עמאשה מאוכזב. בן ארי: "הוא לא נאמן" (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
עמאשה מאוכזב. בן ארי: "הוא לא נאמן" (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

חבר הכנסת ד"ר מיכאל בן ארי פנה אמש (שני) להתאחדות לכדורגל העולמית בדרישה להדיח את שחקן מכבי חיפה וויאם עמאשה מנבחרת ישראל. עמאשה הוא תושב הכפר בוקעתא שברמת הגולן ובאופן עקרוני הוא מסרב להוציא תעודת זהות או דרכון ישראלי בטענה כי הוא מתגורר בשטח השייך לסוריה ולא למדינת ישראל.

לפני זמן לא רב פנו גורמים בהתאחדות לפיפ"א וביקשו לאפשר לעמאשה לשחק בנבחרת ישראל חרף העובדה כי צירופו עומד בניגוד גמור לתקנון. בהתאחדות לכדורגל העולמית קיבלו את הבקשה וכעת פנה ח"כ בן ארי בדרישה לקיים דיון במוסדות פיפ"א בנושא.

במכתבו כתב בן ארי: "אני פונה אליכם בעקבות החלטת ההתאחדות לכדורגל הישראלית לצרף את השחקן ויאם עמשה כשחקן נבחרת ישראל. החלטה זו נוגדת לתקנון פיפ"א, כאשר מדובר בשחקן אשר באופן עקרוני אינו נושא תעודת זהות של מדינת ישראל ודרכון ישראלי היות והוא לא מכיר במדינת ישראל". 

"בכל מדינה אחרת היה נחשב שחקן זה כגייס חמישי אולם דווקא בישראל מאפשרים לו ללבוש את מדי הנבחרת. אין תקדים לכך ששחקן שלא נושא תעודת זהות או דרכון יצורף לנבחרת אותה הוא אמור לייצג".

"אשר על כן אבקש מכם להורות לנבחרת ישראל שלא לצרף את השחקן עד אשר יסכים לשאת דרכון ישראלי או תעודת זהות ישראלית".

ח"כ בן ארי הוסיף: "מקומו של עמאשה הוא בנבחרת סוריה. מי שלא נאמן למדינה שמטפחת אותו, מעניקה לו, ונותנת לו זכויות רבות לא יכול לשחק בנבחרת הלאומית".

וויאם עמאשה (משה חרמון) (צילום: מערכת ONE)
וויאם עמאשה (משה חרמון) | צילום: מערכת ONE

דובר מכבי חיפה, דודו בזק אמר בתגובה להצעה של בן ארי: "חבר הכנסת המכובד בן ארי קיבל את מנת הפופוליזם שלו. זה לא ראוי. עמאשה לא עוסק בפוליטיקה, אין לי ספק שאם עמאשה יוזמן לנבחרת ישראל, הוא ייצג לא פחות טוב מבן ארי את מדינת ישראל".

תגובת תכנית 'בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים', לפנייתו של ח"כ בן ארי: "יוזמתו הנלוזה של ח"כ בן ארי תכליתה לעודד ולקדם הדרה של מיעוטים, לפגוע במרקם היחסים ובחיים המשותפים בין יהודים וערבים ובפרט בכדורגל הישראלי, בו מתקיים שוויון הזדמנויות בקרב שחקנים מכלל מגזרי החברה, ללא הבדל דת גזע ומין".

"ביום שישי יתקיים בירושלים מצעד בהשתתפות מאות ילדים, יהודים וערבים, מ'ליגת השכונות' של הפועל קטמון י-ם, בחסות ושיתוף הקרן החדשה לישראל. המצעד יתקיים בסימן 'כדורגל לכולם', וככזה יציין ויחגוג ערכים של כדורגל שיווני ונגיש לכלל האוכלוסיות בחברה הישראלית".