קרויף. קורא לחזור לשפיות (Getty)
קרויף. קורא לחזור לשפיות (Getty) | צילום: ספורט 5
קרויף עם בוס. קורא לקחת דוגמא מהגרמנים (Getty)
קרויף עם בוס. קורא לקחת דוגמא מהגרמנים (Getty) | צילום: ספורט 5

עולם הספורט הישראלי געש ביממה באחרונה בעקבות אמירתו של המשנה למנכל משרד הבריאות, פרופסור איתמר גרוטו, על כך שהענפים השונים לא צפויים לחזור בחצי השנה הקרובה. חזרת הספורט כמובן מסעירה לא רק את ארץ הקודש אלא גם מדינות רבות נוספות, ובטור השבועי שלו ב"ספורט" הקטלאני, ג'ורדי קרויף מציע: תלמדו מהגרמנים.

"רבים סבורים שהכדורגלנים הגרמניים שחזרו לאימונים עושים זאת עם מסיכות וכפפות מחשש להדבקה, ושהם מפוחדים מכך, אך המציאות לא יכולה להיות רחוקה יותר", כתב קרויף, שהזכיר אקס מכבי תל אביב נוסף - פטר בוס - שכיום מאמן את באייר לברקוזן, ומעביר כחמש שעות ביום במועדון ומשדר חזרה לשגרה. "יהיה גרוע יותר לחיות במצב מתמיד של פסיכוזה. בזמן שרבים טוענים שהכדורגל מעודד התנהגות לא אחראית, למה שלא נסובב את זה ונראה כיצד הענף שלנו הוא דוגמא לחזרה זהירה לשגרה, והתעלמות מפחדים מיותרים?", תהה ההולנדי.

קרויף ציין את החזרה ההדרגתית של הגרמנים לאימונים. החל מזוגות קבועים, לאחר מכן בקבוצות של ארבעה ועד קבוצות של תשעה שלא נמצאות באינטראקציה אחת עם השנייה, זאת לצד העובדה שללברקוזן יש חדרים במתחם האימונים, שבהם השחקנים יכולים להתקלח לפניהפ ואחריהם. "בגרמניה, השכל הישר ניצח באמצעות שיעור הדבקה שניתן לשלוט בו ותמותה נמוכה. מכנה משותף עם הליגה הספרדית ורבות אחרות הוא שככל שהשהיית הספורט נמשכת, כך גדלה הסכנה שמועדונים ישקעו, במיוחד הצנועים יותר שבהם".

כעת, מוסיף קרויף, האפשרות שהבונדסליגה תחזור במאי ללא קהל הולכת והופכת לקונצנזוס, עם כל אמצעי הזהירות הנדרשים, בידיעה שתרחיש כזה לא רק יציל את הכדורגל הגרמני אלא גם יפתח אותו לקהלים רחבים יותר ברחבי היבשת בהיעדרן של ליגות בכירות אחרות.