אדוארדו חוגג את שערו מול ישראל יחד עם אוליץ' (צילום: מערכת ONE)
אדוארדו חוגג את שערו מול ישראל יחד עם אוליץ' | צילום: מערכת ONE

קמפיין מוקדמות יורו 2012 של נבחרת ישראל ימשיך הערב נגד הנבחרת החזקה בבית, קרואטיה. שוב ישנה הרגשה באוויר שאולי הפעם באמת אפשר לעשות זאת. למה דווקא הפעם? אילו סיבות נותנות לנו את ההרגשה הזו? אולי זה המאמן הזר שעתיר בניסיון, אולי זו העובדה שנשחק לעיני הקהל הביתי, יכול להיות ששינוי כזה או אחר בסגל השחקנים ואולי זו פשוט היריבה, שאומנם חזקה מאוד, אך לא נמנית עם אריות אירופה.

האמת? הכל נכון חוץ מהפרט האחרון. קרואטיה אמנם לא הצליחה להעפיל למונדיאל האחרון, אך בכל זאת היא מדורגת במקום ה-11 בדירוג פיפ"א והשישית בטיבה מבין נבחרות אירופה. מתחילת שנת 2010 שיחקה נבחרתו של סלבאן ביליץ', שבעה משחקים ובכולם לא הפסידה.

אך לא הכל כל כך רחוק בין נבחרתו של פרננדז לבין זו של ביליץ'. אמנם אנחנו רחוקים 25 מקומות בדירוג פיפ"א, אך גם לנו וגם ליריבתנו בעיות דומות. בדומה לישראל, גם למקבילתה הקרואטית יש מספר שחקנים דומיננטים פצועים. השחקן שאולי נמצא בכושר הטוב ביותר מבחינת נבחרת קרואטיה, הוא ניקיצ'ה ילאביץ', שעבר בתחילת העונה מראפיד וינה לריינג'רס הסקוטית תמורת ארבעה מיליון פאונד. החלוץ פתח את העונה עם ארבעה שערים בשישה משחקים, אך נפצע ולא יוכל לעזור לנבחרתו.

חלוץ נוסף שלא יזכה לראות את קניון איילון מקרוב הוא מלאדן פטריץ', שחקנה של המבורג, שסובל מקרע בשריר ובכך משלים יחד עם ילאביץ' חוד קטלני שיראה את המשחק מהבית. עוד שחקן משמעותי נוסף יגיע לארץ הקודש, אולי המשמעותי ביותר, הוא קפטן הנבחרת, דריו סרנה, שחקנה של שחטיור דונייצק האוקראינית, שירצה עונש הרחקה בעקבות צהובים.

נתון שיכול לעודד את הנבחרת שלנו, הוא שאת שלושת השערים האחרונים לזכותה של נבחרת קרואטיה, כבשו פטריץ', אוליץ' וסרנה. שניים מתוכם, לא ישחקו נגד ישראל.

אוליץ´ סרנה וראקיטיץ´ (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
אוליץ´ סרנה וראקיטיץ´ (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

מצבם של הליגיונרים
אז מה עוד יש לנו מן המשותף עם נבחרת שכבר בטורניר הגדול הראשון שלה מאז הוקמה, יורו 96, הגיעה לרבע הגמר? נבחרת שהגיעה למקום השלישי במונדיאל? נבחרת שרק לפני שנתיים, ביורו האחרון, עשתה זאת שוב והגיעה למעמד רבע גמר? הדבר הנוסף שבדומה אלינו סובלים ממנו גם הקרואטים, הוא מיעוט דקות המשחק של חלק גדול מהילגיונרים הקרואטים.

התקפה: נתחיל עם מי שאמור להיות החלוץ שיפתח בהרכב של ביליץ', איביצה אוליץ', שדווקא הבקיע במשחק האחרון של נבחרתו. שחקנה של באיירן מינכן לא מצא את הרשת בכל שבעת משחקי הליגה של קבוצתו. הנתון היותר מדאיג לגבי אוליץ' הוא שהוא שיחק 277 דקות בלבד מתוך 630 אפשריות.

אוליץ´ (ONE) (צילום: מערכת ONE)
אוליץ´ (ONE) | צילום: מערכת ONE

חלוץ נוסף שלא עושה חיל בקבוצתו, הוא מאטה ביליץ' מספורטינג חיחון שזומן על חשבונו של פטריץ' הפצוע. גם ביליץ' לא מרבה לשחק בקבוצתו ובארבעת המשחקים בהם שותף שיחק 111 דקות סה"כ (פחות ממשחק וחצי). החלוץ לא כבש עוד העונה בליגה הספרדית.

עוד שחקן התקפה שלא מרבה לשחק הוא מאריו מנדוקיץ' מוולפסבורג ששיחק העונה 231 דקות בלבד וגם הוא כמו חבריו, עוד לא מצא את הרשת.

ביליץ´ וקומפאני (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
ביליץ´ וקומפאני (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

מי שדווקא מגיע למשחק בכושר טוב, הוא החלוץ המוכר לנו כל כך טוב, אדוארדו דה סילבה, המתאזרח הברזילאי משחטיור דונייצק.

ב-5.11.2006, תאריך זכור לרעה בישראל, באותו אצטדיון ממש בו ישוחק המשחק ביום שבת הקרוב, הבקיע אדוארדו שלושער לרשתו של דודו אוואט. בשמונה משחקים באוקראינה, בגביע ובליגה, הספיק לכבוש החלוץ המצויין ששיחק אשתקד בארסנל, ארבעה שערים.

אדוארדו דה סילבה (ONE) (צילום: מערכת ONE)
אדוארדו דה סילבה (ONE) | צילום: מערכת ONE

קישור: מי שאמור לפתוח בשבת בקישור האחורי הם אוגנן ווקויביץ' שעמדת הקשר האחורי מוכרת לו מקבוצתו דינמו קייב, ולוקה מודריץ' מטוטנהאם, שרגיל לשחק בעמדה קדמית יותר. בעוד שווקויביץ' שחקן הרכב בקבוצתו, לוקה מודריץ' מתחיל לאבד את מקומו בטוטנהאם.

בשבעה משחקים העונה בליגה האנגלית, מודריץ' היה שותף רק לארבעה מהם. אם דבר זה ישפיע על יכולתו של השחקן הכישרוני הזה נגד ישראל, אפשר בהחלט להגיד תודה לרפאל ואן דר וארט ההולנדי שמציג יכולת נפלאה בשורות התרנגולים העונה ומשחק על חשבונו של מודריץ'.

רפאל ואן דר וארט מול סטפן אמביה (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
רפאל ואן דר וארט מול סטפן אמביה (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

שחקן קישור קרואטי נוסף של טוטנהאם הוא ניקו קראנצ'אר ששותף העונה בליגה בשני משחקים בלבד. אגב, את הבכורה שלו בנבחרת הבוגרת עשה קראנצ'אר נגד ישראל אי שם בשנת 2004.

מי שאמור להיות החוליה החזקה בקישור הקרואטי הוא איבן ראקיטיץ' בן ה-22, שחקנה של שאלקה, יריבת הפועל ת"א בליגת האלופות. ראקיטיץ' שיחק בכל שבעת המשחקים של שאלקה בליגה הגרמנית ולאחרונה נראה שהוא נדבק ביכולת החלשה אותה מציגה קבוצתו מתחילת העונה.

הקשר הקרואטי הצעיר נחשב ליהלום של הכדורגל הקרואטי ומי שאמור להוביל את הנבחרת בשנים הקרובות. שוערה של ישראל, דודו אוואט יצטרך להיזהר מהבעיטות החזקות והמסוכנות של הצעיר. ראקיטיץ' כבש העונה שער אחד ובישל שניים. אגב, השחקן שנולד בשוויץ למשפחה ממוצא קרואטי, מחזיק בארבע הופעות בנבחרת השוויצרית הצעירה, אך בסופו של דבר בחר לשחק בקרואטיה.

ראקיטיץ´ (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
ראקיטיץ´ (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

שחקן נוסף שמאוד כדאי להיזהר ממנו למרות שהוא לא צפוי לפתוח בהרכב הפותח אלא רק להוות תוספת כוח מהספסל במידת הצורך, הוא שחקנה של קייזרסלאוטרן, איבו ליצ'ביץ'. הקשר בן ה-24 היה שחקנה של בוכום עד העונה, אחרי שבעונה הקודמת הושאל לקייזרסלאוטרן והרשים. בעקבות זאת החליטו במועדון לממש את זכות הרכישה עבור השחקן.

אם ישחק נגד ישראל, תיהיה זו הופעת בכורה עבורו בנבחרת הבוגרת, אחרי שנבחרת הצעירה כבש חמישה שערים ב-11 הופעות.העונה בבונדסליגה, מציג הקשר ההתקפי יכולת מצויינת שבעקבותה זומן לנבחרת של ביליץ'. ליצ'ביץ' כבש ובישל פעמיים בששת המשחקים בהם שיחק העונה.

ליצ´ביץ´ (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
ליצ´ביץ´ (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

הגנה: מי שאמור לפתוח בעמדת המגן על חשבונו של דריו סרנה המוצהב הוא אחד מהשניים, איבן סטריניץ' בן ה-23, שחקנה של היידוק ספליט מהליגה הקרואטית או דניאל פראניץ' שחקנה של באיירן מינכן. פראניץ', שיכול לשחק גם כקשר, שיחק העונה בחמישה משחקים בליגה הגרמנית כשמתוכם נכנס כמחליף שלוש פעמים.

בצד השני אמור לפתוח ורדאן צ'ורלוקה, שחקן קרואטי נוסף המגע מטוטנהאם. המגן לא שיחק בכל משחקיה של קבוצתו בליגה, אלא רק בארבעה משחקים. את עמדת הבלמים אמורים לאייש יוסיפ סימוניץ' בן ה-32 המתנשא לגובה של 1.95 סנטימטרים וגורדון שילדנפלד משטורם גראץ. סימוניץ' המשחק בהופנהיים, פתח בכל המשחקים של קבוצתו העונה ולא נראה שהוא מזכיר ביכולתו את אותו הבלם שעשה קריירה מצויינת בהרטה ברלין.

סימוניץ´ (ONE) (צילום: מערכת ONE)
סימוניץ´ (ONE) | צילום: מערכת ONE

שילנדפלד לעומתו, רק בן 25 ולזכותו ארבע הופעות בלבד במדי הנבחרת הקרואטית. בשער הקבוצה אמור לפתוח שחקנה של ספרטק מוסקבה ומי שמושאל העונה ללא אחרת מאשר טוטנהאם (או קרואטיה הקטנה), סליפה פלטיקוסה. את הופעת הבכורה שלו (והיחידה שלו העונה בכל המסגרות) במדי התרנגולים עשה פלטיקוסה בתבוסה הביתית 4:1 לארסנל בגביע קרלינג.

הקרואטים ללא ספק פייבוריטים למשחק מול נבחרת ישראל. אך יכול להיות שזו ההזדמנות היחידה לעשות משהו שלא נעשה ולנצח נבחרת חזקה מאיתנו בכמה רמות במשחק רשמי וחשוב. לא בכל יום קרואטיה מגיעה לישראל ללא כוכביה.

הליגיונרים הקרואטים יכנסו לעניינים בסופו של דבר וחייבים לנצל את המצב הנוכחי, בו הם בקושי משחקים בקבוצותיהם. נקודת התורפה של הנבחרת של ביליץ' היא ההגנה וצריך לנצל את הכושר בו נמצאים אליניב ברדה ואיתי שכטר, כי מי יודע, אולי הזדמנות כזאת עוד לא תחזור.