צפון קוריאה רשמה הערב (רביעי) הישג מדהים כשסיימה ב-0:0 בריאד מול ערב הסעודית במסגרת מוקדמות המונדיאל והעפילה בפעם השניה בתולדותיה לגביע העולם. בפעם הקודמת זה קרה באנגליה 66', אז הנבחרת הגיעה עד לרבע הגמר.

צפון קוריאה, שמוכרת בעיקר בשל יכולותיה הגרעיניות ועקב היותה מדינה סגורה מאוד, ניצלה את העזרה של שכנתה דרום קוריאה, שסיימה ב-1:1 מול איראן, כדי להבטיח את העליה. ערב הסעודית תשחק בפלייאוף.

הביתיים רצו להשיג ניצחון שהיה משיג להם את הכרטיס האוטומטי לדרום אפריקה והיו הרבה יותר טובים במשך כל המשחק, בעיקר במחצית הראשונה, אך הירבו להחמיץ.

מסעוד סוג'עיה, שחקן אירן, עונד סרט ירוק מול דרום ק (צילום: רויטרס)
והשאלה שנשארה פתוחה: מי הורה להוריד את הסרטים? | צילום: רויטרס

כאמור, עוד לפני כן איראן ודרום קוריאה סיימו ב-1:1 והאיראנים המתינו לתוצאת המשחק בין צפון קוריאה לערב הסעודית, בתקווה שאחת הקבוצות תנצח והיא תשיג את הכרטיס לפלייאוף, אבל בסופו של דבר איראן תראה את המונדיאל מהבית.

התדהמה באיראן לא הגיעה מהכיוון הספורטיבי: חלק משחקני הנבחרת מחו נגד מחמוד אחמדינג'אד כשעלו למשחק בסיאול במסגרת מוקדמות המונדיאל עם סרטים ירוקים, לאות הזדהות עם מיר חוסיין מוסאווי, על ידם.

ירוק הוא הצבע שהיה מזוהה עם הקמפיין של מוסאווי במהלך קמפיין הבחירות האחרון לנשיאות, במהלכן נבחר אחמדינג'אז לקדנציה שניה תוך כדי חשד לזיוף קולות הבוחרים.

למחצית השניה עלו השחקנים כבר בלי הסרטים הירוקים. לפי דיווחים, בהפסקה התקשר אחד מראשי ההתאחדות, עלי אבאדי, שנחשב למקורב לאחמדינג'אד, למשלחת שבסיאול והורה לשחקנים להוריד את הסרטים.

במקביל למחאה הפוליטית של השחקנים, אחריהם עקבו מיליונים כתוצאה מחשיבותו המכרעת של המשחק, גם האוהדים האיראנים שהגיעו לסיאול, מחו. ביציעים הונפו שלטים ובין השאר נכתב: "שחררו את איראן" ו-"מה עם הבחירה שלי?".

במהלך המחאות של תומכיו של מוסאווי נגד תוצאות הבחירות לנשיאות, נהרגו כבר כ-30 איש מאז בחירתו של אחמדינג'אד.

והיה גם משחק. אחרי מחצית ראשונה מאופסת, די ג'יי קים העלה את האורחים ליתרון עם שער עצמי בדקה ה-52 וקירב את האיראנים לניצחון שהיה מבטיח להם סופית את הכרטיס למקום השלישי ולפלייאוף על העליה למונדיאל.

אלא שקשר מנצ'סטר יונייטד, ג'י סונג פארק, השווה בדקה ה-82 וקבע 1:1 בסיום. התוצאה סיבכה את איראן במאבק על הכרטיס לגביע העולם בדרום-אפריקה בקיץ הבא.

במשחקים נוספים במוקדמות המונדיאל באסיה, אוסטרליה הבטיחה את ראשות בית 1 אחרי שניצחה 1:2 את השניה, יפן. השתיים כבר עלו למונדיאל. דווקא האורחים עלו ליתרון משער של טנאקה בדקה ה-40, אבל קשר אברטון, טים קייהיל, ביצע מהפך עם צמד (59 ו-77).