הרפואה המודרנית נוטה להשתמש בקו מנחה פילוסופי בשם "תערו של אוקאם" לצורך מתן דיאגנוזה. לפי אותו עיקרון, במידה ויש כמה פתרונות לסוגיה מסוימת - הפיתרון הפשוט ביותר הוא הנכון. זוהי הסיבה שרופא המשפחה מצווה עלייך לשכב במיטה ולשתות תה כשכואב לך הגרון ולא שולח אותך לסדרת בדיקות מקיפה כדי לבדוק אם מדובר במקרה נדיר של קדחת הנילוס הים-תיכוני.

זוהי בדיוק הגישה בעזרתה הגיעה ההתאחדות לכדורגל להחלטה להחזיר לסדרם את משחקי הכדורגל בשלוש הליגות הבכירות. חברי המזכירות שקלו את העניין והבינו שבדיוק כפי שכבר טען (ובצדק) הג'ינג'י שמשמאל, אין סיבה ממשית לא לשחק כדורגל, בעיקר אחרי שליגת העל בכדורסל כן התקיימה ללא תקלות והלימודים בדרום חזרו לסדרם. במידה וחוזרים לשחק אי אפשר לברור בין המשחקים וכולם חייבים להתקיים. כך, שעם כל הצער וההבנה, משחקים לא יכולים להתקיים בבאר-שבע. בנוסף, המשטרה אוסרת כרגע על קיום משחקי הבית של "הקבוצות המעורבות" (דרך מחוכמת של המשטרה לא להשתמש במילה ערבים) ולכן סכנין צריכה למצוא בית חילופי למשחק הבית מול הכח עמידר ר"ג. תערו של אוקאם במלוא הדרו, גם בבית החולים ע"ש לוזון.

מקצינים עמדות. ערביי ישראל מפגינים, ארכיון (צילום: חדשות 2)
קריאות 'מוות לערבים' בהפגנה בסכנין | צילום: חדשות 2

נורא קל להאשים את המשטרה בגזענות ואת ההתאחדות בהקטנת ראש, אבל זהו המצב. מלחמה מתחוללת בדרום והלך הרוחות בישראל סוער. החזרה למגרשים היא בסימן "חזרה לשיגרה" והמטרה היא לא להציב את הכדורגל בלב הסערה. זכיתי להתארח במשחקים של בני סכנין בדוחא ואני יכול לומר בפה מלא שמדובר בחוויה הרבה יותר נעימה מבילוי באצטדיון טדי בירושלים. אבל בוא נהיה מציאותיים לרגע – איזו אם עבריה תשלח את בנה למגרש כדורגל בעיר ערבית שרק לפני שבוע הפגינו בה מאה אלף איש בקריאות "מוות ליהודים"? 

בבני סכנין חייבים להפסיק לנופף בדגל הקיפוח. זו צביעות במקרה הטוב והתעלמות מהמציאות במקרה הרע. בזמן שראש עיריית סכנין קורא "יחי השהידים, יחי פלסטין" ושחקני סכנין מתלבטים אם להגיע לאימון – קצת קשה לבוא בטענות להחלטה, שסך הכל רוצה למנוע עימותים מיותרים.

בתחילת השבוע כתבתי על עונת 1991 בה מכבי ת"א בכדורסל הגיעה לפיינל פור למרות שאירחה את משחקיה בבלגיה ואנגליה כתוצאה ממלחמת המפרץ. מכבי חיפה ניצחה את מנצ'סטר יונייטד ואולימפיאקוס בקפריסין במסגרת ליגת האלופות. כמוה, גם הפועל ת"א נאלצה לנדוד לניקוסיה בעונת הקסם האירופית שלה כדי לנצח את מילאן הגדולה.

סכנין מלאה באנשים נפלאים שיודעים לתת אווירה ביתית חמה ותחושת ביטחון אבל למדנו מניסיון שעם כל הרצון הטוב, צריך רק מטורף אחד כדי לגרום לאסון גדול. לאור מקרי העבר, אנחנו כבר יודעים שמשטרת ישראל ניצבת כאימפוטנטית מול הפרות סדר במגרשי כדורגל ולא צריך לקחת את הסיכון. זה רק ספורט.