(getty)
(getty) | צילום: ספורט 5
שייח' מנצור, הכסף הייתה הבעיה (getty)
שייח' מנצור, הכסף הייתה הבעיה (getty) | צילום: ספורט 5

עונש ההרחקה לשנתיים מליגת האלופות של מנצ'סטר סיטי הוא פגיעה בליבת החזון מאיחוד האמירויות. כשהשייחים מהנסיכות רכשו את המועדון ב-2008, מטרת העל הייתה להפוך אותו לכזה שמוזכר בנשימה אחת עם ברצלונה, ריאל מדריד ובאיירן מינכן, קבוצה שבכל שנה תיחשב למועמדת לגיטימית לזכייה בצ'מפיונס. את זה, אפשר לעשות בכדורגל המודרני רק עם המון כסף. המון כסף הוא גם מה שהרחיק את אלופת אנגליה היוצאת מהטורניר ששמה כעדיפות עליונה בשנתיים הבאות.

צריך כמובן להזכיר שדברים עוד יכולים להשתנות במקרה של ערעור, וסיטי כבר הודיעה שתפנה לבית הדין הגבוה לספורט (CAS). כך או כך, העונש הראשוני של אופ"א הוא חתיכת הצהרה, שחוקי הפייר-פליי נכתבו לא רק כדי לקשט איזשהו דף.

אז על מה הענישו את סיטי? הבעלים מאבו דאבי של המועדון, מחזיק בבעלות גם על חברת התעופה "אתיחאד", הספונסר של הסיטיזנס. עם כפל התפקידים, השייחים היו יכולים להזרים באופן חופשי כסף לקבוצה ובכך עברו על חוקי אופ"א. אבל יש כאן גם עניין של חוסר מזל מבחינתם של התכולים.

מה יחליט פפ לעשות? (getty)
מה יחליט פפ לעשות? (getty) | צילום: ספורט 5

מי שסיפק את הראיות הראשוניות נגד סיטי היה ההאקר הפורטוגלי בן ה-30, רוי פינטו, שהפעיל את "פוטבול ליקס". זהו אתר בו הדליף מספר מסמכים רגישים עבור מועדונים בכירים באירופה, ביניהם זה שהפליל את הסיטיזנס. פינטו בינתיים עצור בפורטוגל וממתין למשפטו על אותן הדלפות. עם הסכומים המופרזים שכמעט כל קבוצה אירופית בכירה משלמת כיום, אפשר להרגיש מספיק בנוח להעריך שגם שם יש משהו קצת מסריח, הבעיה היא שמנצ'סטר סיטי הייתה חסרת המזל שנתפסה.

באיזשהו מקום, העונש שהוטל על סיטי גם ילבה את האש בין אופ"א למועדונים הגדולים באירופה, שהתעייפו מהתנהלות הארגון היבשתי. בדיוק בגלל זה, כבר מספר שנים שנמצאת על השולחן ההקמה של סופר-ליגה סגורה, בהשתתפות הקבוצות המובילות ביבשת. פורום בהובלת בעלי יובנטוס, אנדראה אניילי, התקיים בנושא בשנה שעברה. עוד לא קרתה התפתחות דרמטית בעניין זה, ואין מועדון נוסף שנמצא בסכנת עונש, אבל אפשר להניח שיש מספיק אנשים עוצמתיים בכדורגל האירופי שמביטים בדאגה על ההחלטה שיצאה ממשרדי אופ"א.

כרגע, העניין המסקרן ביותר הוא ההשפעות המקצועיות על סיטי. רק לאחרונה, פפ גווארדיולה הודה בראיון ש"אם לא אזכה בצ'מפיונס, יו"ר המועדון יבוא ויגיד לי 'זה לא מספיק טוב לי' ויפטר אותי". זו העונה הרביעית של מנג'ר סיטי במועדון, ואם יש תכנית על שמטרתה להביא זכייה היסטורית בליגת האלופות לאתיחאד, אז הוא חייל העל שלה. חייל, שיכול מאוד להיות, יישאר עם צ'אנס אחרון לזכות בתואר.

כשאין צ'מפיונס, המועדון מאבד לא מעט מהתכלית (getty)
כשאין צ'מפיונס, המועדון מאבד לא מעט מהתכלית (getty) | צילום: ספורט 5

לגווארדיולה אין מה לחפש במנצ'סטר סיטי אם העונש יישאר על כנו. להוסיף עוד כמה אליפויות לארון התארים זה מצוין, והוא עשה זאת בצורה מרשימה לכל הדעות בשנתיים הקודמות, אבל גם למנג'ר ובעיקר לראשי המועדון ברור למה הוא הגיע. יובנטוס הוזכרה כבר יותר מפעם אחת בתור המחזרת הגדולה אחרי הקטאלוני. ההתפתחויות סביב סיטי בוודאי יגדילו עוד יותר את התיאבון אצל אלופת איטליה לצרפו ולהתחיל כבר לתכנן את חבילת הפיצויים למאוריציו סארי, שחתום על חוזה גם לעונה הבאה. וזה בכלל לא משנה עם כמה תארים הנוכחית תסתיים.

גם בלי זכייה בליגת האלופות, סיטי מנסה לפתח לעצמה DNA של מועדון אירופי בכיר, כזה שיכול להתמודד עם משברים, עמוקים ככל שיהיו. הסיטיזנס חטפו חתיכת מכה, למרות שבלשון ההודעה הרשמית טענו שהייתה "צפויה".

האנגלים אוהבים למכור אשליה שהליגה שלהם גדולה ומיוחדת יותר מהכל, אבל אם תשאלו את השחקנים הבכירים 'הממוצעים', תקבלו רוב שיענה לכם שהצ'מפיונס ליג היא הדבר שמנחה אותם. סיטי, עם עושרה הרב, לא תרשה לעצמה לחזור ולהיות המועדון הבינוני שהייתה בתחילת שנות האלפיים, אבל אין ספק שתצטרך להתמודד עם באסה אדירה בסגל שלה. אין טעם לנסות ולנתח בקשת עזיבה שעוד לא הגיעה, אבל מועדון אירופי גדול באמת הוא כזה שיכול למכור את עצמו לכוכבים שהוא מחזיק בהם ולהמשיך לרכוש כאלה, גם כשאין לו את ליגת האלופות לנפנף בה.