sportFive1043254 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
אבו פאני באותו סרטון מפורסם. התנצל מיד אחרי התקרית (צילום: ספורט 5)
אבו פאני באותו סרטון מפורסם. התנצל מיד אחרי התקרית | צילום: ספורט 5

אם בתחילת העונה עוד היו כאלה שפקפקו ביכולת של מוחמד אבו פאני להפוך לשחקן הרכב במכבי חיפה, לאחר הניצחון 1:2 מול רוסטוב כולם הבינו מדוע הוא קיבל את המקום בהרכב. השער האדיר והמשחק המצוין שלו זכו לתשבוחות וביססו את מעמדו כאחד השחקנים הבולטים בירוקים. אך דווקא רגע אחד של חוסר מחשבה או "דאחקה" בין חברים שלא היתה אמורה להתפרסם, הפכו אותו למוכר ברחבי העולם.

אבו פאני, שצולם ברשת החברתית אומר "הארי קיין בז** שלי" בעוד הוא תופס את אזור המפשעה, מיהר להתנצל וגם מכבי חיפה הוציאה הודעת גינוי. הגדיל לעשות מנכ"ל המועדון, אסף בן דב, שבתחילת מסיבת העיתונאים לפני המשחק מול טוטנהאם התנצל בשם מכבי חיפה. חרף התקרית, הקשר הצעיר (22) זכה לתמיכה מהמועדון ומחבריו לקבוצה, שהבינו שמדובר באירוע יוצא דופן. לחבריו לקבוצה, אגב, סיפר כי הוא מעריץ את הארי קיין ומתרגש לקראת המפגש עמו.

במכבי חיפה דאגו גם שרעשי הרקע לא ישפיעו על יכולתו וערכו עימו שיחה במטרה להשאירו בפוקוס. "לאבו פאני יש טירוף ואנרגיות שמטריפות גם את השחקנים לידו", ניסה מאמנו בהפועל חדרה בעונה שעברה, שרון מימר, להסביר את ההתנהגות, "אולי ההערה שלו הייתה מוגזמת, אבל זה הגיע ממקום של התלהבות". גם מאמנו בהפועל רמת גן, איציק ברוך, מנתח את המקרה בצורה דומה: "הילד הזה רוצה להצליח. זאת היתה שטות של רגע. הוא נתן משחק ענק ברוסטוב, הוא התנצל. הוא יודע שהוא עשה טעות, יצטרך ללמוד מהדברים האלה".

לפני שלוש שנים עוד שיחק לצד ארד וחזיזה בהפועל ר"ג
הרבה לפני שהוא חלם לפגוש את הארי קיין, אבו פאני החל לשחק כדורגל בכפר קרע בעידודו של אביו, סמי אבו פאני, שנחשב לשחקן מוכר במגזר ושיחק בעבר בין היתר בטורעאן, בני נצרת, טייבה וערערה. המשפחה זיהתה את הפוטנציאל בשלב מוקדם וכבר בגיל שבע הוא הגיע למכבי חיפה והחל להתאמן לצד עופרי ארד, מוחמד עוואד ויהב גורפינקל.

מימר מספר על השדרוג שעבר משחקו של הקשר: "אבו פאני הדוגמא הקלאסית לשחקן 50-50. הוא תורם בשני צדי המגרש. הוא עוזר להניע את הכדור, לא נלחץ עם הכדור, משנה את הסגנון של הקבוצה, הוא יודע להיות אגרסיבי שצריך. הוא שיפר את האיומים לשער כבר בעונה שעברה. אי אפשר להתעלם מהנוכחות שלו על המגרש". ברוך מוסיף: "הרצון שלו להצליח, זה משהו מיוחד. הוא כולו נשמה, היה לי הכבוד לאמן אותו. המעבר שלו לחדרה עשה לו מצוין, הוא השתלב בליגת העל, הוא צבר ביטחון. למרות שהוא לא בריון או ג'ון אוגו, יש לו איכויות, בעיטה אדירה, טכניקה. הוא מזכיר לי את קובי חסן. הייתה לו מידה 36 בנעל, אבל פצצה ברגל. אבו פאני חכם במשחק שלו. הוא שחקן לגיטימי במכבי חיפה".

אבו פאני בלט במחלקות הנוער של חיפה, שיחק בכל הנבחרות הצעירות של ישראל, אך למרות שזוהי עונתו הרביעית בבוגרים, רק עכשיו הוא מקבל צ'אנס אמיתי במועדון. כשסיים גיל נוער יצא בהשאלה להפועל רמת גן מהלאומית, שם שיתף פעולה עם עופרי ארד שהגיע עמו ממכבי חיפה ודולב חזיזה, שהגיע מבני יהודה. השלושה אמורים לפתוח ההרכב בהרכב של ברק בכר נגד טוטנהאם. העונה שלאחר מכן היתה הראשונה שלו בליגת העל. הוא כיכב במדי חדרה, עד שבינואר הודיעה לו מכבי חיפה לשוב, אך מרקו בלבול שיתף אותו בשמונה משחקים בלבד. בעונה שלאחר מכן הוא הושאל שוב לחדרה וביסס את מעמדו כאחד הקשרים הטובים בליגה. אצל ברק בכר הוא כבר הפך לבאנקר בקישור.

מימר.
מימר. "אבו פאני לא מפחד מאתגר" (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

ברוך נזכר ברגע שמראה על האופי של אבו פאני: "היה לנו שחקן ניגרי בן 19 שהתאמן איתנו. אבו פאני נכנס בו ונשכב על הרצפה בוכה. רצינו להזמין אמבולנס. שלחנו אותו לצילום ונמצא שיש לו סדק בצלעות. הוא שלח לי הודעה: 'אל תפסול אותי מלשחק'. זה היה יומיים לפני המשחק נגד נצרת עילית. הרופא של הקבוצה אמר לי שהוא יכול לקבל זריקה בצלעות. אם הוא שורד את הכאב, הוא יכול לשחק. אני ראיתי את הזריקה ונבהלתי, אבל הוא הסכים לקבל אותה. באותו משחק הוא שיחק וכבש את שער הניצחון".

מול טוטנהאם, מכבי חיפה צריכה אותו לפחות ביכולת שהציג נגד רוסטוב. "הוא ונטע לביא משלימים ומשדרגים אחד את השני", אומרים במועדון. מימר מנתח: "המשחק נגד רוסטוב הוכיח שוב שאבו פאני אולי שחקן צעיר, אבל הוא גבר מבושל עם התנהלות של שחקן בוגר במשחק. הוא לא מפחד מאתגר, אפשר לצאת איתו לכל מלחמה. מי שעוקב אחרי הקריירה שלו ורואה כיצד היא התפתחה בשלבים, צעד אחר צעד, אין לי ספק שהעתיד שלו מבטיח. הוא עוד לא נמצא ב-50% מימוש פוטנציאל. הוא שחקן נבחרת ישראל בפוטנציה, יש לו את כל הנתונים בשביל להצליח. כשהוא עולה למגרש הוא לא מרגיש נחיתות ולא מראה נחיתות, הוא לא נכנע ללחץ ונמצא במתח חיובי. כך הוא יגיע גם למשחק בלונדון".