ורמוט מול גולסה. נלחמים על הכסף הגדול (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
ורמוט מול גולסה. נלחמים על הכסף הגדול (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

הקרב על האליפות בין הפועל ת"א למכבי חיפה יגיע לסיומו הערב (שבת), עת תיקבע אלופת המדינה לעונת 2009/10. אבל המאבק הזה הוא הרבה יותר מקרב על תואר, אלא גם על הרבה מאוד כסף. אליפות מקומית מבטיחה השתתפות במוקדמות ליגת האלופות, מפעל שמחלק סכומים נאים למשתתפים.

העפלה לשלב הבתים תכניס לאלופה הישראלית סכום של 7.1 מיליון יורו, בערך 35 מיליון שקלים, סכום אותו הרוויחה השנה מכבי חיפה. בנוסף, מכרו הירוקים 32 אלף מנויים למשחקי הבית בליגת האלופות, שהכניסו לקופתה עוד כ-12 מיליון שקלים.

לשלושת משחקי המוקדמות מכרה חיפה עוד כ-60 אלף כרטיסים, שהיו שווים עבורה כ-3.5 מיליון שקלים. יחד עם הכנסות משילוט, חסויות, מכירת מוצרי המועדון ותשלומים נוספים מאופ"א בגין ניצחונות בשלב המוקדם (130 אלף יורו לכל שלב שעלתה במוקדמות) הסתכמו הכנסות מכבי חיפה מליגת האלופות בכ-60 מיליון שקלים.

להפועל ת"א אמנם יש פחות אוהדים מלירוקים, אך העפלה היסטורית של המועדון לליגת האלופות (עד כה רק מכבי חיפה ומכבי ת"א השתתפו במפעל היוקרתי) תביא, לפי הערכות, למכירה של לפחות 25 אלף מנויים למשחקי הבית בצ'מפיונס. 

במקרה של אי העפלה לשלב הבתים, תסתפק האלופה הישראלית ב-3 מיליון יורו בלבד. חיפה אמנם גרפה השנה את 7.1 מיליון היורו המובטחים בשלב הבתים, אך היתה יכולה להשיג הרבה יותר אם היתה צוברת נקודות בשלב זה. ניצחון בשלב הבתים מקנה בונוס של 800 אלף יורו ותיקו מעניק 400 אלף יורו נוספים. כזכור, חיפה הפסידה בכל ששת משחקיה בשלב הבתים העונה ולא כבשה אף שער זכות אחד.

קטן בבורדו. הבוסנים מפחדים ממנו (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
קטן (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

העפלה לשלב שמינית הגמר, הישג שאף קבוצה ישראלית לא עשתה מעולם, שווה 3 מיליון יורו נוספים. הצלחה להגיע לרבע הגמר תביא לבונוס של 3.3 מיליון יורו, אבל בואו נהיה ריאליים, זה כבר לא יקרה. 

בהנחה שכדי לעלות לשמינית יש לנצח שלושה משחקים בשלב הבתים, 2.4 מיליון יורו על הניצחונות ועוד 3 מיליון בגין ההעפלה שווים כ-27 מיליון שקלים, לא כולל מכירת כרטיסים למשחק בית נוסף ומלהיב במיוחד. בשלב הבתים של הליגה האירופית השיגה הפועל ארבעה ניצחונות ו-12 נקודות ועלתה לשלב 32 האחרונות מן המקום הראשון, כך שהצלחה באירופה זה לא משהו שהאדומים לא מסוגלים לעשות.

הפועל חוגגת (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
הפועל חוגגת (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE

בנוסף לכך, מחלקת אופ"א כספי רזרבה של ההכנסות ממכירת זכויות השידור. השנה חילקה קרוב ל-340 מיליון יורו, שהתחלקו לפי גודל השוק של מדינת המוצא של הקבוצות. לפי מפתח זה, הקבוצות מגרמניה זוכות לנתח הגדול ביותר בשל היותה המדינה הגדולה והעשירה באירופה. ישראל זוכה רק לשברי אחוזים בנתח, אך מדובר בכמיליון או שני מיליון יורו נוספים, שלא ניתן לזלזל בהם.

לכל זה יש להוסיף את המענק שמקבלת האלופה מההתאחדות, 2.4 מיליון שקלים, לעומת 2 מיליון שקלים לסגנית. כך שבסה"כ האלופה תהנה מהכנסה משמעותית מאוד, שבוודאי תעזור לה להביא את השחקנים הדרושים כדי לשמור על מעמדה בטופ של הכדורגל הישראלי. מי זו תהיה? הערב נדע הכל.

אוהדי מכבי חיפה והפועל ת&"א. מי יקבלו את הכסף הגדול? (עמית מצפה) (צילום: מערכת ONE)
אוהדי מכבי חיפה והפועל ת&"א. מי יקבלו את הכסף הגדול? (עמית מצפה) | צילום: מערכת ONE