רוני ועמוס באימון (צילום: מיכה בוננו, מערכת ONE)
לוזון עם רוני לוי | צילום: מיכה בוננו, מערכת ONE

מכבי פ"ת הוכיחה ספורטיביות כאשר הגיעה למשחק מול קרית שמונה במחזור האחרון של ליגת העל כדי לנצח, למרות שהמשחק לא קבע שום דבר מבחינתה. בסופו של דבר ניצחו חניכיו של רוני לוי 1:2 ובעצם גרמו לכך שקרית שמונה תרד לליגה השניה.

למרות הניצחון במחזור האחרון, העונה הזו לא תתויג כהצלחה מבחינת מכבי פ"ת. הקבוצה סיימה במקום ה-7 המאכזב מבחינתה ובמהלך העונה נאלצה לבצע חילוף בעמדת המאמן כאשר רוני לוי הגיע במקומו של גיא עזורי.

בעונה האחרונה אפשר לראות במכבי פ"ת חילוף משמרות, כאשר צעירים כמו עומר דמארי, דני פרדה ונאור פסר קיבלו מקום בהרכב בתקווה שיניבו פירות בשנים הבאות.

נשיא הקבוצה, עמוס לוזון, החליט לשבור שתיקה ארוכה בתכנית הספורט ב"רדיו ללא הפסקה" ולדבר על העונה שעברה עליו, על ההרהורים לגבי עזיבה אפשרית וגם על האפשרות שיגיע לבית"ר ירושלים בעונה הבאה.

לוזון התחיל ודיבר על הניצחון מול קרית שמונה ואמר בציניות: "גם תרנגול עיוור מוצא גרגיר. היה לי דז'ה-וו למשחק שלנו נגד הרצליה בשנה שעברה, הייתי במצב של מוות קליני וליבי ליבי עם איזי שרצקי. הוא עושה עבודת קודש בקרית שמונה ולא רק בכדורגל, גם עם נערים שמדרדרים לפשע, אבל אני לא מאמין בפתיחת רגליים וצריך לשחק עד הסוף".

לוזון התייחס גם לעונה הקשה שעברה על קבוצתו: "בשבוע שעבר נגד מכבי ת"א אחד העיתונאים אמר לי 'אני לא מאמין שזו הקבוצה של עמוס לוזון' וזה הכי פגע בי. בגלל שאני שקט זה נראה ככה. אנחנו מנסים להתייפיף ולהיראות אשכנזים וככה זה נראה".

"ביום שמיניתי את גיא לוזון למאמן, הוא הלך בדרך מסוימת וגיביתי אותו כל הזמן, הוא זרק את כל הסרטנים מהקבוצה, כל הטיפוסים הלא טובים. בנינו קבוצה לתפארת שהגיע לאופ"א 3 שנים ברציפות ואח"כ לאינטרטוטו, דבר שאין לו אח ורע במועדון כזה. היה לנו דור יוצא מהכלל".

"דור הביניים נמכר, שזה גולן, אלברמן ומליחי. הדור הוותיק סיים את הסוס, הדור הצעיר עוד צעיר מידי. יש פה מין וואקום שלא התמלא. עכשיו התפקיד של רוני לוי בעונה הבאה זה למלא את החלל. העונה הזו קטסטרופה, בושה חרפה וכלימה, מעולם לא השקעתי כמו שהשקעתי העונה בקבוצה".

עמוס לוזון: "צריך איחוד במלאבס"

בעונה הבאה ליגת העל תגדל ל-16 קבוצות, בעקבות היוזמה של יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון. עמוס הביע את דעתו על המהלך: "אני מהתומכים הגדולים של הגדלת הליגה. זה רע לצפון שקרית שמונה ירדה וזה רגע לכדורגל שב"ש לא היתה בליגת העל, כנ"ל לגבי הפועל חיפה ואשקלון. אם אין מגרשים זה אולי ייתן דחיפה לבנות. אנחנו, משפחת לוזון, הגענו בתחילת שנות ה-90 לקבוצה. לא היה נוער, מתקן או אוהדים. שילמנו כסף פעמיים בשנה".

לוזון גם דיבר על הבקרה התקציבית והצדיק את קיומה: "הבקרה התקציבית היא הדבר הכי הזוי, אבל צריך אותה. יכול להיות שתפקיד ערבויות לכל העובדים? אלמלא הבקרה התקציבית כבר לפני חצי שנה הם לא היו מקבלים כסף".

ש: אתה נהנה ממשחקים ללא קהל? זה מה שיהיה בעונה הבאה
ת: אתם רוצים שהכדורגל ייגמר ב-4 מועדונים ועם משחקים בין מכבי ת"א למכבי חיפה? אם זה תלוי בכסף אז גם מכבי פ"ת לא ראויה לליגת העל. התקציב שלנו הוא 15 מיליון, לרעננה יהיה לפחות 10 מיליון אחרת הם לא יוכלו לפתוח את העונה. מה ההבדל בין רעננה להרצליה, שהיתה לפני שנה קבוצה לגיטימית בליגת העל?".

לגבי איחוד אפשרי במלאבס עם הפועל פ"ת אמר לוזון: "אני מסכים שצריך איחוד, אבל צריך משני הצדדים. רק אני בוס. בפ"ת יש רק בוס אחד וזה אני. מה הפועל פ"ת תביא לי? אין להם מחלקת נוער".

"למשל, הכדוריד של מכבי פ"ת היה אימפריה ובסוף שנות ה-80 לקחו תארים. לפני 7-8 שנים החליטו לעשות קבוצה עירונית. מהיום שהיא נהייתה עירונית לא ראיתי משחק אחד, אח"כ נגמר הכסף והם חזרו להיות מכבי פ"ת".

עמוס לוזון: "חשוב לכדורגל שיבוא בעלים חדשים לבית"ר"

אחרי שבעונה שעברה הכריז כי הוא עוזב את מכבי פ"ת וחזר בו, גם בתום העונה הנוכחית עולות מחשבות אצל הנשיא הנצחי של הקבוצה. עמוס לוזון: "יש מחשבות כאלה ואחרות, עוד לא גיבשתי החלטה וכשזה יקרה אתם הראשונים שתדעו בשידור חי".

לגבי האפשרות שיעבור לבית"ר ירושלים, שלמשפחת לוזון היו לא מעט תאקלים איתה, אמר עמוס: "לא היתה שום הצעה, היתה פגישה בנושאים אחרים וזה לא עלה על הפרק. הכל יכול להיות, בשלב זה כל כולי במכבי פ"ת, אבל הכל יכול להשתנות. באופן כללי יש לי שובע הכי גדול מהכדורגל בכלל והמוטיבציה שלי שואפת לאפס וכך נראתה גם הקבוצה. בעלים של בית"ר? זה לא יהיה בטוח".

"חשוב מאוד לכדורגל הישראלי שבית"ר י-ם תהיה מועדון חזק. 99% מהאוהדים שלהם הם נפלאים, יש את הגרעין הקטן שלא שווה התייחסות. חשוב מאוד לכדורגל שיבוא בעלים חדש לבית"ר וייתן להם את המשאבים והם יתמודדו על כל התארים. אני נשאר במכבי פ"ת".

לוזון התייחס גם למינויו של של גיא עזורי, מאמן מכבי פ"ת במהלך העונה שעברה, למאמנה של הפועל ב"ש. לוזון: "גיא עזורי סיים את דרכו לבד, אני מאחל לו הצלחה גדולה בהפועל ב"ש. אלונה ברקת סיפרה לי שהיא בחרה את גיא עזורי, אמרתי לה שזו בחירה מצוינת והוא מאמן יוצא מהכלל. הוא אפילו לא התפטר בפני אלא בפני שינו, לא הייתי נוכח במעמד".

"רוני לוי הוא מאמן מקצוען בכל רמ"ח איבריו, הוא משקיען ומאמן ענק. חומר השחקנים לא מספיק טוב. אני הולך לנקות את השטח עם שופל. מגמאדוב ימשיך לשנת פרישה. רוני לוי ימשיך עם גיבוי מקיר לקיר, אמרתי לו שהקבוצה שלו ואני רק חותם על הצ'קים והוא בעל הבית".

לסיום, סיפור עמוס איפה נמצא יו"ר ההתאחדות ואחיו, אבי לוזון: "אבי בדרכו לאיי הבהאמה, מאז שהוא נבחר לוועד הפועל באופ"א הוא מאוד סובל".