(אלן שיבר)
(אלן שיבר) | צילום: ספורט 5
בכר, ההתקפה שלו לא מייצרת כלום (עודד קרני)
בכר, ההתקפה שלו לא מייצרת כלום (עודד קרני) | צילום: ספורט 5

שתי הנציגות הראשונות של ישראל באירופה, הפועל ב"ש ומכבי חיפה, יעלו כנראה לשלב הבא. זה לא סותר את העובדה שרק לפי המשחק הראשון שלהן אפשר לומר שהתמונה הכללית נראית לא טוב מבחינתן, כאשר בב"ש זה אפילו נראה רע. יש גם חצי כוס מלאה - זהו רק המשחק הראשון, שהגיע כבר באמצע חודש יולי החם והלח עד טירוף.

זהו רק המשחק הראשון בו הושגו מקדמות סבירות מאד לגומלין, כך שאפשר להמשיך לצפות שהיכולת עוד תשתפר, בטוח יותר ממה שראינו אתמול. אבל לדעתי הדבר החשוב ביותר הוא שהטוענת מספר אחת לכתר, מכבי ת"א, גם היא נראית רע מאד עם התבוסה לגנק, ואתמול (חמישי) גם איבדה את אחד השחקנים הטובים שלה, אלי דסה.

הפועל ב"ש אמנם לא הפסידה, ולקראת משחק הגומלין, 1:1 בחוץ זאת תוצאה מצוינת. אבל ברק בכר חייב להבין כי לאצ'י האלבנית זו קבוצה שלא מסוגלת לעלות מהליגה הלאומית שלנו לליגת העל. זו יריבה חלשה מאד, ואם שם ב"ש לא מצליחה לנצח, זה מראה שהיא ממש לא טובה בשלב הזה. זה ברור שבכר יודע שיש הרבה עבודה, הוא גם אמר זאת בעצמו. אבל בכל זאת, התקפה זה כישרון. גם כשהקבוצה לא במיטבה כמו שקרה אתמול, ארבעה שחקני החלק הקדמי חייבים לייצר משהו, ומול לאצ'י לא ראינו כלום ושום דבר. לא דריבל, לא מסירה כפולה, לא פס לגול, כל מה שצריך לעשות שחקן התקפה לא היה קיים אתמול בב"ש.

העניין החמור יותר הוא שלעומת מכבי חיפה, שידוע שתתחזק בחלק הקדמי, ב"ש כמעט סגרה את הסגל שלה. כבר הגיעו לא פחות מתשעה שחקנים חדשים. אין לה את המנהיג מאור מליקסון, מה שאומר שיש בעיה גדולה בחלק הקדמי, החלק שאמור להביא את הפרנסה. אם במשחק כזה בן שהר, ניב זריהן, ג'ימי מארין ונייג'ל האסלביינק לא מייצרים כלום, אז לברק בכר יש בעיה.

אני יודע שמאמנים שמתראיינים לאחר משחק מנסים להוציא משהו טוב, אולי כדי להרגיע את הבעלים והאוהדים. אתמול המאמן בכר אמר לאחר המשחק: "הראינו אופי". באמת ברק? איזה אופי בדיוק? גם אם תעשה בגביע המדינה תיקו נגד הפועל עפולה תגיד את אותם הדברים? לא אופי ולא נעליים, ב"ש הייתה אתמול חלשה להחריד. אבל כן, אמרנו כבר, זה רק משחק ראשון ויש מקום לשיפור.

לגבי חאתם עבד אלחמיד, שלדעתי הוא הבלם הכי טוב בארץ: אין שום בעיה ששחקן רוצה להתקדם ולשחק בחו"ל, כמו במקרה שלו אצל סלטיק. אבל גם יש מחויבות למועדון שמפרנס אותך, שנתן לך הכל מאז שהגעת אליו מאשדוד. לבוא שעתיים לפני המשחק ולהגיד למאמן שאתה לא מוכן? שאתה יודע שהמאמן בנה עלייך כדי לפתוח בהרכב? אין שום מילה אחרת חוץ מחוצפן.

ומה עם מכבי חיפה? גם היא במצב טוב לעלות לשלב הבא, אוי לה אם לא תדע לשמור על ה-0:2. האמת היא שאין חדש תחת השמש אצל מרקו בלבול, שנעול בתוך הקופסה שלו וממש לא מפליא לראות שהקהל שרק בוז לאחר המחצית הראשונה החלשה. לשים את רז מאיר כמגן שמאלי, שרגל שמאל שלו חלשה להחריד, ובכלל, חמישה שחקני הגנה מול חלוץ וחצי סלובניים, ארבעה בקישור וחלוץ אחד. נגד מי? למה? מה קורה בלבול? זו יריבה שבמחצית השנייה גם בלון חמצן לא היה עוזר לה.

בלבול צריך לתת לאוהדים ליהנות. מכבי חיפה מאז ומתמיד הייתה קבוצה התקפית ומלהיבה, ובשיטה הזאת היא תמשיך לשמוע שריקות בוז. כבר 8 שנים שנמשכים הניסיונות להחזיר את המועדון לצמרת הכדורגל שלנו, 8 שנים של כישלון חרוץ. יש למרקו בלבול הזדמנות פז לשנות משהו. לא בטוח שזה יספיק לזכייה באליפות, אבל משחק אטרקטיבי והתקפי יביא לכך שהקהל יתמוך. בליגה כמו שלנו, עם שמונה קבוצות שבוודאות פחות טובות ממכבי חיפה, אפשר לשחק אחרת.

משפט על החלוץ גיל יצחק, שנרכש כבר בינואר האחרון. יש כבר ארבעה שחקנים בחלק הקדמי במכבי חיפה שישחקו לפניו. אתמול מי שהחליף את ירדן שועה שנפצע היה מוחמד אבו פאני. אין קשר לחילוף, וזה רק מוכיח שיצחק, שהיה על הספסל, אולי אפילו לא ישחק בגביע הטוטו. הוא חלוץ מוכשר, אבל כנראה עדיין לא מספיק עבור חיפה. בכל מקרה, לדעתי הוא חייב לשחק, אם לא בקבוצה מהכרמל אז במקום אחר. במצב העכשווי, אין לו סיכוי לשחק, ואתמול קיבלנו הוכחה לכך.

לסיכום, גם חיפה וגם ב"ש לא נראות טוב, אבל יש חודש וחצי לפתיחת הליגה. הן כנראה יעלו שלב באירופה, ובזמן שגם מכבי ת"א לא משחקת מספיק טוב, כל הנתונים האלה יכולים לנחם את ברק בכר ומרקו בלבול, שני מאמנים שנמצאים במבחן גדול עם מועדונים גדולים.