פאר, סבתה וגרנט מדליקים את המשואות (משה מילנר) (צילום: מערכת ONE)
פאר, סבתה וגרנט מדליקים את המשואות (משה מילנר) | צילום: מערכת ONE

מצעד החיים לציון יום השואה יצא לדרך מוקדם יותר היום (שני) באושוויץ, בהשתתפותם של אברהם גרנט, שאביו מאיר ז"ל היה אחד הניצולים במחנה, וכמו כן שחר פאר, הטניסאית המצטיינת, שהגיעה מלווה בסבתה, אף היא ניצולת שואה מאושוויץ.

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, פתח את המצעד באומרו: "הגענו לכאן היום כדי לזכור, קל לומר שלקחי אושוויץ נלמדו ועוד יותר קל לומר את צמד המילים: לא עוד!!! אך החלק הקשה באמת הוא לתת למילים הללו משמעות, זה האתגר של כולנו, זהו האתגר שלכם", אמר שרנסקי למשתתפים.

נציגים מ-45 מדינות, לא כולם יהודים, השתתפו במצעד כשנשאו את דגלי ישראל כשעל כל אחד מהם עטו סרט שחור, לאות אבל והשתתפות בצער העם הפולני על התרסקות המטוס, בה נספו נשיא המדינה ואשתו ועוד בכירים רבים במדינה, ביום שבת האחרון בעיר סמולנסק שברוסיה.

"אנחנו יכולים לחשוב על כמה שגרירים נהדרים שמעידים על הרוח הנפלאה של העם היהודי, וביניהם ישנה שחר פאר, שאנו גאים מאוד לראות אותה צועדת עימנו השנה, כאן באושוויץ", אמר שמואל רוזנמן, יו"ר מצעד החיים.

שחר פאר (ONE) (צילום: מערכת ONE)
שחר פאר (ONE) | צילום: מערכת ONE

"ההישגים המופלאים שלה, שתמיד מלווים בגאווה וכבוד רב מראים לעולם כי על אף נסיונות הנאצים בתקופת השואה, הם כשלו!!!", אמר רוזנמן.

רוזנמן החמיא גם לאברהם גרנט, שצועד אף הוא: "גרנט הטביע את חותמו ברמות הגבוהות ביותר של הכדורגל, כשהוא מהווה מקור השראה ליהודים בכל העולם", גרנט, כאמור, צועד אף הוא גם השנה במצעד החיים לזכר אביו מאיר, ניצול שואה שנפטר השנה.

שחר פאר (ONE) (צילום: מערכת ONE)
שחר פאר (ONE) | צילום: מערכת ONE

גרנט, שעשה הישג ענק כשעלה עם קבוצתו פורטסמות' לאחר הארכה לגמר הגביע האנגלי עם ניצחון 0:2, עשה דרכו לאושוויץ מייד עם סיום המשחק כשהוא מלווה בשני ילדיו, דניאל ורומי, לפני יציאתו הספיק לומר גרנט לתקשורת הבריטית בנוגע ליום השואה: "זה הרבה יותר מכדורגל עבורי".

גרנט נתבקש להשוות בין הניצחון אמש לניצחון שהשיג עם צ'לסי מול ליברפול ביום השואה לפני שנתיים ואמר: "המשחק מול טוטנהאם היה שונה לחלוטין מהמשחק לפני שנתיים בליגת האלופות שהיה ממש ביום השואה עצמו, אתמול המשחק נסתיים מספר שעות לפני כניסת היום החשוב".

שחר פאר (ONE) (צילום: מערכת ONE)
שחר פאר (ONE) | צילום: מערכת ONE

גרנט התייחס גם לאביו ז"ל, באומרו: "אבי חינך אותי שלא לחיות בעבר אלא לחיות את העתיד, הוא מעולם לא שנא אף אחד, גם לא אנשים שהרעו לו, הוא הגיע לעולם עם חיוך ועזב עם חיוך בשנתו", סיכם גרנט.

פאר וגרנט (ONE) (צילום: מערכת ONE)
פאר וגרנט (ONE) | צילום: מערכת ONE