(צילום: אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
(צילום: אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

אם תשאלו כל שחקן או איש צוות בהפועל באר שבע למי מגיע יותר מכולם ליטול חלק במשחק הערב (חמישי, 20:30) מול ויקטוריה פלזן, כנראה שתשמעו בדיוק את אותה תשובה: שיר צדק.

מקצועית, יוסי אבוקסיס מעדיף כרגע את לואי טאהא, אבל בכל תוצאה שלא תהיה, כנראה שצדק יסגור היום מעגל. הוא אמנם לא שיחק בצ'כיה וגם אפילו לא יצא לחו"ל, אבל את השם ויקטוריה פלזן, כמו גם את התאריך 26.9.2017, הוא יזכור לכל חייו, גם אחרי שהקריירה תיגמר.

לפני קצת יותר משלוש שנים, רגע לפני שבאר שבע פגשה בסיבוב השני של הליגה האירופית את הצ'כים בחוץ, היא כינסה מסיבת עיתונאים דרמטית. ליד המיקרופונים ישבו אלונה ברקת ושיר צדק והכריזו כי בדיקת אופ"א העלתה שחומר אסור התגלה בשתן של הבלם.

מי שהיה שותף מלא לאליפויות של הפועל ב"ש, שימש כקפטן והיה חבר קבוע בסגל נבחרת ישראל, עמד במרכז הפרשות הטרגיות שעבר כדורגלן ישראלי בשנים האחרונות, ולא באשמתו.

מאותו יום נשבר במשהו במערכת היחסים בין השחקן למועדון. בתקופת ברק בכר, ולתחושות שחקנים בהוראות שהתקבלו מלמעלה אחרי שסירב לעבור לקבוצות אחרות, הוא מצא את עצמו עם הטייטל "מנודה". לא נכנס לאסיפות, מתאמן עם מאמן בנפרד, לא מרגיש חלק.

כשיוסי אבוקסיס הגיע הדברים השתנו וכמו לאורך כל הקריירה של הבלם, רכבת ההרים המשיכה. צדק, אדם מאמין באלוהים ואחד שמשוכנע שהכל מלמעלה, ידע שיגיע היום שיקבל שוב את הצ'אנס.

רבים השחקנים שהיו מוותרים, שהמשקעים בינם לבין גורמים בקבוצה היו גורמים להם לרצות וללכת, אבל מי שמכיר את צדק יודע שמדובר באדם מיוחד. "שום דבר לאורך הקריירה שלו לא בא לו בקלות, גם כשפירקו אותו מכל כיוון, הוא תמיד האמין בעצמו וידע שיום יבוא ואנשים יאכלו את הכובע", אמרו שחקנים בב"ש, "כמו שידע במשך חודשים להילחם על חפותו בנוגע לאותה בדיקה לפני פלזן, כך הוא נוהג גם היום".

מצד אחד, המוסדות השיפוטיים של אופ"א היו לצידו והרחיקו אותו רק לשמונה חודשים בגין שימוש בחומרים אסורים, העונש המינימלי. מצד שני, צדק הרגיש שהקריירה שלו בדרך למקום לא טוב. אבל כמו שכבר הבנתם, לא נתן לשום דבר לשבור אותו.

יירד עם חיוך אחרי פלזן? (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
יירד עם חיוך אחרי פלזן? (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

היום, בטח בשלישיית בלמים, מערך אותו אוהב יוסי אבוקסיס, לשיר צדק יש מקום. הוא כבר לא השחקן המנודה, זה שלא סופרים, זה שלא מתייחסים, אפילו החיוך כבר חזר. בנסיעה האחרונה לאלבניה הוא אפילו חזר להצחיק ברשתות החברתיות כשצילם את ז'וסוואה יושב בתוך ארון סגור בחדר ומבהיל את הרכש החדש רותם חטואל לקול צחוק השחקנים.

"על שיר אומרים שהכל עבר עליו בקריירה חוץ מרכבת", מציינים בב"ש, "בסופו של יום הוא לוחם, פייטר, כזה ששום דבר כבר לא יכול לשבור אותו".

הערב, בשריקת הפתיחה למשחק מול פלזן באצטדיון המושבה, צדק סוגר מעגל והפעם עם חיוך על הפנים. הוא יוכל לעמוד בגאון עם הראש למעלה, להסתכל לשמיים, כמו תמיד אצלו, ולהגיד תודה. לא משנה מה תהיה התוצאה, לא חשוב אם אבוקסיס ייתן לו דקות או לא, צדק ניצח. דבר אחד בטוח, אם ב"ש תעלה לשלב הבתים של הליגה האירופית על חשבון הצ'כים המצוינים, החיוך - יהיה לא רק על הפנים שלו.