sportFive1043249 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5

גורל עונת 2020/21 בספורט הישראלי אמנם לא יוכרע היום (חמישי) באופן חד משמעי, אבל השעות הקרובות בהחלט צפויות להיות דרמטיות באשר לעתיד שני הענפים הבכירים - הכדורגל והכדורסל - שכידוע הושבתו מפעילות עם הכניסה לסגר במדינה.

ועדת החוקה של הכנסת התכנסה הבוקר לדון בכמה נושאים, בהם "מניעת פעילות משותפת של ספורטאים", כך כהגדרת דוברות הוועדה. פרופסור איתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, 'התארח' בוועדה באמצעות הזום והעביר מסר לא מעודד: "ברגע שנחריג את הספורט נפגע ביסודות של המלחמה בקורונה, שזה עניין המסכות, ההתקהלות והיציאה מהבית. גם אם היינו מחזירים אימונים, היו נדבקים ועוצרים שוב. אני לא מתכוון להמליץ לשר הבריאות להחריג את הספורט".

בתגובה לדבריו של גרוטו, ח"כ יואב סגלוביץ' עמד על כך שוועדת החוקה ממליצה לבטל את איסור האימונים, והדגיש כי ההחלטה לאשר לקבוצות מסוימות להתאמן ולאחרות לא - פוגעת בספורטיביות. חברי הכנסת הנוספים בוועדה התנגדו נחרצות לדעה של גרוטו וביקשו ממנו לשנות את הגזרה בשיחה עם שר הבריאות.

גם ח"כ אריאל קלנר (ליכוד) הדהד את המסר: "ליגת הכדורסל פעלה במשך כחודשיים ולא נדבק אף אחד. יש להם רקורד מוכח. עצירת האימונים היא חיסול הענף, חד משמעית. יש תמימות דעים רחבה שנותנת לנו מנדט כוועדה להחריג את הספורט"

במנהלת הכדורגל ישנו חשש כבד לפיו אם האימונים לא יחודשו באופן מיידי, גם אם ללא מגע בשלב הראשון, חזרת הליגה תידחה עד לחודש נובמבר ואולי אף מעבר לכך.

כזכור, מנהלות הכדורגל והכדורסל העבירו אמש מכתב משותף לגורמים הבכירים במדינה וביקשו להתיר אימונים בזמן הסגר. בשלב זה, העליה בתחלואה מקשה מאוד על הזזת מהלכים לטובת ענפי הספורט. לגבי הכדורגל, אם לא ניתן יהיה לחזור לאימונים באופן מיידי, סביר מאוד להניח שהמנהלת תיאלץ להודיע על קיצור הליגה. אחת האופציות שעלו עוד בקיץ: סיבוב אחד בלבד בפלייאוף העליון.

בתוך כך, במנהלת מקווים שהן הפועל באר שבע והן מכבי חיפה יצליחו להעפיל הערב לשלב הבתים של הליגה האירופית. בכך, יחד עם מכבי תל אביב, יהיו שלוש קבוצות שמתאמנות באופן מלא - ובמנהלת מקווים כי ניתן יהיה בעזרת זאת להפעיל לחץ כדי שגם יתר הקבוצות יהיו רשאיות להתאמן.

"מתקן האימונים של קבוצת כדורגל הוא המקום הבטוח ביותר מבחינה בריאותית לשחקנים. השחקנים עוברים בדיקות חום ונמצאים תחת השגחה רפואית. אנחנו יודעים לזהות כל שחקן שלא מרגיש טוב, השחקנים נמצאים בבידוד מלא ולכן יש לאפשר באופן מיידי את החזרה לאימונים של קבוצות הכדורגל המקצועניות", הדגיש יו"ר המנהלת ארז כלפון.

שר החינוך לשעבר, ח"כ גדעון סער (ליכוד) אמר בדיון: "הממשלה החריגה קבוצות שמשחקות במסגרות בינלאומיות. יש כמה קבוצות כאלה. אם נקבעה ההחרגה הזאת, צריך לפחות בליגות הבכירות בכדורסל ובכדורגל להבין שמדובר לא רק בפרנסה אלא בפגיעה קשה במוכנות של הקבוצות אם וכאשר יחזרו לשחק. אם אנחנו ננוון את הקבוצות אנחנו נפגע בתחרות. זה לא רק עניין של סטטוס, אלה קבוצות מקצועניות ואנחנו פוגעים פגיעה אנושה בתשתיות שלהן. ליגת הכדורסל ציינה שורה של מגבלות מחמירות, אם התנאים האלה מתקיימים אני לא רואה איזה נזק יכול להיגרם, לעומת הנזק הקשה שייגרם אם לא נחריג אותם. זה לא עניין של קואליציה ואופוזיציה, הוועדה חייבת לעמוד על כך שנחריג את הליגות הבכירות"