נשיא צ'צ'ניה רמזאן קאדירוב: "הספורט צריך לקרב בין הצדדים" (gettyim (צילום: ספורט 5)
נשיא צ'צ'ניה רמזאן קאדירוב: "הספורט צריך לקרב בין הצדדים" (gettyimages) | צילום: ספורט 5

פרשת הגזענות הנוכחית של חלק מאוהדי בית"ר ירושלים, שמחו על כוונת המועדון להחתים שני שחקנים מוסלמים מטרק גרוזני, כבר חצתה את גבולות ישראל. אחרי המרמור של אחד המועמדים ודבריו של מנהל הקבוצה, גם נשיא צ'צ'ניה התייחס לנושא בראיון לתקשורת בארצו.

"אני באמת מאמין שלידידות בין בית"ר לבין טרק יש עתיד מזהיר. נעשה את המיטב כדי שזה יקרה", הסביר הנשיא רמזאן קאדירוב. "היה יפה לראות במשחק הידידות ביניהן דגלי ישראל וצ'צ'ניה מתנופפים יחד ביציעים. היו גם שלטים שצופים מקומיים כתבו במיוחד בעברית לכבוד הקבוצה מירושלים. אסור להרשות אפליה בכדורגל. זה בראש ובראשונה משחק של בני אדם, לא של מוסלמים, יהודים, נוצרים או בודהיסטים. הספורט צריך לקרב בין הצדדים".

הנשיא קאדירוב אף קרא לרשויות בישראל את האוהדים שנעצרו באשמת הסתה לגזענות, והסביר: "האוהדים האלה בוודאי הגיבו בצורה אמוציונלית לכוונה לצרף לבית"ר שחקנים מטרק. אני בטוח שהם כבר מבינים מה לא בסדר במה שהם עשו. אנחנו רוצים שהיחסים בין שני המועדונים יישארו טובים".

"אנחנו אף פעם לא מחליטים לפי הלאום כשאנחנו מצרפים שחקן", המשיך קאדירוב. "מבחינתנו, השחקנים שייכים למדינת הכדורגל ובעתיד אנחנו מתכוונים להדגיש את המדיניות הזאת. בטרק יש לנו קמרונים, ברזילאים, בלגים ובלארוסים. כבר שיחק אצלנו שחקן יהודי (זאב חיימוביץ') ואף פעם אין לנו בעיה עם הלאום של שחקן או עם אמונותיו הדתיות. זה גם לא יהיה בעייתי בעתיד".

על הקשר בין הצדדים שהוביל לאפשרות ששני השחקנים יעברו לירושלים אמר נשיא הרפובליקה הצ'צ'נית: "במהלך הביקור שלהם כאן, הבעלים ארקדי גאידמק הביע רצון לצרף שני שחקנים צעירים ומוכשרים מטרק. אנחנו מעודדים את זה כי חשובה לנו הידידות בין עמים. אם בית"ר צריכה את השחקנים האלה, זה בסדר מבחינתנו".