sportFive1004211 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

10 שנים בחו"ל. ביברס נאתכו מציין השבוע עשור מאז שחתם בקאזאן בליגה הרוסית, אז הפך לראשונה לליגיונר. קפטן נבחרת ישראל מתכונן בתקופה האחרונה למשחק מול סקוטלנד בפלייאוף העליה ליורו 2020, ולמרות שהיה בספק בעקבות פציעה במשחק של פרטיזן בלגרד, הוא התאושש ועשוי להיות כשיר. היום (רביעי) הוא התראיין לתכנית "מגרש פתוח" ודיבר על הקריירה, על נושא הקורונה בסרביה וכן שלח מסר לטל בנין.

הליגיונר נזכר במעבר במעבר הראשון שלו לאירופה: "אי אפשר לשכוח, עד היום לא יודע איך עשיתי את זה. ההחלטה הכי גדולה בקריירה שלי, שמח על כל שנייה שזכיתי להגשים ב-10 השנים האלו. מקום קר ורחוק? הייתה לי שיחה עם המאמן של קאזאן והבנתי מה הוא מצפה ומה חושב שאני יכול להיות. משם ידעתי מה אני רוצה".

"בהתחלה זה היה מאוד קשה, הגעתי במרץ והיה 6- מעלות. התאמנתי במגרש שמכוסה שלג וצריך לטוס למשחק חוץ ולישון במתחם של הקבוצה לפני. נפלתי על מאמן שבמשך 3-4 חודשים עבד עליי והכין אותי לשחקן שהוא רוצה. היו לי חמישה חודשים קשים בהתחלה, ואז הכל רץ על אוטומט. הגעתי בגיל 21.5 לאלופת רוסיה שנתיים ברציפות עם שחקנים מהשורה הראשונה. אפשר כל יום ללמוד מהשחקנים ומהמאמן, הדבר הכי גדול שלמדתי זה שצריך עבודה קשה".

כשאלי גוטמן עלה לשיחה, סיפר נאתכו על ההחלטה לעזוב את המשפחה: "היא ליוותה אותי עד השדה ובביקורת דרכונים יש את הרגע שצריך להיפרד. אמרתי לעצמי אל תסתכל על המשפחה, כי אם תסתכל אתה חוזר אחורה וזה היה מאוד קשה. החלטה לא פשוטה לעזוב, אבל אני שמח שעשיתי את זה. אם הייתי חותם לחוזה ארוך בהפועל? אי אפשר לדעת איך הקריירה הייתה נראית. הפועל לקחה דאבל ואז היה את ליגת אלופות, אז אולי עם הופעה גדולה באלופות הייתי מוצא עצמי במקום אחר. למזלי הקריירה שלי הייתה במדרגות ולא ישר לספרדית או לגרמנית ואז הייתי מחפש את עצמי שם. אלי בנה אותי כשחקן ואישיות. זה הוסיף לי לאופי וזה מה שבנה לי את הקריירה, ולא הכדורגל עצמו".

בהמשך הקשר נשאל לגבי העתיד והבהיר שהוא נשאר באירופה: "לא תמיד מה שמציירים בתקשורת זה מה שקורה. זה לא שאין לי הצעות ואני מחפש בנרות. בשנתיים האחרונות הייתי חופשי בקיץ והיו לי הרבה הצעות מהרבה מדינות, בחרתי בקפידה. המעבר ליוון היה אחת ההחלטות השגויות שלי בקריירה מקצועית. אולי לפעמים זה נראה כמו התעקשות לא לחזור לארץ, אבל זה נכון לי ולמשפחתי. הצעות? לא. לא דיברתי על כסף עם אף אחת, אבל היו שתי מתעניינות. זה לא היה על הפרק כי לא הייתה לי כוונה לחזור כרגע".

קפטן הנבחרת התייחס להכנות לקראת סקוטלנד: "זה בעייתי, לא רק לנו. לנו יש את ערן (זהבי) ודיא (סבע) מסין שהם שחקנים מרכזיים, המצב לא טוב כרגע בארץ. זה לא אידיאלי, זה בטוח. אין פה מקום לדיבורים ותירוצים, צריך להגיע למשחק ולעשות את המקסימום כדי להשיג עוד משחק. אני כשיר? אני אמור להיות, כן, מקווה שהכל יהיה בסדר. אני מאוד מאמין בנבחרת שלנו, היא טובה מאוד. התחלנו בצורה טובה עם אנדי, ומסלובניה בחוץ הייתה ירידה, אבל עכשיו אנחנו חודשיים מהמשחק האחרון בנבחרת. אם כולם יגיעו בריאים וכשירים, אני מאמין שאפשר לעשות את זה".

על הכדורגל בסרביה וההנחיות לגבי קהל בעקבות בהלת הקורונה: "פה דרבי בלגרד זה חיים או מוות, אז לגרום לאוהדים לחיים שמחים הייתה חוויה. שיחקתי בהרבה דרבים טובים, זה אחד הגדולים שהייתי בהם. כרגע עדיין לא הוציאו הנחיות לגבי קהל. הכמות של הקהל פה לא גדולה כ"כ, אבל פה זה בהתחלה אז הפאניקה פה לא גדולה גם כן".

לסיום נשאל נאתכו אם הוא סלח לטל בנין אחרי האמירה בנוגע לשירת ההמנון: "מי שמכיר אותי יודע שאני לא שומר טינה לאף אחד. אנשים עושים טעויות, אבל קודם שיבקשו סליחה ואז נסלח. מה שהיה בינינו באופן אישי יישאר שם, חבל לי שהדבר הזה היה ונמשיך הלאה".