sportFive1003786
צילום: ספורט 5
אופ
אופ"א תתגמש? הקמע של יורו 2020 כבר מוכן (getty) | צילום: ספורט 5

זה אולי היה צפוי, אבל אמש (שני) זה קרה: בעקבות הודעתו של ראש הממשלה האיטלקי, ג'וזפה קונטה, על מצב חירום במדינה, הגיעה גם ההחלטה המתבקשת על עצירת הליגה האיטלקית, לפחות עד ה-3 באפריל. לאחר לא מעט דחיות ומשחקים ללא קהל, נקבע סופית כי הכדורגל יעצור בארץ המגף, שסובלת קשות מהתפרצות הקורונה (לא פחות מ-463 הרוגים מהנגיף מאז התפרצות המגפה, הכמות השנייה בעולם אחרי סין והראשונה באירופה).

כעת, ה"לה רפובליקה" מסמן שלושה תרחישים להמשך העונה, כשאחד מהם אמור להיבחר במהלך החודש הקרוב, כדי להכריע מה יעלה בגורלה של עונת 2019/20 בסריה א'.

1. האופטימי: בקשה לדחיית היורו
זו, כמובן, האופציה החיובית ביותר. בהתאחדות האיטלקית שוקלים לפנות לאופ"א, על מנת שזו תדחה את אליפות אירופה בכדורגל שאמורה להתחיל ב-12 לחודש יוני. זה, כמובן, יאפשר לליגה יותר מרחב תמרון לשחק בחודשי הקיץ - כאשר האליפות תידחה לסתיו או לקיץ הבא. המכשול הוא, כמובן, הסכמתה של אופ"א ושל המוסדות הבינלאומיים האחרים - שכן, דחייה שכזו משנה את כל לוח הזמנים של הכדורגל האירופי. ועל כן, ספק אם באמת תתקבל (לפחות לפי היומון האיטלקי, אין באופ"א נכונות להיענות לבקשה).

2. המסובך: מציאת לוח זמנים אלטרנטיבי
במידה ואכן אופ"א תסרב, ההתאחדות האיטלקית תעמוד בפני משימה קשה בהרבה: תמרון בלו"ז צפוף ביותר, במטרה למצוא דרך לשחק את 12 המחזורים שנותרו עד סיום העונה, בין תחילת אפריל לבין אמצע יוני, שם אמור להתחיל טורניר היורו. מספר אפשרויות עלו על הפרק: למשל, צמצום הפער בין משחק למשחק עבור הקבוצות, ומשחקים תוך יומיים ולא תוך שלושה. כמובן שבאפשרות כזו, משחקי הגביע (שנמצאים בשלב חצי הגמר, אחרי המשחק הראשון ולפני משחקי הגומלין שעוד לא נקבעו; וכמובן שיש גם את משחק הגמר) ייאלצו להידחות, ככל הנראה לתפר שבין היורו לפתיחת העונה הבאה בחודש אוגוסט.

יאמרו יפה שלום? שחקני יובה אחרי הניצחון במשחק העונה (getty)
יאמרו יפה שלום? שחקני יובה אחרי הניצחון במשחק העונה (getty) | צילום: ספורט 5

3. תרחיש האימים: עצירה מוחלטת
כמובן שבהתאחדות לא רוצים להגיע לשם, אבל שם גם יודעים שהאפשרות הזו על הפרק: במידה ולא יימצא פיתרון עם אופ"א, ולא יתאפשר שיבוץ מחדש של המשחקים, תיתכן החלטה להפסיק את הליגה בהחלט. ואז מה? ובכן, להתאחדות האיטלקית אין תכנית לכזה מצב. הפעם היחידה שליגה הופסקה באמצע באיטליה היתה לפני יותר ממאה שנה, ב-1915, בשל מלחמת העולם הראשונה.

בין היתר, הנושא יעלה לדיון היום בפגישה של ראשי ההתאחדות, שם גם תועלה האפשרות "לצלם מסך" של הטבלה בשלב הזה, ללא זוכה או עולות לתחרויות האירופיות (בדומה למה שנעשה אחרי פרשת הקאלצ'ופולי ב-2006). מדובר באפשרות בעייתית מבחינה ספורטיבית, שכן לדוגמא לאציו רחוקה רק נקודה אחת מהמקום הראשון בשלב הזה. בכל אופן, זה יהיה המוצא האחרון.

השורה התחתונה היא, שכמאמר שירה של להקת "אואזיס" הבריטית: כל מה שאנו יודעים, הוא שאיננו יודעים. חוסר הוודאות מאוד ברור, ורק מתגבר ככל שההרוגים נערמים באיטליה, ונגיף הקורונה ממשיך להשתולל בכל היבשת. זה כמובן מסכן הרבה יותר מאשר רק את הספורט או את הכדורגל, אבל בהחלט מעמיד בסימן שאלה גדול את המשכה של אחת העונות המרתקות שידעה הסריה א' בשנים האחרונות.