ללא מרבית הליגיונרים שיחזרו כל אחד לקבוצה שלו, ועם המון אכזבה ותחושת כישלון, נבחרת ישראל תחזור אחר הצהריים (חמישי) לארץ אחרי ה-0:0 מול שוייץ שהוריד אותנו לדרג השלישי באירופה.

הנבחרת למעשה מתפזרת לתקופה ארוכה, ועל פי ההערכת גורמים בנבחרת, הצוות המקצועי דרור קשטן ומשה סיני לא יגישו את התפטרותם וימשיכו בתפקידם עד לתום החוזה בקיץ הבא.

בכל מקרה קשטן וסיני כבר לא יהיו במפגשים הבאים של הנבחרת למרות שהחוזה שלהם יהיה עדין בתוקף. עד לדצמבר ימונה מאמן חדש שבמקביל לקשטן וסיני יקבל שכר ויחל בהכנות הראשונות לקראת מוקדמות היורו.

קשטן את סיני יכולים לראות בתוצאת התיקו מול שוייץ עד כמה הפספוס הוא גדול. התיקו אומנם לא עזר לנבחרת והיא ירדה למקום הרביעי אבל התחושה הכללית בסיום היתה שהשחקנים נלחמו על כבוד הנבחרת. קשטן אמר בסיום לשחקנים: "שיחקתם כמו גברים ואני מרוצה מכם".

להבדיל ממשחקים קודמים מול הגדולות בו המערך שקשטן הציב כשל, המערך של שלושה קשרים אחוריים הוכיח את עצמו.

סיני עם קשטן. יתפוס את מקומו? (גיא בן זיו) (צילום: מערכת ONE)
קשטן וסיני. נשארים בתפקיד (גיא בן זיו) | צילום: מערכת ONE

לצד תמיר כהן ואביחי ידין שהורחק שיחק בהצטיינות קשר מכבי חיפה בירם כיאל שאמר ל-ONE: "יש אכזבה כללית בנבחרת מתוצאות הקמפיין".

"מול שוייץ ידענו לעלות כמו גברים והצלחנו לשמור על הכבוד שלנו תוך גילוי משחק הקרבה בו לא היינו רחוקים גם לקחת שלוש נקודות. אנחנו שמחים שסיימנו בטעם טוב".

קלמי סבן מתקשה מול הימלר (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
קלמי סבן מתקשה מול הימלר (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

סגל הנבחרת עם המאמן החדש, ישראלי או זר, צפוי לקבל פנים חדשות בדמות הצטרפותם של שחקנים דוגמת אלירן עטר מבני יהודה, אייל גולסה ומוחמד גדיר ממכבי חיפה ועוד מספר שחקנים ובולטים שיעלו מהנבחרת הצעירה.

נכון להיום, ובטרם מונה מאמן חדש, לא נראה שבנבחרת יהיה חילוף משמרות ומרבית הסגל הקיים יעמוד לרשות הנבחרת גם בקמפיין הבא.

בשל התיקו בשוייץ: ישראל ירדה לדרג השלישי
נבחרת ישראל עלתה למשחק בבאזל מול שוייץ בידיעה שאם המונדיאל אינו בר השגה, הרי שניצחון הוא בגדר חובה וזאת בראיה לטווח הארוך. בפועל, הכחולים-לבנים השיגו רק תיקו 0:0 שמשמעו - ישראל ירדה לדרג השלישי באירופה לקראת הגרלת מוקדמות יורו 2012 בפברואר הקרוב.

דרור קשטן בשוייץ. הנבחרת תחת הדרכתו לא התקדמה (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
דרור קשטן בשוייץ. הנבחרת תחת הדרכתו לא התקדמה (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

בעקבות התיקו נותרה ישראל במקום ה-19 (28,052 נק'), בזמן שסלובקיה שגברה 0:1 על פולין וסיימה כראש בית 3, ורומניה שסיימה קמפיין גרוע (מקום 5 בבית 7) מבחינתה עם ניצחון על איי פארו החלשה, תופסות את המקומות ה-17 וה-18 בהתאמה ומקדימות אותה בקרב על המקום בדרג השני.

משמעות הדבר היא שהנבחרת תקבל בהגרלת מוקדמות אליפות אירופה שתי נבחרות אשר נחשבות לחזקות ממנה על הנייר, במקום אחת בטורניר מוקדמות המונדיאל שזה עתה הסתיים. עם זאת ראוי לציין שנבחרות כמו שוייץ ובוסניה הרציגובינה הגיעו לטורניר מוקדמות המונדיאל מהדרג השלישי ונבחרת כסלובקיה מהרביעי. איפה אנחנו היום ואיפה הן.

על חשבוננו: בארנטה ונבחרת שוייץ חוגגים (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
על חשבוננו: בארנטה ונבחרת שוייץ חוגגים (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

הדרג הראשון כולל את ספרד, גרמניה, הולנד, איטליה, אנגליה, רוסיה, קרואטיה, צרפת ופורטוגל. ליוון, שתתמודד בשלב הפלייאוף על המקום בדרום אפריקה, סיכוי תיאורטי לעקוף את פורטוגל במירוץ על המקום ה-9 בקבוצת האיכות הראשונה.

הדרג השני כולל נכון לעתה את צ'כיה, שבדיה, שוייץ, יוון, סרביה, טורקיה, דנמרק וכאמור סלובקיה ורומניה.

ישראל נמצאת בדרג השלישי עם בולגריה, פינלנד, נורבגיה, אירלנד, סקוטלנד, צפון אירלנד, בוסניה והרצגובינה ואוסטריה.