(ברני ארדוב) (צילום: ספורט 5)
(ברני ארדוב) | צילום: ספורט 5
מלדה בימיו במכבי צור שלום (צילום: ספורט 5)
מלדה בימיו במכבי צור שלום | צילום: ספורט 5

אם יש משהו שיונס מלדה לא אוהב בהקשר של כדורגל, זה להתראיין. על המגרש, הוא נראה מלא בביטחון, לא מתבייש לעבור שחקנים, לעיתים בין הרגליים, או לקחת כדור ולבעוט גם מזויות לא נוחות. אבל בחוץ? מדובר בבחור מופנם, שיש אף שיגדירו כחסר ביטחון. אולי בגלל גילו הצעיר (21), או אולי משום שעבר ילדות שונה מאחרים, אבל מלדה תמיד התגבר על קשיים, וגם את הראיון הזה הוא צלח.

אלה ימים מרגשים עבור הילד שגדל בקריית ביאליק, החל את דרכו בכדורגל במכבי צור שלום וחתם אתמול (שישי) לארבע שנים וחצי בגנט, מועדון הפאר הבלגי. החתימה על חוזה עם דודו דהאן פתחה לו את הדלת לבלגיה, מקום שבו הסוכן הישראלי שולט ביד רמה, אבל כל זה לא היה עוזר אם את העונה הזו במכבי נתניה הוא לא היה פותח בצורה מושלמת. בעונה שבה סלובודאן דראפיץ' ושי ברדה עזבו את בן טיפוחיהם לבית"ר, נתניה קצרה את הפירות והעשירה את חשבון הבנק.

שבעה שערים ו-2 בישולים ב-14 משחקים, כולל רביעייה במשחק אחד מול סכנין לילד בן 21, זה בדיוק מה שהרשים את גנט. מעקב צמוד של הבלגים העלה נתונים על מהירות, חוזק, שליטה טובה בכדור, ושחקן שמוזמן באופן קבוע לסגל הרחב של נבחרת ישראל. או במילים אחרות - יהלום שאפשר ללטש ולמכור עוד כמה שנים במחיר גבוה יותר. לדהאן, שכבר החתים שחקנים בגנט, יש פרופיל גבוה מאוד בבלגיה. ואחרי שהוא הוא המליץ, בגנט צפו ומכאן הדרך היתה חלקה יותר.

מלדה, כאמור, גדל  בקריית ביאליק. המאמן עידן בר –און (לא זה של מכבי הרצליה), גילה אותו בשכונה והביא אותו למכבי ביאליק צור שלום. "כבר מגיל 11 יכולתי לראות את הקסם שיש לו בהבנת המשחק, בתנועה הטבעית שלו ובאופי שמשלב שקט וחוצפה חיובית על הדשא" מספר בר–און, "ראיתי אותו בשכונה משחק עם ילדים והזמנתי אותו לאימון. כאיש מקצוע, אין לי ספק שהוא יתפתח לשחקן מוביל בנבחרת. הוא גאווה אזורית עבורנו וההוכחה שגם ממועדונים שמוגדרים קטנים יוצאים שחקנים ראויים ומוכשרים".

משם הוא עבר להפועל חיפה, אבל שם זה פחות הסתדר. בני לם, אז מנהל מקצועי במחלקת הנוער של מכבי נתניה, קיבל טלפון מהאדומים בכרמל שביקשו לשאול שוער לקבוצת הנוער. לם הסכים בתנאי שמלדה, ששיחק אז בנערים א', יועבר בחינם ליהלומים. ההסכם נחתם והכישרון הצעיר עזב את בית הוריו ועבר לפנימיית 'נעורים'. המקורבים יעידו כי השינוי הזה גרם למלדה לקחת את הכדורגל יותר ברצינות. "מגיע לי להגיע לרמות האלה", מספר מלדה. "לשם כיוונתי ותמיד האמנתי והשקעתי. דברים לא קורים סתם. זה התגמול שלי. אני לא רוצה לעצור. באתי כדי להוכיח את עצמי ולהתקדם כמה שניתן".

"כמו ה-VAR, לא רציתי לחגוג לפני החתימה" | צילום: ספורט 5

ספר על שיחת הטלפון הראשונה שמודיעים לך שיש מצב שאתה חותם בבלגיה
"זה היה בצאת השבת, דודו דהאן הסוכן שלי התקשר אליי ואמר לי שיש התקדמות עם גנט. התרגשתי, אבל שמחתי בלב. אמרתי שאני לא אשלה את עצמי ולא סיפרתי לאף אחד. זה כמו ה-VAR בכדורגל, לא רציתי לחגוג לפני הגול".

מספרים שדודו דהאן עקב אחריך כשהיית עוד בהפועל חיפה בגיל 15
"דודו דהאן האמין בי מהרגע הראשון. עוד כשהייתי שחקן בנערים. ראיתי מה הוא עושה עם שחקנים והבנתי שהוא האיש שיכול להקפיץ לי את הקריירה. היה חשוב לי ולו שהחתימה לא תהיה בשבת, שעה לפני הכניסה חתמנו על החוזה, אחרי שגנט עשו מאמצים לסיים את הניירת לפני כניסת השבת כאן בבלגיה".

עבור לא מעט אנשים, המעבר שלך מפתיע
"בשבילי לא. כיוונתי לאירופה כל החיים ואני חושב שתמיד ראו את הכישרון שלי, אבל אף פעם לא הייתי המועדף בתקשורת. אם בתקופה של קורונה משלמים כאלה סכומים על שחקן, זה אומר הרבה. אם זה היה בתקופה רגילה זה יכול היה להגיע אולי לסכומים גדולים יותר. לא עשיתי דברים מטורפים בליגה הישראלית, אז אולי בגלל זה נראה מוזר או מפתיע לאנשים, אבל לי ממש לא. אני יודע מה אני שווה".

נתניה ספגה מכה מקצועית
"מכבי נתניה זה הבית שלי והכל בשבילי. תמיד האמינו בי, טיפחו אותי, שמרו עליי ונתנו לי את הקרדיט. אני מודה להם מכל הלב".

מלדה, דהאן ונעלי הג'ורדן שהובילו למספר 23 (סקאוטפוש) (צילום: ספורט 5)
מלדה, דהאן ונעלי הג'ורדן שהובילו למספר 23 (סקאוטפוש) | צילום: ספורט 5

עם ריימונד אטפלד שהחליף אותך בדקה ה-20 נגד מכבי חיפה, הספקת לדבר?
"דברים טובים קורים בנתניה בזכותו, מבלי להוריד את מה שעשו סלובודאן דראפיץ' ושי ברדה איתי ועם המועדון. ההחלפה הזו? הוא כנראה הכין אותי לאירופה".

בעוד שבוע מלדה יקבל רישיון עבודה, ועד אז הוא מתאמן עם החברים החדשים. החולצה מספר 11 הייתה תפוסה והוא בחר במספר 23
"קיבלו אותי בצורה מדהימה. היה אימון כיף מצד אחד, ומצד שני גם מוזר כי זה משהו חדש, התרגשתי. הגעתי למתחם עם נעל של מייקל ג'ורדן, מספר 23, ואמרו לי 'אוקיי, מעכשיו אתה מספר 23', אז אמרתי סבבה".

בטח בבית מאושרים
"ההורים שלי שמחים ומאושרים בשבילי. חיכינו לזה כל כך הרבה זמן. הפוטנציאל שלי מתאים לליגות טובות יותר ואני מאמין שאגיע רחוק. בליגה שלנו קצת יותר קשה כי משחקים לא פעם מאוד הגנתי. בבלגיה יש שטחים ואני יכול לנצל את היתרונות שלי בצורה טובה יותר. לא גדלתי עם כפית של זהב בפה, עכשיו אוכל גם להחזיר להורים שלי ולעזור להם כלכלית".

עד כמה בונים עליך?
"הנשיא של המועדון, איוואן דה וויטה ראה בעצמו משחקים שלי ויחד עם הדוחות של הסקאוטים והאנליסטים, בחרו בי. אני יודע שדיברו עם ישראלים אחרים ששיחקו בגנט ועשו עבודה יסודית. אחרי הבדיקות הרפואיות הם היו מבסוטים מהמדדים הגופניים שלי, זו כבר התחלה טובה".