(צילום: דני מרון) (צילום: ספורט 5)
(צילום: דני מרון) | צילום: ספורט 5
עזיבה שהיא מכה. מייקל ולקאניס (צילום: ספורט 5)
עזיבה שהיא מכה. מייקל ולקאניס | צילום: ספורט 5

הפועל תל אביב הודיעה שלשום (שישי) על סיום דרכו של איתי בונה, מנכ"ל המועדון, ובכך למעשה האדומים יחליפו שלושה מנכ"לים בשנה (אודליה פרידמן, לירן מוכתר ואיתי בונה), שניים מהם תחת הבעלות הנוכחית שנכנסה לתפקיד הלכה למעשה לפני כחצי שנה בלבד, ביוני האחרון.

חדש! הצטרפו לערוץ הוואצאפ של ערוץ הספורט - כל העדכונים

ריבוי השינויים בהנהלה, בשילוב עם היכולת טעונת השיפור על הדשא מאז חזרה הליגה, ושדרת הניהול המקצועית הצעירה וחסרת הניסיון מעוררים בקרב אוהדי המועדון דאגות ותחושת כאוס, בייחוד לאור העובדה ששתי דמויות בכירות (מאמן ומנכ"ל) סיימו את תפקידם מאז פרוץ המלחמה.

המינצברגים כידוע הגיעו להפועל תל אביב עם חזון. מעבר לתחושת השליחות של הבעלים היהודים להשקיע במיזם כחול לבן, ישנה גם מטרה כלכלית. התוכנית היתה להשביח את הנכס שנקרא הפועל תל אביב, לייצר הכנסות נוספות ולהעלות את ערך השוק של המועדון במטרה למכור אותו במקודם או במאוחר ברווח.

אך המלחמה טרפה את כל הקלפים לעת עתה, ונדמה שהמציאות מתחילה להכות בבעלים האמריקאים. המינצברגים לומדים בדרך הקשה את המשמעות האמיתית של להחזיק מועדון כדורגל במדינת ישראל.

"הם ציפו לרווחים גבוהים יותר מחסויות, מנויי זהב, מכירות כרטיסים ומשקיעים בשלב זה" סיפר מקורב לבעלים, "אבל ישראל נכנסה למציאות מורכבת, הליגה לא שוחקה במשך כחודשיים וגם כשחזרה זה ללא אוהדים מה שמקשה על ההגעה ליעדים הכלכליים שהוצבו", שיתף מקורב לבעלים, שגם סיפר "יש גירעון תקציבי גדול, המערכת כולה בלחץ בגלל זה".

מי ייכנס לנעליו? המנכ
מי ייכנס לנעליו? המנכ"ל היוצא איתי בונה (צילום: דני מרון) | צילום: ספורט 5

בין התוכניות היו גם להגדיל את קהל האוהדים דרך שיווק ותקשורת, אך ללא הצלחה על כר הדשא גם מכונת היח"צ הטובה ביותר לא תצליח לראות תוצאות משמעותיות. "לאמה היתה האופציה הטובה ביותר על הפרק באותו שלב", הסבירו במועדון, "לא ידענו מתי תחזור הליגה, אם בכלל היא תחזור. רצינו מישהו שימשיך את דרכו של ולקאניס, לא מישהו שיכולל מהפכה וכאוס. אי אפשר להנחית כאן מאמן זר וכשההכנסות נפגעות כתוצאה מהמצב ויש כל כך הרבה חוסר וודאות גם כסף הוא שיקול".

בל נשכח שגם עזיבתו של המאמן מייקל ולקאניס היתה מכה קשה עבור המועדון, שקיווה לראות אותו על הקווים בשנים הקרובות. "אף אחד לא רצה שהוא ילך אבל לא היו לנו יותר מידי ברירות", אמרו במועדון, "זה לא היה בשליטתנו, ונדרשנו בתנאים הבעיתיים שנוצרו למצוא פיתרון".

כמו כן ניכר כי המערכת כולה נבנית במובן מסויים סביב חן סול, מנהל מחלקת הכדורגל, שהמינצברגים מביעים בו אמון גבוה, כך שהמנכ"ל הנכנס יצטרך להיות מישהו ששיתוף הפעולה שלו עם סול יהיה מוצלח, שיקול שהיה רלוונטי גם בבחירת המאמן, בין אם זה ולקאניס או לאמה. מי שישמש מנכ"ל בתקופה הקרובה הוא עמית פסט.

בינתיים המערכת כולה, מהאוהדים דרך אנשי המועדון ועד הבעלים, שרויה כעת בלחץ, בין אם בגלל התוצאות האחרונות על הדשא ובין אם בגלל השפעות המלחמה. כך או כך, אין עוררין על כך שהדרך הטובה ביותר לשחרר אותו, היא הצלחה - וזה מתחיל על כר הדשא.