sportFive938663 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
"חלק מהרעל מצליח לחדור אליי" | צילום: ספורט 5

אחרי שסיפר על ה"סדנה לניקוי רעלים" שהוא עובר בקפריסין בעקבות שנים סוערות בכדורגל הישראלי, רן בן שמעון שיתף איתנו בראיון מיוחד מביתו גם על ההתמודדות שלו עם הביקורות לאורך הקריירה, דעתו בנושא מעמד המאמן בכדורגל הישראלי, הירידה של ברק בכר, השילוב בין ולדימיר איביץ' למכבי ת"א, העלייה המטאורית של יוסי אבוקסיס, העליהום על גיא לוזון, נבחרת ישראל והסיכוי שיאמן את מכבי חיפה. חלק ב'.

"ההבדל בין הדור הנוכחי לדור הקודם כמו דרור קשטן ושלמה שרף הוא שלהם היו גבולות מברזל", נשאל בן שמעון על מעמד המאמן בכדורגל הישראלי. "אנחנו חייבים שהגבולות שלנו יהיו מגומי וכל אחד צריך לבחור איפה הגומי שלו נקרע ואיפה הוא יכול להתרחב".

על ההתמודדות שלו עם הביקורות שהיו כלפיו לאורך השנים: "המקצוע הזה הוא תובעני עבור כל המאמנים. אני משוחח איתם ורואה שהם לא נופשים על אי בקופנגן. לאף אחד אין זמן או סבלנות. אף אחד לא רואה תהליכים ולא בוחן מה החומר שלך ביחס להצלחה. אומרים על רן בן שמעון שהוא חייב להביא אליפות. יש מועדונים שצריכים לעבור תהליך לפני הצלחה מיידית. חלק מהדקירות שאני סופג פוגעות וחלק מהרעל מצליח לחדור".

מאמן שהצליח במיוחד בשנים האחרונות הוא ברק בכר, אבל לבן שמעון יש מסר ברור אליו: "גולדה מאיר אמרה שמי שלא יכול לעמוד בחום של המטבח, שלא ייכנס לשם. מאמנים צריכים לדעת לאיזה מקומות הם נכנסים וככל שהם עולים, החום הולך וגדל. החום שמלטף למטה יכול גם לשרוף למעלה. ברק בכר צריך להבין שיכול להיות שיהיו לו שנים קשות אחרי שנים מדהימות. אם הוא חושב שיזכרו לו את הדברים הטובים, אז הוא בבעיה. יש לו אישיות יציבה והוא יעבור את הרע כמו שהוא עבר את הטוב".

מה הוא חושב על ההצלחה המסחררת של ולדימיר איביץ' ומכבי תל אביב? "שיחקתי איתו טניס כשביקרתי בארץ", חשף בן שמעון. "הוא אישיות ויודע מה הוא רוצה מעצמו. מכבי תל אביב מושלמת עבור אישיות כמו שלו".

על העלייה המטאורית של יוסי אבוקסיס: "גם כשהוא היה שחקן, הוא היה מאמן. הוא בחור סופר אינטיליגנט וההצלחה שלו לא מפתיעה אותי בכלל. מהיום שאני זוכר אותו הוא מתחבר לאנשים וזה כבר 50 אחוז ממאמן. הוא הבין את המשחק בצורה מדהימה וזה טבעי שהוא מצליח, אני מפרגן לו. יש לו בסיס התחלתי טוב".

לעומת זאת, גיא לוזון הוא המאמן שסבל הכי הרבה בכדורגל הישראלי בשנים האחרונות. בן שמעון תומך בו: "לא יכולתי לראות מה עושים לו, זה צרב אותי. אני מכיר אותו כילד מדהים ואיש משפחה טוב. אני יודע שלפעמים עושים את ההקשר למשפחה שלפעמים נתפסת ככוחנית, אבל גיא הוא אדם בפני עצמו. הוא מאמן יוצא מן הכלל וצריך קצת פרופורציות. כאב לי ברמה האישית לראות מה עשו לו".

על השינוי בבית"ר ירושלים והדרך החדשה תחת משה חוגג: "קורים דברים מדהימים בבית"ר ירושלים ואני חושב שהם יצליחו. בכלל, אני חושב שיוסי בניון הוא המודל המדהים ביותר לספורטאי. אם לא הייתי נותן לו לעבור אותי לדרבי, לא יודע אם היו לוקחים אותו לחו"ל (צוחק...). יוסי הוא מסוג האנשים הטובים שקורים להם דברים טובים. הוא ראוי לכל הצלחה שהייתה לו".

מה הוא חושב על נבחרת ישראל בעידן האוסטרי? "אני רואה שינוי טוב וכיפי. אין עליהם שק של מחוייבויות שיש לאחרים ויש לזה יתרונות וחסרונות. לא תמיד צוות זר הוא טוב, אבל כרגע אני רואה שאנדי הרצוג ו-ווילי רוטנשטיינר עושים דברים מדהימים. יכול להיות שעוד אאמן את נבחרת ישראל, זו שאיפה שקיימת אצלי".

בן שמעון התייחס גם לאליפות ההיסטורית בה זכה כשחקן עם הפועל חיפה, בדיוק לפני 20 שנה: "אנשים תמיד מספרים לי שזו הייתה החוויה הכי גדולה שהם חוו עם המשפחות שלהם ביציע. זה חיבר בין בני אדם וזה אחד הדברים שהכי מרגשים אותי".

ואיפה נראה אותו בעתיד הקרוב? "רוצה לחזור לאמן בארץ, אבל צריך להגיש לי הצעה טובה מאוד כדי לקחת אותי מקפריסין. אני לא ממהר לעזוב מקומות כדי ללכת למקום אחר, אוהב לסיים פרוייקטים. מכבי חיפה? בא לי שיענקל'ה שחר יצליח. זה מסוג המועדונים שארצה לעבוד בהם".