האלימות בכדורגל הישראלי היא תופעה מגעילה, מכוערת, כזו שבערך כולם רוצים למגר. הגזענות כבר השתלטה על לא מעט חלקות טובות, הקללות הן סוג של חלק אינטגרלי ממשחקים רבים ואפילו קטטות פיזיות על הדשא - כמו אלו שהתרחשו בווינטר או במושבה - כבר ראינו. הפתרונות שמוצעים כאן, חדשות לבקרים, הם מגוונים במיוחד אך ייתכן שהם בכלל לא יעילים. למה? אולי כי בעצם הם לא נוגעים בשורש הבעיה: החינוך

הווידאו שצפיתם בו כאן הוא דוגמה - מייצגת או לא - של משחק ילדים. ילדים, כן. בני 12 ל-13, שנחשפים לקללות ולאלימות המילולית המבחילה, המגעילה והסרטנית ביותר. כי הרי מה יעבור בראשו של ילד מתבגר כאשר הוא שומע מהיציע נאצות ומילים מהסוג הזה? זה לגיטימי, לא? משם הכל מתחיל, וזה מסתיים באופן חמור הרבה יותר בספורט "האמיתי", של הבוגרים.

הסרטון הנ"ל צולם על ידי דוד ראטנר, הורה של אחד הילדים אשר נכח במשחק בין מכבי חיפה להפועל באר שבע. "התלבטתי אם להעלות את הסרטון לרשת", אמר הצלם לאתר ערוץ הספורט, "אבל זה פשוט לא ייתכן שמשחק יתנהל באווירה כל כך קשה... קריאות נגד ערבים, מוסלמים, יריקות, סיגריה שנזרקת. לאן הגענו?"

ראטנר המשיך: "כל הקווים האדומים נחצו פה... אם מישהו לוקח את הסרטון הזה, מתרגם אותו לאנגלית ושולח לאירופה, מה יחשבו עלינו? אסיים בתמונה שנחרטה בזכרוני מהמשחק: ילד מב"ש, שבמשך 70 דקות נתן את הנשמה כדי לנצח מתקרב לקו החוץ. מעליו יש הורה שמקלל וצועק לו פקודות "לפרק" את השחקן (בן 12.5) של מכבי חיפה. הילד מב"ש אומר בהתנשפות, מזיע, ואומלל: 'אבל אבא, ירחיקו אותי'".

שם זה מתחיל, ככה זה נגמר: השריפה בבית וגן (צילום: נועם מושקוביץ',  (צילום: ספורט 5)
שם זה מתחיל, ככה זה נגמר: השריפה בבית וגן (צילום: נועם מושקוביץ', וואלה!) | צילום: ספורט 5

גם מכבי חיפה מסרה את תגובתה למקרה: "צפינו בתמונות ואנחנו מזועזעים מההתנהגות הבוטה שלא נתקלנו בה בעבר. חבל שהתנהגות כזו מעיבה על העשייה וההשקעה האדירה של קברניטי הפועל באר שבע. ברור לחלוטין שלמפגש כזה אין שום ערך ספורטיבי".

מהפועל באר שבע, שמתכוונת להגיש בקשה למשחק חוזר, נמסר: "אנו מגנים בכל תוקף את התנהגות ההורים המקללים, סולדים ממנה ולא נקבלה שום צורה. השחקנים שהוריהם נקטו באלימות מילולית מכוערת זו הושעו מכל פעילות. מתנצלים בפני שופט המשחק, מאמני ושחקני מכבי חיפה וכל מי שנכח במשחק הילדים ונאלץ לחזות בהתנהגות המבישה".

למקרה שלא שמתם לב, אז אלו היו מיטב הפנינים מפיו של אותו אדם אשר נכח במגרש. אחרי תיקול חריף של שחקן באר שבע על שחקן חיפאי הוא צעק: "יופי, תזיין אותו, תזיין את אמא לו..."; השופט ספג קללות גם כן: "יא בן שרמוטה... מניאק", לאחריהן הוסיף אותו אדם יריקה עסיסית.

גם גילויי גזענות הגיעו לאזניהם של אותם ילדי בית ספר היסודי כאשר נשמע אותו אבא מטנף: "קיבלת ערבי כמוך... אוהד של חיפה, בן זונה, ערבי כמוכם..."; ואלו היו הקללות המסוננות. אם היה למישהו מכם ספק: הכל פה רקוב מהשורש. הבחילה מובטחת עם הצפיה בסרטון.