(getty)
(getty) | צילום: ספורט 5

כשנגיף הקורונה רק החל להכות גלים בעולם הספורט, אף אחד לא דמיין שאופציית סגירת הליגה תעלה על השולחן כל כך מהר - אבל כעת, ימים ספורים אחרי סגירת הליגות, עושה רושם שמדובר בצעד בלתי נמנע. כמובן שלא כולן יקבלו זאת בברכה, בטח לא קבוצה שחיכתה לתואר כבר 30 שנה, לכן באנגליה הפעילו את הדמיון וניסו לחשוב על סנריו בו כולן יהיו מרוצות.

אז מה השלב הבא? ביום חמישי הקרוב יכנסו נציגי 20 קבוצות הפרמייר-ליג ישיבת חירום בה ידונו על המשך הליגה, כאשר שני שליש כבר מאחורינו. עד אז, הנהלת הליגה אספה המלצות רפואיות וגיבשה כמה אופציות שיעלו על שולחן הדיונים, כאשר במוקד נמצאים תואר האליפות (שכבר נמצא עמוק בכיסה של ליברפול), המאבק על המקומות המובילים לאירופה ונושא היורדות.

ליברפול תוכתר לאלופה?
אין ספר שסגירת הליגה היא צעד דרסטי, אך גם הצעד שנראה הכי הגיוני נכון לרגע זה. אך נשאלת השאלה האם למחוק את התוצאות מספרי ההיסטוריה או לא? האם להתחיל את עונת 2020/21 מוקדם מהצפוי, בלא התחשבות בתוצאות העונה הנוכחית? "אם השחקנים לא יכולים לשחק, המשחקים לא יכולים להמשיך", אמר קארן בריידי, סגן נשיא ווסטהאם, ל'סאן'. "הדבר ההוגן והסביר היחיד לעשות הוא להכריז על העונה כבטלה".

כולנו מסכימים שהחלטת סגירת הליגה לא עושה חסד עם ליברפול, שמובילה את הטבלה בפער מבטיח של 25 נקודות אחרי 29 מחזורים וממתינה רק לחותמת הרשמית, אבל ייתכן שהקבוצות יפקפקו בכך, יצביעו נגד ו"יגנבו" לליברפול את התואר? זה יכול ליצור דיון מרתק, אבל קשה להאמין שזה יקרה. ואם ליברפול אכן תוכתר לאלופה, גם העולות מהליגה השנייה ייקבעו כך? שם המצב צמוד הרבה יותר, ו-ווסט ברומיץ' נמצאת רק שש נקודות מעל פולהאם, כשנותרו עוד תשעה משחקים לשחק.

אז נכון שהנהלת הליגה מצפה שכל החלטתה שתתקבל תעבור פה אחד, אבל כמו שאתם רואים - השאלות הקשות כבר מתחילות להיערם. האם ליברפול צריכה להיות יוצאת מן הכלל? ומה לגבי העולות והיורדות? בקרוב התשובות, וייתכן שהפעם ראשי הליגה ייאלצו להסתפק ברוב קובע.

פפ גווארדיולה, איך תיראה העונה הבאה? (getty)
פפ גווארדיולה, איך תיראה העונה הבאה? (getty) | צילום: ספורט 5

נמשיך מאיפה שהפסקנו
בתאוריה, זה יכול לעבוד. מלבד השיוט של ליברפול לאליפות, שאר המאבקים פתוחים לחלוטין - ממאבקי הירידה, עד התחרות על הכרטיס לאלופות. במקרה שכזה דווקא מאבקי הירידה תופסים חשיבות גדולה יותר, שכן בורנמות' מחזיקה במאזן זהה לזה של ווטפורד ו-ווסטהאם שמעל הקו האדום, ואסטון וילה נמצאת שתי נקודות מאחור.

אז האם אפשר להמשיך מאיפה שהפסקנו? שוב, בתאוריה זה אפשרי. אבל כאן נכנסים לדיון קיום היורו, פתיחת ליגת האלופות בזמן ועוד לא מעט שאלות שבליגה יהיו חייבים לענות עליהן. "אני לא רואה מצב בו מורידים את הקבוצות ליגה פשוט ככה", אמר עיתונאי של רשת 'סקיי' הבריטית. "הקבוצות לא שיחקו כמות משחקים זהה ויש עוד 92 משחקים לשחק, זה המון".

כמובן שקיימת גם אופציית הדחייה ופתיחת המשחקים מחדש באפריל, בהתאם למצב כמובן. למעשה, זו שאלת מיליון הדולר, האם הכדורגל יחזור עוד העונה? אבל את זה נדע רק אחרי ישיבת החירום ובתיאום עם החלטות אופ"א. אם היורו אכן יידחה בשנה, תיפתח האפשרות ששלבי ההכרעה של העונה יגלשו לקיץ - אך אם הוא ישוחק כמתוכנן, קשה לראות את הליגה חוזרת. 

ליגה של 22 קבוצות
נשמע קצת מוזר, אבל זו אופציה לא מופרכת במיוחד. כבר אתמול התקשורת הבריטית החלה להשתעשע עם המחשבה שלידס יונייטד ו-ווסט ברומיץ' יצטרפו ל-20 הקבוצות הקיימות, אבל החלטה כזו צריכה להביא איתה לוח משחקים מחודש, אולי אפילו יריית פתיחה מוקדמת לעונה הבאה, ושלא נזכיר את עיצוב הקונספט של הגביעים האנגלים - וגם אם כל זה יקרה, מי יפצה את פולהאם, שמאבק העלייה נשלל ממנה?