יעקב. במכבי פ"ת לא אהבו את השיבוץ (רועי גלדסטון) (צילום: מערכת ONE)
צוות שיפוט. תפקיד הקוון גדל (רועי גלדסטון) | צילום: מערכת ONE

עוזרי השופט בליגת העל השתתפו בכנס בן יומיים בשפיים, שהחל אתמול (שישי) בבוקר והסתיים היום אחרי הצהריים.

בכנס נכחו בכירי איגוד השופטים, וביניהם המנכ"ל יריב טפר, יו"ר האיגוד בן ציון סלמן, חברי הוועדה המקצועית ובראשם יו"ר הוועדה עמית קליין, המדריך והמשבצים הארציים, עוזר המנכ"ל יהושע לויה ועוד. 

עוזרי השופט התחלקו לקבוצות עבודה, ניתחו טעויות שיפוט ושמעו הרצאות ונהנו מארוחה חגיגית ביום שישי בערב. בין המרצים בכנס היו המבקר יוסף בנישתי, המדריך הארצי אביאל קורן, המשבץ חנן זונטג, משבץ המבקרים איתמר חרמון ופסיכולוג הספורט בוריס בלומשטיין.

בלומשטיין, שהיה הפסיכולוג של אריק זאבי ומדליסטים אולימפיים נוספים, העביר הרצאה בנושא קבלת החלטות תחת לחץ והתאוששות מהירה מטעויות.

אחד הקוונים אמר ל-ONE לאחר ההרצאה: "היא הייתה מרתקת ובהחלט נתנה לנו כלים להתמודד עם סיטואציות לא פשטות שבהן אנחנו נתקלים לא פעם".

שופט ליגת העל איתן שמואלביץ' העביר הרצאה על תיאום בין שופט ראשי ועוזרי שופט. עוד דנו בכנס על תדמית עוזר השופט בשנות ה-2000 בעולם התקשורתי והמשודר,

אחד הנוכחים בכנס אמר ל-ONE: "נגמרו הימים שצבי שריר או יצחק בן יצחק היו זוג עיניים בלעדי שרואה, מחליט וזהו. כיום, יש שידורים של כל משחק, והילוכים חוזרים ולכן כל צוות השיפוט צריך להיות מרוכז ודרוך".

יצחק בן יצחק (ONE) (צילום: מערכת ONE)
יצחק בן יצחק (ONE) | צילום: מערכת ONE

המסקנה המעודדת שעלתה מהכנס היא, שישנה עלייה ביכולת המקצועית של השופטים והקוונים מתחילת העונה. מלבד 2-3 טעויות שיפוט קשות שהתרחשו העונה, באיגוד השופטים שבעי רצון מהרמה שמוצגת במגרשים.

כפי שפורסם בעבר ב-ONE, שכר הקוונים היה אמור לעבור שדרוג החל מה-1.1.10 ולעמוד על מחצית משכרו של שופט ראשי (כ-950 שקלים למשחק). ואולם, מאחר שמזכירות ההתאחדות לכדורגל תיבחר רק בישיבה הקרובה ב-15.2, טרם הועברה ההחלטה הרשמית, והקוונים עדיין מקבלים את התעריף הקודם.

גורם באיגוד השופטים ציין: "אנחנו מקווים שאחרי שההחלטה תאושר ע"י מזכירות ההתאחדות, עוזרי השופט יקבלו את התוספת בצורה רטרואקטיבית". יריב טפר סיכם את הכנס ואמר ל-ONE: "הכנס היה מקצועי מאוד, עם אווירה עניינית וחיובית. אנחנו ממשיכים לפעול ולחתור למטרה שעוזרי השופט ימשיכו בקו השיפור, יתמקצעו ויהיו טובים יותר ויותר".

אסף קינן (אור שפונדר) (צילום: מערכת ONE)
אסף קינן (אור שפונדר) | צילום: מערכת ONE