ירוסלאב באקו. אגדה פולנית (האתר הרשמי של פולוניה) (צילום: מערכת ONE)
ירוסלאב באקו. אגדה פולנית (האתר הרשמי של פולוניה) | צילום: מערכת ONE

ב-1994 הגיע להפועל ת"א שוער חדש, פולני וגבוה – ירוסלאב באקו. קשה לשכוח את התופעה בין הקורות של האדומים, שלמרות רגשות מעורבים לגבי היכולת שלו, עדיין קשה לשכוח אותו ואת האימונית הארוכה שהיה לובש במהלך משחקים. אחרי הקדנציה בהפועל ת"א עבר להפועל ירושלים ובכך סיים את הפרק הישראלי בקריירת המשחק.

באקו, ששימש בעבר כמאמן בקבוצה השניה של פולוניה ורשה (ה'קוקו' קלאב שמהווה סיפור בפני עצמו) נשאל על המהפכה הקטנה שעובר המועדון עם הרכישות האחרונות הקשורות לישראל – ולדימיר דבאלשווילי ואבירם ברוכיאן.

"אם הם ישחקו איך שהם שיחקו בישראל, זה לא יהיה גדול עליהם", פתח באקו את דבריו. "אני חושב שהם יכולים לעשות את זה אפילו יותר קל בשביל עצמם, פשוט לשחק כדורגל".

באקו הרחיב על החלוץ: "ממה ששמתי לב, לפעמים יש הרגשה שהכדור מחפש אותו, יש לו אינסטינקט לבעיטה ולדעת לאן הכדור הולך. הוא מזכיר לי את תומאס פרנקובסקי בזמנים הטובים שלו", אמר באקו ובכך השווה את הגאורגי לפרנקובסקי שהצטיין בוויסלה קראקוב (115 שערים ב-173 הופעות) ואף שיחק בוולבס.

דבאלשווילי (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
דבאלשווילי (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

כשנשאל על תקופתו בישראל, אמר שוער העבר: "סיימתי חוזה בלך פוזנן והנשיא של הפועל ת"א ראה אותי במשחק של פולין מול אנגליה ואהב את מה שהוא ראה. להפועל היתה בעיה עם שוערים אז והחליטו ללכת עליי. בתקופה ההיא היו הרבה פולנים, קולוניה ממש. ביחד איתי בקבוצה שיחקו גם דמיאן לוקאשיק וקז'ימיש מוסקאל".

ממש כשם שאנחנו עושים, התבקש באקו להשוות בין הליגות, הפולנית והישראלית: "הישראלים, כמו כל הדרומיים, אוהבים משחק טכני. הם אוהבים להיות עם הכדור ולכדרר. הרצון לדריבל היה טרנד בתקופה שלי. יש פחות אוהדים מבפולין אבל הם יודעים לעשות אווירה, עכשיו הכל השתנה לטובה והולך קדימה עם הרבה אצטדיונים חדשים והרמה שגם עלתה".

ברוכיאן (שי לוי) (צילום: מערכת ONE)
ברוכיאן (שי לוי) | צילום: מערכת ONE

כשנשאל על ההבדלים העיקריים, סיפר: "מזג אוויר ואוכל" וצחק. "לי לא היתה שום בעיה עם התאקלמות. ההבדל העיקרי הוא מזג האוויר כי בישראל אין חורף ואני אוהב את השמש, זה הרגיש טוב. בכל מקרה צריך לקחת לדוגמא את מאור מליקסון שמראה שאם השחקן הוא טוב, הוא יכול להתאקלם בכל קבוצה ומקום, בלי קשר לתנאים. כל מי שמחליט לשחק מחוץ למדינה, יודע שהוא יתמודד עם קשיים ואי נעימויות. צריך אופי ולדעת מה אתה רוצה מעצמך".