו הישראליות להציל חמש פעמים נקודת משחק כשהקהל הישראלי דוחף ומעודד ללא הרף. אך ידן של הצ'כיות היתה על העליונה והישראליות נכנעו לבסוף 6:4 ו-6:3.

כעת ממוקמת הנבחרת של עודד יעקב בבית העליון "התחתון", ותתמודד בשנה הבאה על משחקי הדירוג 9-16.

מערכה ראשונה - 4:6 לצ'כיה
הצ'כיות פתחו עם חבטות ההגשה כשקווטה פשקה החמישית בעולם בדירוג הזוגות לא מצליחה לשמור על ההגשות. משחק מצוין של אובזילר מהקו האחורי קבע שבירה ראשונה כבר במשחקון הראשון. יחד עם עידוד אינטסיבי ביציעים ישראל עלתה ל-0:1.

ציפי אובזילר היתה הראשונה עם מכות ההגשה. אחרי משחקון צמוד עלתה ישראל ליתרון אך פשקה המצוינת במשחק נהדר קרוב לרשת הלחיצה את ציפי ושחר, ובמקום 0:2 לישראליות השיגו הצ'כיות שבירה משלהן, 1:1.

איבטה בנסובה הגישה לראשונה אך גם היא נתקלה בקשיים מול הצמד הישראלי. שחר פאר שגתה ואיפשרה לצ'כיות להוביל אך החזירה בווינר גדול כדי לשבור את בנסובה ופשקה פעם נוספת ולהוליך 1:2.

שחר פאר הגישה אך נקלעה לפיגור במשחקון הגשה שקול. אובזילר עוד הוציאה את ישראל ממצב קשה לפני שהשתיים נכנעו לויינר תוצרת בנסובה, 2:2 עם ארבע שבירות רצופות מהפתיחה. פשקה חזרה במשחקון החמישי עם מכות מצוינות מאחור ושיתוף פעולה טוב יותר עם חברתה, בדרך ל-2:3.

ציפי אובזילר הגיעה רשמית למשחק במשחקון השישי עם סרב ראשון קטלני שאפיין אותה גם במשחקי היחידות. ישראל השוותה ל-3:3. הצ'כיות שמרו על ההגשה ועלו ליתרון וכעת היה זה מבחנה של פאר.

שחר הגישה טוב בהרבה ממכות הפתיחה במשחקון הקודם וסוף סוף נראתה כמו פאר האמיתית, זו שטובה בהרבה מיריבותיה. שחר נהנתה גם מהקהל ברמה"ש שקיבל כניסה חופשית ונהר לאיצטדיון כדי לעודד את הישראליות.

אך פשקה ובנסובה לא התרגשו וניצחו במשחקון הבא על האפס. ציפי אובזילר הגישה כדי להישאר במערכה. המומנטום הסלאבי נמשך כשהצמד הצ'כי עלה ליתרון מהיר 15:40 דווקא במשחקון הקריטי ועמד בפני שתי נקודות מערכה - אחת הספיקה כדי לקבוע 4:6 בתום המערכה הראשונה.

מערכה שניה - 3:6 לצ'כיות
לאחר שני משחקונים בהן שמרו הטניסאיות על מכות ההגשה היתה התוצאה 1:1. דווקא כשפשקה המנוסה עם חבטות ההגשה, הציגו פאר ואובזילר משחק מצוין והוליכו 15:40. אך היתרון הלך לאיבוד כשהצ'כיות לא ויתרו וחזרו לשוויון 40:40.

המשחקון הארוך ביותר נמשך כשהיתרון נע מצד לצד. הקהל הישראלי הנלהב הטריף את הצמד הישראלי. ציפי אובזילר למרות העייפות הגדולה ממשחקי היחידות שיחקה מצוין ויחד עם יכולת טובה של פאר זכו לבסוף בשבירה המיוחלת, 1:2 לישראל.

לשופטת האנגליה נמאס כפי הנראה מהצופים ברמה"ש והיא הזהירה את הנבחרת הישראל. אזהרה נוספת משמעה אובדן נקודות. לא היה שום צדק לקריאתה של השופטת - הקהל הישראלי התנהג למופת.

דווקא לאחר השבירה שהושגה בייסורים נשברו הבנות בעצמן בדרך לשוויון 2:2. עתה היה זה תורה של בנסוה להגיש במשחקון החמישי והצ'כית עמדה במשימה בדרך ל-2:3. שחר הגישה ושוב הסתבכה: בנסובה ופשקה עמדו בפני נקודת שבירה. אך הישראלית הוכיחה אופי מהקו האחורי ובעזרת סרב ראשון מוצלח החזירה את הנבחרת ל-3:3.

פשקה הגישה ליתרון 3:4 של הצ'כיות שלא נתקלו בהתנגדות חזקה מהצמד הישראלי המותש. עתה היה זה תורה של אובזילר להישבר והצ'כיות עלו ל-3:5 קל. בנסובה הגישה והוליכה את הנבחרת היריבה לנקודת משחק, אך פאר ואובזילר נלחמו כדי לחזור.

לאחר משחק צמוד והצלת חמש נקודות משחק, נכנעו הישראליות לצמד הצ'כי וישראל נפלה לבית העליון השני של משחקי הדירוג 9-16. אכזבה קשה ברמת השרון.