זמביה חוגגת עלייה לרבע הגמר מול ניגריה (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
זמביה חוגגת עלייה לרבע הגמר מול ניגריה (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

דרמה גדולה התרחשה הערב (חמישי) באליפות אפריקה, שבסופה עלו לרבע הגמר מבית 4, נבחרות זמביה וקמרון.

זמביה סיימה כראש בית למרות מאזן זהה לזה של קמרון, עם הפרש שערים של 5:5, מכיוון שהיא כבשה את מספר השערים הרב ביותר במשחקי בין שלשות הראשונות, שתי העולות וגאבון.

ברבע הגמר תפגוש זמביה את ניגריה של וינסנט אניימה, ביום שני בערב, שם חלוץ מכבי אולי יקבל הזדמנות להכניע את שוערה של הפועל ת"א. משחק נוסף יפגיש בין קמרון של סמואל אטו לבין מצרים, אלופת אפריקה לשעבר.

נבחרת גאבון הוליכה את הבית לפני המחזור השלישי והאחרון, אך בעקבות ההפסד 2:1 לנבחרת זמביה של עמנואל מאיוקה, חלוצה של מכבי ת"א, סיימה במקום השלישי.

נבחרת קמרון גם סבלה מהרבה חששות, אך הצליחה לבסוף להשיג תוצאה שהספיקה לה לרבע הגמר, 2:2 מול טוניסיה, שסיימה אחרונה בבית.

זמביה עלתה ליתרון מול גאבון בדקה ה-28, אחרי שמסירה מצויינת של קאטונגו הגיעה לרגליו של קלאבה, שכבש וקבע 0:1. היתרון של זמביה הוכפל בדקה ה-62, אחרי מהלך אישי נהדר של מולנגה, שמסר את הכדור לצ'מאנגה מול שער ריק, 0:2.

זמביה באליפות אפריקה לאומות (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
זמביה (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

נבחרת גאבון לא התייאשה והמתח נשמר עד הסיום. הגאבונים צימקו ל-2:1 בדקה ה-83 מרגליו של דו מארקוליני, אחרי טעות קשה בהגנה. אם היה נכבש שער נוסף, גאבון היתה עולה מראשות הבית, אבל היא החמיצה עד השריקה.

המשחק המרתק בין קמרון לטוניסיה נפתח עם שער מהיר של טוניסיה, מרגליו של אמינה צ'רמיטי בדקה ה-1 בנגיחה, אחרי חילופי מסירות נהדרים של הטוניסאים.

נ´גוואמו (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
נ´גוואמו (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

קמרון השוותה את התוצאה בדקה ה-46 מרגליו של סמואל אטו שכבש מקרוב. למרות שטוניסיה היתה הרבה פחות טובה על המגרש, בדקה ה-64 היא עלתה ליתרון מדהים של 1:2 אחרי שער עצמי אומלל של אורליאן פונגנג.

לא עברה דקה וקמרון שוב השוותה, אחרי שלאנדרי נ'גוואמו כבש בבעיטה אדירה מרחוק, אחרי מסירה של אטו. בדקה ה-89 עמאק ג'מאל קיבל כרטיס אדום והטוניסאים החלו להבין עד כמה הם היו קרובים לעליית לשלב הבא, במרחק של שער אחד בלבד.