sportFive1013364
צילום: ספורט 5
רפאלוב. בנבחרת העשור של קלאב ברוז' (GETTY)
רפאלוב. בנבחרת העשור של קלאב ברוז' (GETTY) | צילום: ספורט 5

אין הרבה שחקנים ישראלים שנכנסים לספרי ההיסטוריה במדינה זרה. רביבו עשה זאת בטורקיה, ברקוביץ' באנגליה, אבל הם חלק ממיעוט. לאחרונה, המיעוט הזה קיבל חיזוק מבלגיה בדמותו של ליאור רפאלוב, שנבחר לקחת חלק בהרכב העשור של קלאב ברוז'.

"זו גאווה גדולה לשחק שבע שנים במועדון כמו ברוז' ולהיבחר", אמר רפאלוב בשיחה עם תכנית הרדיו של ערוץ הספורט, 'חמש באוויר'. "הקבוצות מנסות להזין את האוהדים עם כל מיני פרוייקטים, וזו הייתה בחירה שגרמה לי לגאווה גדולה".

בעונת 2009/10, קצת לפני שהגיע לברוז' אם הספקתם לשכוח, רפאלוב לקח חלק באחד מהפוטו פינישים המרתקים של מאבקי האליפויות בארץ - אך לצערו הוא היה בצד המפסיד, ששייך למכבי חיפה. בצד המנצח, כזכור, היה איזה אחד, ערן זהבי, שהעניק אליפות להפועל ת"א. "זו צלקת שלוקח לה הרבה שנים להחלים", ניצל הקשר את תקופת הקורונה כי להיזכר. "כבר בבוקר היה אפשר להרגיש שזה יום חג".

"האוהדים ציפצפו לנו מתחת לבתים, זה הרגיש כמו משחק ביתי, אבל בבלומפילד", סיפר רפאלוב. "אבל מהרגע שהתחיל המשחק, הכדור סירב להיכנס - גם שלי. לאורך כל המשחק האמנתי שאנחנו יכולים לנצח, השאלה הייתה כמה. זה היה אחד מאותם ימים שהכל הולך הפוך. טדי? המשחק של הפועל לא היה בראש שלנו, זה היה תלוי בנו".

אבל רפאלוב נמצא כבר במקום אחר בקריירה - ובעונה הנוכחית, על אף שלא הגיעה לסיומה, הוא הוכיח שמדובר במקום חיובי. "אני משתדל בגילי לא לבזבז את הזמן על דברים מיותרים", הודה הקשר, שכבש 11 שערים ב-24 משחקים במדי אנטוורפן, אבל נעצר - כמו כולנו - על ידי הקורונה. "המצב פה לא טוב, לא היה אף פעם סגר, לא הייתה הוראה מפורשת להישאר בבתים. מחר המשק יחזור, ועדיין יש פה 100 הרוגים בכל יום. יש פה כמיליון אנשים שחיים בבתי אבות, ו-90% מהמתים הם מעל גיל 80".

הליגה הבלגית, בניגוד מוחלט לליגת הישראלית, הודיעה על סגירת העונה - אבל רפאלוב טוען שאלה לא בדיוק פני הדברים: "זה לא מדויק. העונה לא יכולה להתחדש עד סוף יולי, שיחקנו 29 מחזורים והרבה קבוצות רוצות לפחות לסיים את העונה הסדירה כדי לקבוע יורדות ועולות. ההבדלים עומדים על שתי נקודות בלבד. בנוגע לאלופה אין עוררין, לא משנה מה יחליטו. אנחנו צריכים גם לשחק בגמר הגביע, אומרים שזה יקרה בשבוע הראשון של אוגוסט".

רפאלוב, כמו רבים וגדולים ממנו שחתומים על חוזה לעונה הבאה, התבקש לקצץ בשכרו כדי להקל על אנטוורפן בתקופת הקורונה. "נשיא המועדון והג'נרל מנג'ר ניווטו את המו"מ, ואנחנו הסכמנו. המועדון הסביר לנו מה הנזק שנגרם, קיצץ בהתחלה 30% ויכול היה להגיע גם ל-50% - אבל לא נגיע למצב הזה. ביוני, כשחנזור להתאמן, הכל ישוב לקדמותו".

כעת, אחרי קרוב לעשור מעבר לים, לרפאלוב נותרה משאלה אחת להגשים: לחזור וללבוש את מדי הנבחרת. "הקשר הראשון עם אנדי (הרצוג) נוצר בינואר, לפני משחק ההכנה לסקוטלנד", הוא חשף, ומיד נשאל מדוע לא היה מעולם חלק אינטגרלי מהנבחרת: "הרגשתי המון ביטחון בתקופת לואיס פרננדס, הרגשתי שהוא באמת סומך עליי ובונה את הנבחרת סביבי - אבל לא תפסתי את עצמי כפי שאני תופס את עצמי בחמש, שש שנים האחרונות. חבל שלא הצלחנו להעפיל לטורניר גדול, זה היה אחד החלומות שלי".