sportFive1044666 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
"חושב על התפקיד הבא". כלפון (באדיבות משרד התרבות והספורט) | צילום: ספורט 5

משה חוגג נגד מנהלת הליגה: לאחר היממה האחרונה, המכתב של המשנה למנכ"ל משרד הבריאות בו תקף את בית"ר ירושלים על החלטתה לשוב לאימונים, וההודעה של יו"ר המנהלת ארז כלפון על כוונתו לקנוס קבוצות שיתאמנו ללא אישור במהלך הסגר - החליט בעלי בית"ר, היום (חמישי), לענות.

"ארז כלפון צריך להסיק מסקנות, או שיסיקו מסקנות עבורו", הצהיר חוגג באופן חד משמעי, והניח את האקדח על השולחן. "המנהלת נכשלה כישלון חרוץ בהחזרת הכדורגל, כמו גם בנושא רשת הביטחון. האינטרסים של כלפון לא ברורים לחלוטין, אולי הוא חושב על התפקיד הבא, אבל הפעולה שלו בנושא היא ביזיון".

חוגג אמר בפתיחת דבריו: "הסיטואציה שאנחנו נמצאים בה היא סיטואציה קשה ובעיקר מטרידה. תהליך קבלת ההחלטות, הצורה שבה ההחלטות מתקבלות, אין מילים. הנזקים, הסיבות, האינטרסים הלא ברורים. כפי שאתם יודעים, אליצור יבנה, קבוצת הכדורסל מהליגה הלאומית, מתאמנת לה כרגיל באולם כדורסל סגור בעוד שלנו בכדורגל לא מאפשרים להתאמן במגרש פתוח".

"במקום שמנהלת הכדורגל תחבק את הפיתרון כפי שעשו בכדורסל בצורה נהדרת, המנהלת התבלבלה ושכחה מה התפקיד שלה. במקום להילחם בגזירות שהטילו עלינו במשרד הבריאות כפי שמשרד הספורט עושה. איתמר גרוטו לא מחוקק, יש וועדת חוקה ותקנות ואנחנו עומדים בהן, הוא צריך לחדול להפריע לנו להתאמן ולהפסיק לנסות להרוס פה את הליגה. הוא מאיים בקנסות לא חוקיים על הקבוצות, אנחנו ניאבק בזה חוקית, אנחנו נמשיך להתאמן, ואם תהיה חוות דעת משפטית שתגיד אחרת אנחנו מייד נעצור, אבל נכון לעכשיו נתאמן בהתאם לחוק".

"ארז כלפון הוא אדם פוליטי. כשאדם פוליטי נלחם לצד משרד הבריאות כנגד הקבוצות צריך לשאול הרבה מאוד שאלות. אנחנו פועלים בהתאם לחוק, אין מה לפחד על העתיד של הליגה, הוא צריך להיות עם הקבוצות. רק בכדורגל עושים כל כך הרבה בעיות ורעש, זה מדהים".

"המנהלת צריכה לעמוד לצידנו" (צילום: מאור אלקסלסי) | צילום: ספורט 5

"בתחילת הדרך, הודיעו לנו בתחילת הדרך שהספורט מוחרג ושמחנו מאוד מההחלטה, רק כדי לגלות כמה שעות מאוחר יותר שבניגוד לצפי הספורט לא מוחרג ובניגוד לכל מה שקורה בעולם כולו. המשמעות של זה היא שגרוטו, הגורם המקצועי, בעצם אישר להחריג את הספורט אך משהו פוליטי, לא מקצועי, חזר בו. כולכם קיבלתם כמוני את המכתב שהספורט מוחרג ושאפשר להמשיך להתאמן. אם הספורט הוחרג, משמעות הדבר שהגורמים המקצועיים אישרו זאת. אם אחרי שעה ההחלטה השתנתה ברור שזאת החלטה פוליטית ולא מקצועית".

"בכדורגל מצאנו לא פירצה אחת ולא שתיים, מצאנו כמה פירצות שיאפשרו לנו להתאמן כדת וכדין על פי חוק. גם היועצים המשפטיים שלנו אישרו את זה. היועצים המשפטיים של המנהלת, שאמורים לעזור לנו, לא הצליחו למצוא בעיה ומצאו שזה אפשרי ואפשר לחזור. אני מדבר על ליגת ה-6 על 6 שבית"ר ירושלים נרשמה אליה. במשרד הבריאות לא אהבו את זה אבל אנחנו פעלנו כחוק. משרד הבריאות שלח את משטרת ישראל לאימון בית"ר.

"לפני האימון התקשרו אלינו מהמשטרה, אמרו לנו שאסור להתאמן, הסברנו להם שזה חוקי, העברנו להם את האישורים, הם העבירו את זה ליועץ המשפטי של המשטרה, שעבר על החומרים ואמר שהדבר כחוק ובית"ר צודקים ודרך מהמשטרה לאפשר לנו להתאמן בהתאם לתו הסגול, אנחנו פועלים כחוק".

"מצד אחד משרד הבריאות הבטיח את זה והתכוונתי בהתאם לכך לעצור את האימונים ולחכות ל-14 לחודש, אבל אם מסרבים לתת את ההתחייבויות שניתנו בעל פה וזה לא עבר לכתב, ולא רק זה, אלא ארז כלפון הלך והוציא מכתב המאיים לקנוס קבוצות, לא נותרה לי ברירה אלא לקרוא למנהלת להסיק מסקנות. עצוב לי לומר שבהיבט הזה המנהלת נכשלה כישלון חרוץ, בניגוד לכדורסל".

"גם בנושא רשת הביטחון, נכון לעכשיו אנחנו נוחלים כישלון חרוץ, הכרזנו על הצלחה חסרת תקדים ועד היום לא קיבלנו אגורה שחוקה. מצד אחד יוצאים בכותרות ותמונות על רשת הביטחון ומנגד לא מעבירים שקל. בנוסף, הטוטו בא ומודיע לנו שהוא עוצר את ההקצבות, כשכל זה שהשחקנים רוצים לקבל את המשכורות" .

"המנהלת צריכה לחפש פתרונות להחזיר את הכדורגל לאימונים ולא לפגוע בו. משרד הבריאות פנה אליי הבוקר והבטיח לי שהאימונים והמשחקים ללא שום הגבלה יחזרו ב-14 לחודש, הבטיחו לי שכל התנהלות בדיקות הקורונה לשחקנים שמגיעים לחו"ל יעברו בחינה מחדש שתאפשר בידוד מקוצר יותר וחזרה לאימונים, ויותר חשוב, הבטיחו גם שכל הפגיעה הכלכלית של החודש האחרון תזכה לשיפוי כספי מלא של 100% לכל הקבוצות על עצירת הליגה.

"השחקנים החליטו: הם רוצים להתאמן" (באדיבות בית"ר ירושלים) | צילום: ספורט 5

"אני חושב שיולי אדלשטיין עצר את הכוונה של גרוטו לתת לנו להתאמן. בשום מקום בעולם לא עצרו את הספורט, הוא בא ועשה את זה, ואני חושב שמפה כדור השלג הלך והתגלגל. הם עשו נזק חמור מאוד לספורט, הם נותנים לאגו שלהם להרוס לנו את הספורט. מצאנו פיתרון חוקי להתאמן כדת וכדין, במקום להניח לנו לנפשנו הם מאיימים ורוצים להזיק".

"אני מרגיש די לבד במערכה. החוות דעת המשפטית שלנו זה דבר חדש, קרה רק אתמול, ויש לא מעט קבוצות שכבר הודיעו לנו שהן חוזרות להתאמן ביום ראשון, כמו הפועל תל אביב, בני יהודה ועוד כמה. לא יודע לגבי מכבי חיפה ויעקב שחר, תשאלו אותו. האם בגלל האיום של כלפון קבוצות בכל זאת יעלו להתאמן? את זה אתם צריכים לשאול אותן, אבל אני יכול להגיד לכם שגם בני יהודה וגם הפועל אמרו שיחזרו להתאמן ביום ראשון".

"משרד הבריאות לא יכול להשבית את כל הספורט בישראל כי האגו של גרוטו נפגע. גרוטו זה לא פוטין וזאת לא דיקטטורה, הוא טיפס על עץ גבוה מדי, עדיף שנקנה לו סולם ויירד לאט לאט. אני לא חושב שגרוטו ואדלשטיין יבטלו את המשחקים של האירופאיות, כדאי שיירדו מהר מהעץ, גם ביבי נתניהו לא רוצה את זה".

"המנהלת זה גוף שיווקי, של בעלי הקבוצות, הם עובדים אצלנו והם לא יגידו לנו מה לעשות ויאיימו לקנוס אותנו מהכספים שלנו אז נעורר אותם. עד שהם לא חוזרים בהם מהאיומים הריקים מתוכן ומביאים בכתב את מה שאמרו בעל פה, אנחנו מפסיקים להתאמן מיידית".

"גרוטו מדבר כל הזמן על סיכון מקרי הקורונה. כולנו רואים שהסיכון של ספורטאים בגיל הזה הוא אפסי. גרוטו עצמו אמר את זה באופן מפורש. יש סיכונים בריאותיים חמורים בהרבה, יהיו פציעות רציניות. אנחנו חזרנו מהקורונה לעומס וליוואי גראסיה, אלירן עטר ועידן ורד נפצעו. לא דואגים לבריאות של הכדורגלנים, הדאגה האמיתית שצריכה להיות".

"יש מתווה, צריך לעמוד בו, כמו שיש פצועים ומורחקים יהיו חולים, זה שממתינים יגרום לזה שלא יהיו נדבקים בקורונה? ב-3 על 3 בכדורסל לא יהיו נדבקים? יש נדבקים, אני חליתי בזה, נשיא ארצות הברית חלה בזה וזה חלק מהחיים כרגע. אני לא מחייב אף שחקן לבוא לאימון, השחקנים אמרו בקולם: אנחנו מודעים לסיכונים, מעוניינים לחזור להתאמן".