איך זה ייגמר הפעם? משיח על הפודיום בפרת' (gettyimages) (צילום: ספורט 5)
איך זה ייגמר הפעם? משיח על הפודיום בפרת' (gettyimages) | צילום: ספורט 5

שלושה חודשים אחרי אליפות העולם בשייט בפרת', בה זכה נמרוד משיח במדליית ארד פנטסטית, מגיע המאבק על הכרטיס האולימפי הבודד בין משיח לשחר צוברי לשיא נוסף. הפעם מדובר באליפות עולם ייחודית לדגם "הניל-פרייד". מדובר בתחרות השלישית מתוך ארבע במירוץ בין שני הגולשים הישראלים על הכרטיס ללונדון. נכון לעכשיו, מוביל המדליסט מאליפות העולם על פני זה מבייג'ין עם 21 נקודות לעומת 7 בלבד. אך, הכל עדיין פתוח. ביום שלישי הקרוב תיפתח האליפות בקאדיז, שבסיומה ייתכן שהדו קרב המתיש הזה יסתיים בהכרעה לטובת משיח, או שמא צוברי יחזור לעניינים וישאיר את הגזרה חמה מתמיד.

האתגר האחרון בו לקחו השניים חלק היה באליפות אירופה בפורטוגל. משיח סיים במקום הרביעי בתחרות מכיוון ששיוט המדליות בוטל בשל מחסור ברוח מתאימה. דבר שמנע ממנו אפשרות לטפס לפחות שלב אחד במעלה הדירוג. מנגד, טעות ברישום הציוד הובילה לפסילתו של צוברי ולהדחתו מהתחרות. תהיו בטוחים שהפעם אין סיכוי שזה יקרה לו, לא כאשר לונדון על כף המאזניים. יש לציין כי האליפות האחרונה במדיירה לא נכללה בתחרות הפנימית בין משיח לצוברי.

לשניים יש סיכוי להתברג בצמרת העליונה בקאדיז, אבל הם לא לבד. כל גולשי הטופ העולמי הגיעו לספרד בתחרות שמלבד היוקרה שלה, מהווה הדמייה כמעט אמיתית למשחקים האולימפיים, מכיוון שבמשך שבוע נוכל לראות את הגולשים הטובים ביותר נאבקים על המקומות הראשונים. כמובן שלא כל הגולשים בקאדיז יהיו בלונדון, לשם ניתן לשלוח רק אחד מכל מדינה.

אז מי המועמדים לאייש את הפודיום מלבד משיח וצוברי? הפייבוריטים הם כמובן שני הפולנים המוכשרים, פיוטר מישקה (סגן אלוף העולם) ופריז'מיסלב מיארצ'ינסקי, שנאבקים גם הם על כרטיס בודד למשחקים האולימפיים. האלוף האולימפי, טום אשלי, שלא אמור להיות בלונדון, ינסה להוכיח שמקומו עדיין בצמרת העולמית, על אף שאיבד את המקום במשלחת הניו-זילנדית לג'ון פול טובין הוותיק (34). בקיץ הקרוב ניק דמפסי הבריטי יחפש לנצל את יתרון הביתיות בוויימות' כדי להשיג את מה שהפסיד לשחר צוברי בבייג'ין - מדליה אולימפית. הפעם הוא ירצה לתת הצהרת כוונות ליריביו.

מועמד מוביל נוסף לקטוף את מדליית הזהב הוא ההולנדי המצוין דוריאן ואן ריסלברג, אחד הגולשים הטובים ביותר בעולם כיום. ואן ריסלברג הוא אלוף העולם הנוכחי אחרי הניצחון המרשים שלו בפרת'. ההולנדי גם ניצח ב-2011 בתחרות הקדם אולימפית בוויימות' ובסבב גביע העולם במיאמי והוא תמיד חבר קבוע על הפודיום וכנראה שכך יהיה גם הפעם. סגן האלוף האולימפי, ג'וליאן בונטם, ינסה לאיים שוב על הצמרת לאחר שסיים שמיני בפרת' וחמישי במדיירה. בן ארצו תומאס גוייאר יחפש לעבור אותו.

גולש בולט נוסף בצמרת אצל הגברים הוא ביירון קוקאלאניס. היווני, חברו הטוב של נמרוד משיח, הציג יכולת טובה מאוד באליפות אירופה האחרונה בה לקח את מדליית הכסף. לא מן הנמנע שהפעם הוא יטפס שלב אחד למעלה.

ומי יכול להפתיע? ריקרדו "בימבה" סנטוס הברזילאי, שהפסיד לגל פרידמן באתונה 2004, עדיין נמנה על הטופ העולמי. אם טוני וילהלם הגרמני ואיבן פסטור המקומי יתברגו בעשירייה הראשונה ממש אל תהיו מופתעים. את ישראל ייצגו בתחרות שלושה גולשים נוספים: דן דוידוביץ', רון אסולין ועומר סופר.

אצל הנשים, אנחנו נראה את אלופת העולם שלנו לי קורזיץ, שתנסה לשמור על התואר הטרי מפרת'. הגולשת המצוינת, שמתאוששת מפציעה, לא לקחה חלק באליפות אירופה האחרונה והשאירה את הבמה שם לקולגה מעיין דוידוביץ', שמתמודדת עימה על הכרטיס ללונדון. למרות מדליית הזהב של קורזיץ בדצמבר, המקום על המטוס ללונדון עוד לא רשום על שמה. נכון לעכשיו לקורזיץ יש יתרון משמעותי בניקוד של 70 לעומת 12 נק', אך יש לזכור כי מדליית זהב שווה 50 נקודות ואילו יש גם תחרות נוספת בחודש מאי בהולנד, שתנעל את המאבק.

דוידוביץ', שזכתה לאחרונה במדליית הכסף במדיירה, אמרה לפני מספר ימים כי היא בטוחה שיש לה עדיין סיכוי וכדי שזה יקרה היא תצטרך להיות בצמרת העליונה של הדירוג כבר מהפתיחה. באליפות באוסטרליה היא הציגה יכולת לא רעה כשסיימה במקום השישי.  למרות זאת, עדיין קשה לראות מצב שבו קורזיץ לא תייצג את ישראל במשחקים האולימפיים בעוד כארבעה חודשים בלונדון. אופיר הלוי וליאור שמעוני הצעירות יקחו גם הן חלק באליפות בקאדיז.

מלבד קורזיץ ודוידוביץ' ישנן שתי פייבוריטיות, שמסוגלות ואמורות ללכת עד הסוף. מדובר בספרדייה מרינה אלבאו, ממנה מצפים בקאדיז לשלוט באליפות ולקחת את מדליית הזהב לעיני הקהל המקומי, מספר שבועות אחרי שלקחה את הזהב במדיירה השכנה. גולשת הניל פרייד השניה היא סופיה קלפצ'קה, שסיימה שישית במדיירה על אף שנפסלה 3 פעמים בשלושת השיוטים הראשונים. באליפות העולם הקודמת קטפה הפולנייה את מדליית הכסף אחרי קורזיץ.