פדרו גלאבן מול דינאבורג. כשר או לא? (צילום: מערכת ONE)
פדרו גלאבן מול דינאבורג. כשר או לא? | צילום: מערכת ONE

רק ביום שישי האחרון הוכה עולם הכדורגל בתדהמה כאשר אופ"א והמשטרה הגרמנית כינסו מסיבת עיתונאים מיוחדת ובה והודיעו כי חשפו רשת ענקית המכילה כ-200 חשודים שהיו אחראים על נסיון להטיות משחקים, ביניהם בליגת האלופות ובליגה האירופית.

ראשי אופ"א נפגשו בימים האחרונים עם נציגים מהתאחדויות הכדורגל של אוסטריה, בלגיה, קרואטיה, הונגריה, בוסניה, סלובניה וטורקיה וחשפו את שמותיהן של חמש קבוצות מרכזיות כחשודות מרכזיות בפרשה.

בין חמש הקבוצות מופיע גם שמה של דינאבורג הלטבית, מי שהיתה יריבתה של בני יהודה בסיבוב המוקדמות השני של הליגה האירופית. כזכור, חניכיו של גיא לוזון ניצחו בקלות יתרה את הלטבים עם 0:1 בחוץ ו-0:4 מרשים בבית. 

מנכ"ל בני יהודה, משה דמאיו, אמר לתכנית הספורט של רדיו 103FM בשיתוף ONE: "קודם כל בואו נדייק, אופ"א חושדת בדינאבורג. כמו שאנחנו כבר יודעים הם הסתבכו לא מזמן בגלל שהבעלים שלהם נתפס בכל מיני עניינים לא חוקיים שהוא עשה. מסתבר היום לפי פרסום, שעלתה אפשרות שהקבוצה הזאת מכרה את המשחק הזה למהמרים באירופה, אומרים שהם הפסידו בכוונה".

בני יהודה חוגגת על חשבון דינאבורג. באופ&"א חושדים בלטבים (אמיר לוי (צילום: מערכת ONE)
בני יהודה חוגגת על חשבון דינאבורג. באופ&"א חושדים בלטבים (אמיר לוי) | צילום: מערכת ONE

"נגדנו הם שיחקו חלש והיו חלשים יחסית לקבוצות אחרות במפעל. אנחנו עשינו מה שהיינו צריכים, כבשנו את השערים וזה הכל. לא פנו אלינו מאופ"א. אני ניזון מהפרסומים בדיוק כמו כולם".

"אנחנו עושים סקאוטינג על קבוצה ובשני המשחקים הם עלו בהרכבים החזקים שלהם. כי אנחנו בדקנו את זה והם עלו עם השחקנים הכי טובים. גם את היריבה מפורטוגל ניצחנו בבית ובחוץ, אז הם מכרו את המשחק גם?"

משה דמאיו עם גיא לוזון. &" (דרור עינב) (צילום: מערכת ONE)
משה דמאיו עם גיא לוזון. &" (דרור עינב) | צילום: מערכת ONE

"כשאתה מוגרל מול קבוצה לא מוכרת, אתה עושה סקאוטינג נרחב ככל האפשר. יש היום חברות אירופיות שנותנות דו"חות על כל שחקן ושחקן, איפה הם טובים ואיפה הם חלשים. כשאנחנו קיבלנו את הסקאוטינג ידענו שנתמודד מול קבוצה חלשה, יותר מהיריבה הראשונה שלנו. באנו ועשינו את שלנו וזה כל הסיפור".

במהלך החקירה התמקדו באופ"א ב-40 משחקים שנראו חשודים ולאחר מכן הרשימה צומצמה לשבעה, בתוכם גם המפגש הכפול של הזהובים מול דינאבורג, והמשחקים בין סטאבק הנורבגית וטיראנה האלבנית במוקדמות ליגת האלופות, וילאז'ניה האלבנית עם ראפיד וינה ומטאלורג דונייצק ללובליאנה בסיבוב המוקדמות השלישי של הליגה האירופית.

מסיבת העיתונאים בגרמניה (רויטרס) (צילום: מערכת ONE)
מסיבת העיתונאים בגרמניה (רויטרס) | צילום: מערכת ONE

"אופ"א והתאחדויות הכדורגל הבינלאומיות מתמודדות עם מקרה של פשע מאורגן שחרג מעבר לתחום הסמכות של מוסדות הספורט. נמשיך להיות בקשר עם הרשויות המקומיות כדי לקבל את הגישה למידע הרלוונטי בקשר למועדונים וגורמים שונים שמעורבים בפרשה", אמרו באופ"א.