האם הקיזוז של אבי לוזון הביא הערב (שני) אליפות להפועל תל אביב? את זה נדע רק בעוד שלושה מחזורים, אך האדומים עשו צעד ענק בדרך לאליפות ראשונה מזה למעלה מעשור עם ניצחון 0:1 בקרית אליעזר על מכבי חיפה.

קללת אליעזר. כך כונה האצטדיון של הירוקים על ידי האוהדים האדומים במשך שנים רבות. לאחר שבעונה שעברה הגיעו לאצטדיון המדובר והריצה שלהם בצמרת נקטעה, שחקניו של אלי גוטמן והפכו את הכל.

הפער לפני פתיחת המשחק עמד על שלוש נקודות, אך עם הפרש שערים עדיף של הפועל תל אביב וכל מה שהיא היתה צריכה זה 0:1 קטן, כמה מפתיע שהקבוצה הכי מזוהה עם התוצאה המדוברת, ניצחה בדיוק כך.

זה היה המשחק של מכבי חיפה. הם היו עדיפים בהרבה, שלטו במרכז השדה והגיעו למצבים המסוכנים ביותר. בוקולי, דבאלשווילי, רפאלוב, כולם היו קרובים לכיבוש יותר משחקני הפועל כשגם המשקוף התגייס לעזרתו של וינסנט אניימה ומנע מטעות קשה להסתיים בשער של בוקולי מ-35 מטרים.

אלא שאז, בדקה ה-58, הגיע אולי השער של העונה. גילי ורמוט שלח כדור מדהים למהארן ללה בין הגנת הירוקים, החלוץ התקדם ומ-17 מטרים בעט מדוייק לרשת של דוידוביץ' והעניק את היתרון שניצח את המשחק.

שחקני הפועל חוגגים ניצחון במשחק העונה (עמית מצפה)
שחקני הפועל חוגגים ניצחון במשחק העונה (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

גם החילופים של אלישע לוי שהכניס את שלומי ארבייטמן, אשר מסיבה תמוהה לא פתח, גדיר וכליבאת בהופעת בכורה, לא שינו כלום. הפועל עולה למקום הראשון, שלושה מחזורים לסיום וכעת הכל תלוי בה בדרך לאליפות ומי יודע, אולי גם בדרך לדאבל בעונה המטורפת שהיא חווה. 

שכטר, ידין ואברבנל חוגגים ניצחון על מכבי חיפה (עמית מצפה)
שכטר, ידין ואברבנל חוגגים ניצחון על מכבי חיפה (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE
יניב קטן לא מעכל את ההפסד (עמית מצפה)
יניב קטן לא מעכל את ההפסד (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE
דה סילבה וידין בסיום. קללת אליעזר הוסרה (עמית מצפה)
דה סילבה וידין בסיום. קללת אליעזר הוסרה (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE
קנדה ושכטר. האליפות עוזבת את הכרמל? (עמית מצפה)
קנדה ושכטר. האליפות עוזבת את הכרמל? (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE
מסיללה. חיפה תפזול למשחקיו בנבחרת דרא&
פיטר מסיללה יורד מאוכזב בסיום המשחק (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE
שחקני הפועל חוגגים עם הקהל את הניצחון על מכבי חיפה (עמית מצפה)
שחקני הפועל חוגגים עם הקהל את הניצחון על מכבי חיפה (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

מחצית ראשונה
אלון יפתח הוציא את המשחק לדרך. המשחק נפתח טוב ובקצב מהיר. ההזדמנות הראשונה היתה של חיפה כשכדור שהוחזר לאניימה בצורה מסוכנת כמעט והגיע לרלגיו של דבאלשווילי אך השוער היה ערני.

בדקה השביעית דבאלשווילי קיבל את הכדור חופשי ברחבה, אך בזווית לא נוחה ובעט למרכז השער, שם חיכה אניימה וקלט בקלות.

דבאלשווילי מנסה להשתלט על כדור מול דה סילבה (עמית מצפה)
דבאלשווילי מנסה להשתלט על כדור מול דה סילבה (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בדקה העשירית כדור חופשי שהגיע ברחבה לליאור רפאלוב מצא את ראשו של בוקולי, לאחר בעיטה רעה של הקשר, והברזילאי נגח חופשי לחלוטין מארבעה מטרים לידיים של אניימה. חיפה פתחה טוב יותר ללא ספק.

חמש דקות חלפו להן וגם הפועל הגיעה למצב מסוכן. כדור גובה של דה רידר עבר בין כל מרכז הגנת הירוקים והגיע למהארן ללה שהיה חופשי לחלוטין שבעה מטרים מהשער והמשיך מהאוויר מעל השער.

דבאלשווילי אורב לבאדיר. משחק העונה ביום ראשון (עמית מצפה)
וואליד באדיר עם הכדור, דבאלשווילי רודף אחריו (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בדקה ה-22 חיפה שוב היתה קרובה ליתרון. מסיללה הרים כדור מצד שמאל, דבאלשווילי ניסה לנגוח והכדור שלו הורחק עד רפאלוב שבעט פצצה, אותה בלם באדיר. הכדור הוגבה שוב לרחבה ודבאלשווילי החופשי שיחרר בעיטה שעשתה את דרכה לרשת, אלא שאייל משומר מסיבה לא ברורה עמד בדיוק בין הכדור לרשת ומנע שער של קבוצתו.

דווקא לאחר המצב הזה המשחק נרגע מעט והפך אגרסיבי יותר. שתי הקבוצות התקשו להגיע למצבים מסוכנים והדבר שאולי בלט מאוד הוא דווקא מרכז השדה החלש של הפועל תל אביב, כשברור לכל שערן זהבי פשוט לא מסתדר עם התפקוד שלו כקשר אחורי.

משומר עוצר את הבעיטה של דבאלשווילי (עמית מצפה)
משומר עוצר את הבעיטה של דבאלשווילי (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בדקה ה-43 רפאלוב הגיע לעוד מצב טוב כשקיבל את הכדור 17 מטרים מהשער, הסתובב ושיחרר בעיטה מהירה, אליה אניימה לא היה מוכן והכדור חלף סנטימטרים ספורים מקורת השער. עם זאת, רפאלוב היה חייב למסור לגולסה שהיה חופשי לחלוטין מול השער.

מחצית שניה


החצי השני נפתח ללא שינויים בשתי הקבוצות. בדקה ה-50 חיפה יצאה למתפרצת טובה, הכדור הגיע לרפאלוב בעומק הרחבה, אך זה בחר לחתוך שמאלה והעביר כדור רוחב נוראי שאניימה לקח בקלות במקום למסור לקטן וגולסה בתוך הרחבה.

עוזר מאמן נבחרת ישראל, טל בנין, ביציעי קרית אליעזר (עמית מצפה)
עוזר מאמן נבחרת ישראל, טל בנין, ביציעי קרית אליעזר (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בדקה ה-55 אניימה הגיע ראשון לכדור שנמסר לעבר דבאלשווילי. הניגרי של הפועל שיחרר מסירה קדימה ונשאר מחוץ לשער, גוסטבו בוקולי השתלט על הכדור ובעט מ-35 מטרים כדור שנעצר רק במשקוף.

מכבי חיפה מול הפועל ת&
ידין גולש לרגליים של קטן (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

דקה 58 - הפועל ת"א עולה ל-0:1: בניגוד גמור למהלך המשחק, גילי ורמוט שלח כדור עומק ענק למהארן ללה. החלוץ התקדם בחופשיות לעבר השער של דוידוביץ' ומ-17 מטרים שיחרר כדור מדוייק לפינה ופנימה.

ללה חוגג (עמית מצפה)
ללה חוגג את השער שכבש (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

מיד לאחר מכן שלומי ארבייטמן נכנס במקום ליאור רפאלוב. בדקה ה-64 שתי הקבוצות ערכו חילופים. כובש השער, מהארן ללה הוחלף בוויקטור מרעי וולדימיר דבאלשווילי הוחלף במוחמד גדיר.

בדקה ה-71 מוחמד כליבאת נכנס במקומו של גוסטבו בוקולי להופעת בכורה בליגת העל. קשה היה לציין מצבים מסוכנים בהמשך. חיפה ניסתה את מזלה בעיקר בכדורים חופשיים מרחוק, שלא מצאו את יעדם, והגנת הפועל עשתה את עבודה כמו שצריך כששמרה על היתרון היקר.

אוהדי חיפה לא מאמינים. האליפות בורחת? (עמית מצפה)
אוהדי חיפה לא מאמינים. האליפות בורחת? (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

דניאל דה רידר סיים את חלקו במשחק בדקה ה-86 והוחלף בעומרי קנדה. בתוך תוספת הזמן שי אבוטבול נכנס במקומו של גילי ורמוט.

מכבי חיפה: ניר דוידוביץ', אייל משומר, דקל קינן, שי מימון, פיטר מסיללה, ג'ון קולמה, גוסטבו בוקולי (מוחמד כליבאת, 71), אייל גולסה, ליאור רפאלוב (שלומי ארבייטמן, 61), יניב קטן, ולדימיר דבאלשווילי (מוחמד גדיר, 64).

הפועל ת"א: וינסנט אניימה, דני בונדר, וואליד באדיר, דגלאס דה סילבה, דדי בן דיין, אביחי ידין, ערן זהבי, דניאל דה רידר (עומרי קנדה, 86), גילי ורמוט (שי אבוטבול, 92), איתי שכטר ומהראן ללה (ויקטור מרעי, 64).