sportFive542441
צילום: ספורט 5

ללא הצמד שלו בחוץ מול ויקטוריה פלזן, מכבי תל אביב לא הייתה מגיעה לצמד המשחקים מול באזל. ללא הצמד שלו בבאזל, מי יודע כמה עניין היה סביב המשחק הביתי הערב (21:45). אבל להתעסק במה היה אם, ואולי, מיותר. מיותר מאוד. ערן זהבי כבש צמד בצ'כיה וסידר ניצחון ענק, הוסיף צמד אדיר בשווייץ בדרך ל-2:2, והביא, במו רגליו, את הצהובים למרחק של 90 דקות מליגת האלופות.

רגע לפני המשחק הקריטי, אולי הקריטי ביותר של המועדון בעשור האחרון, התפנה הכוכב הכי גדול, אולי הכי גדול של המועדון בעשור האחרון, לראיון מיוחד לערוץ הספורט ובו דיבר על ההכנות, היריבה, וגם, על המילה הזו שעוטפת אותו, ומקיפה אותו – ווינריות.

לפני שנסעתם לבאזל, אמרתם שהם פייבוריטים. אתה עדיין חושב כך?
"הם קבוצה מצויינת שיבואו כדי לעלות לליגה האלופות. התוצאה נתנה לנו דחיפה, והיינו קונים עוד לפני הנסיעה לשוויץ, כי היא בהחלט טובה מבחינתנו. אבל בוא לא נשכח - שער אחד והם באלופות ואנחנו לא".

זה היה אחד המשחקים הכי טובים שלך ושל הקבוצה. מסכים?
"שיחקנו טוב כקבוצה, ביחד, הראינו הרבה אופי".

אתה יכול לשחזר את הדקה ה-96?
"אני יכול לשחזר דברים טובים, כי זוכרים אותם יותר טוב. קצת היינו מאוכזבים שהוסיפו שש דקות ופחדנו לקבל את השלישי. אבל בסוף כבשנו".

זוכר את הרגע שהכדור הוגבה? חושבים על משהו?
"חשבתי איך לשים את הכדור במסגרת וכבר ברגע שהוא יצא לי מהראש, ידעתי שזה בפנים. הייתה הרגשה טובה, וברגע שנחתתי רצתי לקהל כי ידעתי שזה בפנים. זה רגע מרגש מבחינה אישית, ואני חושב שזה יכול להיות סימן דרך חשוב לאלופות".

"כיף לקבל פרגון מהחברים" | צילום: ספורט 5

איך אתה מתמודד עם ההערכה והפרגונים הרבים, זה משפיע עליך?
"כיף לקבל פרגונים והערכה, בעיקר מהחברים לקבוצה ומאוהדים. אבל אני צריך להתנתק ממה שקורה מסביב, העבודה שלי היא על המגרש".

אתה לא משמין מנחת מכל התשבוחות האלה?
"אני קורא, אבל לא נכנס לעומק של הכתבות. אם יש לי משחק טוב אני יודע בעצמי. אם תקרא כל דבר, בסופו של דבר אתה יכול להתבלבל. אני רק יכול לקוות שבראיון הבא כבר נהיה בליגת האלופות".

אתה מרגיש שהלחץ על העפלה או אי העפלה נמצא כולו על ערן זהבי?
"אני מרגיש שאני חלק מקבוצה, מקבוצה טובה. אני לא עושה את הדברים לבד. כל השערים והיכולת הם דרך הקבוצה ומאיך שהקבוצה נראית".

אומרים שאתה גדול הווינרים בספורט שלנו. מה זורם לך בוורידים?
"זה מחמיא לי, אבל אני לא יודע להגדיר מה זה ווינריות. יש המון משחקים שהייתי בטוח שאבקיע בדקה ה-90, ואפילו לא הגעתי למצב. אני חושב שהמשמעות הכי גדולה של ווינר זה לא להפסיק להאמין ולנסות".

קור רוח זה אופי, כי גם בנוער כבשת שערים מכריעים
"רגעים כאלה מגיעים רק אם אף פעם לא תפסיק להאמין".

יש כאלה שאומרים שאתה גדול הכדורגלנים בישראל. מה אתה אומר?
"אני לא אוהב את כל ההשוואות האלה. לכולם יש מקום, וכל שחקן בתקופה שלו עשה דברים גדולים. אני לא אוהב להמעיט בערכו של אף אחד, צריך לפרגן לכולם".

סיפרת בעבר שאתה מעריץ את בניון, אבל שכבר לא תהיה כמוהו.
"אמרתי שאני מעריץ את יוסי, כי הוא עשה דברים גדולים. זה שאמרתי שלא אהיה יוסי בניון זה היה בכוונה שכרגע יהיה לי קשה להגיע לצ'לסי או ליברפול. הוא יצא בגיל צעיר ועשה דברים מדהימים".

אבל אם תיקח את מכבי ת"א לליגת האלופות, זה בערך באותה רמה של הישג
"אני לא אוהב להשוות. בסופה של הקריירה אתם תסכמו כל שחקן ותגידו איך הוא היה. זה ששואלים אותי אם אני הכי גדול, זה כבר שם אותי בתוך הרשימה. יש לי עוד כמה שנים לתת ואז נעשה סיכומים".

מבחינת הפרק האירופי, אתה מרגיש שעוד לא מיצית?
"יכולתי להצליח באירופה יותר, אם היתה לי יותר סבלנות והייתי נופל במקום יותר נכון שהיה נותן לי זמן ותמיכה. יצאתי בגיל שלא הייתי מוכן, אבל היכולות היו לי. אין לי זמן לעשות את צעד הביניים וללכת לקבוצת אמצע/תחתית ולנסות להתפתח משם. אני במקום שטוב לי, שמעריך אותי, וחושב שלהיות דמות לחיקוי לכל כך הרבה ילדים ולעשות הרבה אנשים מאושרים, זה מעבר להרבה דברים".

אם תגיע הצעה ממועדון גדול, תשקול?
"אם תגיע הצעה ממועדון גדול אז כן, לא מסתיר זאת. בינתיים לא הגיעה הצעה כזו, אז אין טעם לדבר על זה. אני מעדיף להתרכז במה שיש כיום, מה שטוב לי ואני נהנה וזה להיות במכבי ת"א".

אם נחזור רגע לשער בדקה ה-96. אמר לי מישהו - זו הייתה נגיעה אלוהית.
"כן, זה היה רגע מדהים. גם אישית וגם קבוצתית. שער שעזר לעשות צעד קטן למטרה, ואני מקווה שנגשים את החלום ואשחק עם מכבי בליגת האלופות".