sportFive1059630 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
איימו על משפחתו. לה פמיליה (אודי ציטיאט) (צילום: ספורט 5)
איימו על משפחתו. לה פמיליה (אודי ציטיאט) | צילום: ספורט 5

יממה אחרי האימון הסוער בבית וגן, משה חוגג, הבעלים של בית"ר ירושלים, התראיין הלילה (שבת) לחדשות הספורט ודיבר על התחושות בעקבות האירועים האחרונים. כזכור, השבוע שהתחיל עם העסקה ההיסטורית של מכירת 50 אחוזים ממניות המועדון לשייח' מאיחוד האמירויות חאמד בן ח'ליפה, נמשך עם הפגנות ואיומים כנגד חוגג ומשפחתו ונגמר עם מפגן התמיכה באימון, לעומת המחאות של אנשי 'לה פמיליה'.

"היה מאוד מרגש באימון", פתח חוגג. "מי שהיה שם ראה לדעתי משהו היסטורי של שינוי אמיתי, זה נשמע גדול שאני אומר 'מזרח תיכון חדש', אבל ככה זה מרגיש. בסופו של דבר רואים ישראלים בעיר הבירה, והרוב הגורף תומך במהלך".

ישנם גם קולות לא פשוטים איתם אתה מתמודד.
"אני חושב שהקולות מאוד פשוטים, זה שהם אלימים ומצליחים להבהיל אנשים מסוימים - זו אחת מהסיבות שאנחנו צריכים מהלך כזה ולהיות מחויבים לו. אנחנו צריכים שהמדינה והרשויות יהיו לצידנו במהלך הזה. באנגליה היו מקרים חריגים יותר מ'לה פמילה' וכשכולם שילבו ידיים אז ניצחו את התופעה המכוערת הזו".

ספגת איומים על חייך?
"
כן. המשפחה שלי, אשתי והילדים ספגו איומים. אני סומך על משטרת ישראל ואני לא מפחד. הגשתי תלונה במשטרה והיא מטפלת בזה, אנחנו לא חוששים ואני לא מפחד אני בלי אבטחה, בלי שומרי ראש. יחד עם זאת, אני לא מזלזל ולא מעביר את זה לסדר היום. נתבע את ראשי 'לה פמיליה' על המהלכים האלו, אני לא אגיד את שמותיהם בשידור, אבל אנחנו מכירים את שמות כל המנהיגים ויש פרצופים מאחורי ההודעות והגרפיטי. אנחנו לא נוותר".

אם היית מקבל מבעלים אחרים, הולנדים לדוגמה, את אותה ההצעה. היית מוכר?
"
קיבלתי בעבר הצעות ואף אחת מהן לא הייתה הצעה שמשדרגת את המועדון. אם מישהו נכנס לשים סכומים דומים למה שאני השקעתי, זה לא משנה מאיפה, והיה מציע להקפיץ את המועדון דרגה קדימה - אז ודאי".

מהו האינטרס של השייח?
"
הוא מאוד אוהב כדורגל. יש לו אינטרס דומה לשלי. הוא מכיר את כל השחקנים של בית"ר".

מה החזון שלכם?
"על נזקי גאידמק כל הליגה משלמת עד היום. בשיחה עם שי ברדה וסלובו, אמרתי להם שאם מישהו מדמיין שהכסף ילך לניפוח שכר, אני לא אתן לזה יד. הכסף צריך ללכת לתשתיות ולהשקעה בצעירים. העסקה אומרת שהוא צריך להשקיע סכום מסוים של כסף, זה סכום גבוה ולא זה שאתם תיארתם".

"יש פייר פליי פיננסי", הסביר חוגג. "הוא לא מאפשר לבעלים להזרים מעל סכום כסף מסוים במשך 3 שנים. עשינו מתמטיקה של מה שאני השקעתי ב-2.5 שנים והמקסימום שהוא יכול לשים כדי שלא נעבור על הפייר פליי הוא 5 מיליון יורו בשנה ללא ספונסרים, עליהם אין הגבלה ומשם יגיע רוב הכסף. הבטחתי את עתיד בית"ר ל-10 שנים קדימה לכל הפחות. הכסף יהיה משמעותי, גם מיץ' גולדהאר משקיע סכומים גדולים ולא ראיתי שיצאו נגדו והוא משקיע בצורה חכמה".

"לא יהיו משכורות מנופחות" (אודי ציטיאט) | צילום: ספורט 5

תבנה מערכת כמו במכבי ת"א?
"עם כל הכבוד לג'ורדי קרויף, בלי מיץ' אין ג'ורדי. אנחנו רואים היטב היום שיש קבוצות כמו אשדוד בצמרת והפועל ת"א סוגרת את הטבלה, התקציב שלה בשנה רעה כפול משל אשדוד. יש בלוף אדיר בכדורגל הישראלי, אין קורלציה".

כמה בדקת לפני העסקה את עומקו הכלכלי והרקע של בן חליפה?
"בדקתי כמיטב יכולתי, כמו שאני בודק בצורה הכי רצינית שותפים עסקיים לעומק. השתכנענו, הבנו את העוצמה הכלכלית שלו, והיא משמעותית, ואת העומק שלו. לא הייתי עושה את העסקה אם לא הייתי חושב כך".

מתי הכסף יתחיל לזרום?
"
בינואר, יש חוזה כתוב. יש לא מעט דירקטוריונים שמתנהלים ללא שליטה, אנחנו נתנהל בצורה דומה, את ההחלטות המקצועיות אנחנו לא ניקח - נביא דמויות כאלו ואחרות. בהחלט נעבה את הצוות המקצועי. אנחנו ננחה מה שאנחנו רוצים לראות, ולשמחתי זה את אותו הדבר והוא להגשים את החלום שלנו. אנחנו רוצים לבנות קבוצה צעירה, והתקפית שתגיע לאירופה - ליגה אירופית או אלופות זה חלום גדול ובהחלט אפשר להגיע לשם".

יש תוכנית מסודרת? מה הולכים לעשות עם הכסף?
"
נשמח, אני והוא, לקבל טיפה קרדיט. אנחנו לא ליצנים ובאים בלי תוכניות, אנחנו עובדים על זה. זו תוכנית ל-10 שנים ולא לשנה-שנתיים. התוכניות לא מוכנות עדיין. אני לא אתן לשייח לעשות אותו דבר, נפיק את הלקחים מהכסף שאני זרקתי לפח ונעשה את זה בצורה מסודרת. משכורות מנופחות לא יהיו בבית"ר ירושלים".

"הרוב הגורף תומך במהלך" (אודי ציטיאט) | צילום: ספורט 5

בעלים שותף יש. מתי יהיה שחקן ערבי בקבוצה?
השאלה קצת לא רלוונטית, הבעלים ערבי. כבר הצענו לשחקן חוזה, פניתי אליו והוא לא רצה להגיע ובחר בקבוצה ששילמה לו יותר כסף. זה לא היה 'אישו' בקבוצה שלי. נעשה ניסיון לחזק את הקבוצה, יכול מאוד להיות שיגיע גם שחקן מוסלמי, יש שחקנים מוסלמים טובים מאוד. בליגה שלנו אשמח לשמוע איזה שחקן הוא שובר שיויון".

"בירם כיאל? הוא ירצה להגיע לבית"ר? לא בדקתי הוא היה יקר מדי כדי שנדון בו בכלל, עכשיו לדעתי הוא לא ירצה להגיע. חאתם אלחמיד שחקן מצוין, אבל סיכוי נמוך שנראה אותו בבית"ר. להבנתי הוא לא רוצה להגיע לבית"ר. גם דאבור שחקן פנטסטי שאני אשמח להביא".

הבעלים סיכם את המהלך: "אני יכול לומר שלא מעט שרים, חברי כנסת ואנשים חשובים במשק התקשרו כולם ותמכו. אנחנו צריכים את כולם, במשך שנים כל התקשורת תוקפת 'למה אין בבית"ר שחקן ערבי?'. עכשיו הייתי מצפה לראות את התקשורת עוזרת לנו להילחם בזה, אחרי שיש בעלים ערבי".