sportFive1006166 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
נשאר באנגליה, חושש לסכן את המשפחה (getty) (צילום: ספורט 5)
נשאר באנגליה, חושש לסכן את המשפחה (getty) | צילום: ספורט 5

בזמן שכולנו מנסים למנוע את התפשטות נגיף הקורונה ונשארים בבית ככל הניתן, ישנם לא מעט ליגיונרים ישראלים בכדורגל שעדיין נמצאים רחוק מהארץ ובהסגר די נוקשה לנוכח המצב במדינות בהן הם משחקים. בירם כיאל הוא אחד מהם, ובעקבות הסיטואציה הקשה שהתפחתה באנגליה, הקשר של ברייטון ונבחרת ישראל מנסה להתרגל לשגרה החדשה הלא פשוטה. בראיון לתכנית הרדיו "5 באוויר", הוא פירט על כך.

תחילה הוא סיפר קצת על ההנחיות וחיי היום-יום: "אסור לצאת מהבית, יוצאים רק לסופר. אני יוצא עם כפפות ומסיכה וכשאין הרבה אנשים. חלילה אתה נדבק אתה לא רוצה להחזיר את זה הביתה. קיבלנו הודעה ברורה שלאף שחקן אסור לעזוב את אנגליה, הוראה מהפרמייר ליג לכל השחקנים, לא רק לנו. הרבה לא היו מרוצים מההחלטה. יש שחקנים שהם לבד בבית ולא קל להם, והמשפחות בצד השני של העולם. השוער שלנו לבד, יש לנו בחור מאוסטרליה רווק וזה לא קל".

היית מעדיף לחזור לארץ?
"לא הייתי רוצה לסכן את המשפחה שלי בשדה תעופה, לא רוצה להגיע לארץ ואז בידוד בשבועיים לבד. אני גם לא רוצה לסכן את ההורים שלי בארץ אם הייתי נפגש איתם - הם מבוגרים והייתי מעדיף את המרחק הזה כדי לשמור על כולם".

הקורונה בבריטניה - יש פאניקה?
"כן, ברור. הרגע שביטלו לי אימון, אז הרגשתי. היה סרטון של רופאה שסיימה משמרת של 18 שעות, הלכה לקנות משהו מהסופר ולא היה לה אוכל. עד לפני יומיים לא סגרו את בתי הספר, הילדים שלי כבר לפני שבוע סגורים בבית בלי בית ספר וחוגים. נהיה אופטימיים ואני מקווה שזה עניין של זמן".

איך זה עובד עם המועדון?
"היום עשינו אימון ראשון דרך תוכנה שכולם, כולל מאמן ומאמן כושר, מתחברים אליה. בשלישי כל אחד מקבל אופניים, משקולות וגומיות אליו הביתה, וכך נשמור על כושר עד ה-14 באפריל".

לצד דאבור במדי הנבחרת (getty) (צילום: ספורט 5)
לצד דאבור במדי הנבחרת (getty) | צילום: ספורט 5

מה המצב הבריאותי שלך?
"חזרתי ב-100%, התאמנתי ושיחקתי עם הקבוצה עד גיל 23, הייתי אמור לשחק עוד שני משחקים, אבל עצרו הכל. בגדול אני מתאמן כבר חודש עם הקבוצה, זה עצר לי הכל. הרגשתי כבר שאני קרוב לחזור לסגל, והמשחק של הנבחרת זה הייתה הזדמנות מאוד גדולה עבורי לחזור לבמה".

הקרבת מעצמך בנבחרת והיו תגובות של כפויי טובה - בתקופה כזו יוצא לך לחשוב על זה?
"האמת קיבלתי מהנבחרת דברים שלא קיבלתי בשום מקום אחר. אני מודע לזה שאני יכול להיפצע בכל אימון או משחק בתור שחקן מקצוען. מצד שני בכדורגל תמיד זוכרים את הסוף. אם מסתכלים עליי בקמפיינים האחרונים שלי בנבחרת, אני מגיע ברמה טובה ומנהיג במשחקים טובים מאוד. כשאני עושה טעות אני מרים את היד ואומר עשיתי טעות, ומודע לעצמי. הקמפיין של ליגת האומות היה מעולה. אם אני נפצע ומצליח כל פעם מחדש לחזור לנבחרת, זה אומר שאני שייך לנבחרת ולרמות הגבוהות, וזה מה שאני רוצה להיות".

הרצוג היה איתך בקשר בזמן האחרון?
"ברור. תמיד שואלים עליי בנבחרת, ובמיוחד בתקופה האחרונה זה היה רופאים ועוקבים אחרי הפציעה שלי. רציתי להגיע לנבחרת בריא, ואחרי כמה משחקים בקבוצה הראשונה, אבל יש החלטות שקיבלתי העונה שהן לא טובות, למשל המעבר לצ'רלטון שלא היה בלב שלם ושילמתי את המחיר. עושים טעויות ולומדים, למדתי מזה".

על הפוסט של שכטר הגבת במהירות - זה הרתיח אותך?
"בכלל לא. זה לא עניין של משהו נגד שכטר או נגד מי הוא מצביע ואיזו מפלגה הוא רוצה. אני חושב שאנחנו במדינה שלנו, בתקופה האחרונה במיוחד, הספורט איחד אותנו והרגשנו את זה בעיקר בנבחרת. חשבתי לנכון שלא צריך לערבב פוליטיקה עם הספורט, אבל גם אם שכטר היה מעלה משהו אחר, לא אכפת לי בעד מי הוא. אבל במצב הנוכחי לא משנה שחור/לבן/מוסלמי/ערבי/יהודי, כולנו צריכים להתאחד מול הווירוס. ולעשות דבר כזה עכשיו זה לא נכון".

סבל מלא מעט פציעות בברייטון (getty) (צילום: ספורט 5)
סבל מלא מעט פציעות בברייטון (getty) | צילום: ספורט 5

"שכטר בנאדם חכם ויודע מה הוא עושה. הוא הבין שעשה טעות, ובמכבי ת"א ובנבחרת הגיבו על זה. דיברתי איתו? לא. לכל בן אדם זכות להביע את עצמו ודעתו, את מי אוהב ומי פחות. אנחנו כשחקני כדורגל לפעמים צריכים להבין מה המסר שאמור להיות בכל פוסט. אני הרבה פעמים קיבלתי בראש וביקורות מסתם פוסט שהעליתי. לא תמיד אתה יכול לרצות את כולם. ברגע שראיתי שבמכבי הגיבו ובנבחרת הגיבו ושכטר מחק את הפוסט, אז כנראה שלא היה צריך להיכנס לפינה הזו כי אין צורך כרגע".

אתה מתנצל על הפוסט בסלטיק עם דגלי פלסטין מאחוריך בתקופת צוק איתן?
"לא, אני לא מתנצל על שום דבר ולא אמרתי שהתנצלתי. זה לא עניין של להתנצל, העליתי תמונה באמצע משחק עם דגל. ברגע שקיבלתי את המתקפה, הבנתי שאולי זה לא היה הזמן כי היה משהו אחר בארץ".

מה קורה אם לא תחזרו לשחק? והאם הווירוס גורם לך לחשוב לחזור לשחק בארץ?
"כל מי שהוא בעולם הכדורגל פה באנגליה יודע שאנחנו מנסים לעשות הכל כדי שהכדורגל יחזור. הליגה אמורה לחזור בתחילת מאי ואני לא רואה את זה קורה. מצד שני אנחנו מתכוננים ומנסים לעשות הכל. אם זה לא יקרה, אז אולי ידחו עוד קצת. דחיית היורו נותנת זמן ומרווח לסיים את העונה. החוזה שלי? כרגע לא מדברים על זה, אני מסיים חוזה. יש לי אופציה עם המועדון ואני לא יודע אם הם ירצו לממש את זה. אני ברור שרוצה".

ליברפול צריכה להיות מוכרזת אלופה?
"כולם יסכימו עם זה שהיא אלופה, אבל השאלה היא מי תרד ליגה? מי תהיה באירופה? מי תזכה בגביע? סתם לדוגמא סיטי או ליברפול זוכות בגביע, אז עוד מקום נפתח לאנגליות לאירופה למבחנים בליגה האירופית, ושם יש המון כסף. מי תעלה מהצ'מפיונשיפ? יש הרבה שאלות שקשה לשחקן כדורגל לתת תשובה, וגם לאנשי הפרמייר ליג אין תשובה על זה. זה לא יהיה פייר לקבוצות שנמצאות כיורדות כרגע לרדת ליגה".