(מאור אלקסלסי) (צילום: ספורט 5)
(מאור אלקסלסי) | צילום: ספורט 5
האוהדים דורשים את הכסף (מאור אלקסלסי) (צילום: ספורט 5)
האוהדים דורשים את הכסף (מאור אלקסלסי) | צילום: ספורט 5

שלושת ארגוני האוהדים של מכבי חיפה (הקופים הירוקים, האולטרא בויז והאינפרנו) פרסמו פוסט אשר מורה להנהלת מכבי חיפה להפסיק לגרור רגליים בתואנות שונות שאין בהן ממש, ולהציע לבעלי המנויים של העונה שעברה מתווה להשבת כספי דמי המנוי בגין משחקי הפלייאוף שבהם לא היה קהל.

יודגש, כי בניגוד למתווים שהציעו מועדונים אחרים (כדורגל וכדורסל) לאוהדיהם, ארגוני האוהדים של מכבי חיפה דורשים מהנהלת המועדון לכלול במתווה אפשרות של השבה כספית מלאה בגין המשחקים שבהם לא היה קהל, דבר המתחייב על פי החוק והמוסר, לבטח לאור המצב הכלכלי והחברתי שבו אנחנו חיים.

הנשיא ישלם? (אלן שיבר (צילום: ספורט 5)
הנשיא ישלם? (אלן שיבר | צילום: ספורט 5

"אוהדים יקרים, נושא השבת כספים לאוהדים, אשר החזיקו מנויים בעונה החולפת ולא קיבלו תמורה בגין משחקי הפלייאוף שבמנוי, וזאת עקב מגפת הקורונה, הוא נושא שעל הפרק מאז סיום עונת 19/20. מאז תחילת המשבר והמשחקים ללא קהל, פנו אלינו מאות אוהדים אשר דרשו את התייחסות הנהלת מכבי לנושא וביקשו שנעזור להם לקבל תשובות על החזרים ופתרונות לגבי המנויים שרכשו.

תוכן הפניות הוא מגוון. יש אוהדים שבדעתם להשאיר את הכספים בימים קשים אלו. ישנם אוהדים אשר יסתפקו בהנחה באותו שיעור של 25 אחוז במנוי הבא, ואולם יש אוהדים אשר ספגו מכה כלכלית קשה מאחד המשברים הכלכליים החמורים במדינה מאז היוסדה, ועבורם הכסף הזה הוא חבל הצלה מיידי ומשמעותי ביותר בתקופה זו.

בחודשים האחרונים  פעלנו ישירות מול המועדון לא אחת כדי למצוא תשובות ופתרון לגבי השבת כספי המנויים, הדגשנו את הרגישות הכלכלית בנושא, אך מה שהיה לנו חשוב יותר זו השקיפות מול הקהל הרחב בנוגע לצעדים שהמועדון הולך לנקוט. הטענות היו רבות, אך עם אותו מסר – למכבי חיפה אין את האפשרות להחזיר את הכסף לקהל ממספר טעמים, טעמים אשר נבדקו והתבררו כלא נכונים.

יחד עם זאת, טענה אחת שנותרה בעינה ואשר הפכה להיות הטענה שהנהלת מכבי אוחזת בה, נאמרה על ידי מר יעקב שחר ודובר הקבוצה דודו בזק בראיונות שונים שהעניקו לתקשורת, אשר הכריזו בריש גלי: 'מתנהלת נגדנו ונגד כל הקבוצות גדולות בליגה תביעה ייצוגית, ככל שהתביעה נמצאת בתהליך משפטי-אנו מנועים מלהגיב בנושא, ידינו כבולות...'.

במילים אחרות, זה לא שמכבי לא רוצה להחזיר את הכסף, היא לא יכולה, היא אפילו לא יכולה להציע דרכי פיצוי לאוהדים כל עוד מתנהל הליך משפטי בנושא! נדגיש, כי לאחר בירור מעמיק בנושא, כמו גם לאחר קבלת ייעוץ משפטי בעניין זה, היום, אנו יכולים להגיד בקול רם - אין שום מניעה משפטית אשר מונעת ממכבי חיפה מלהציע דרכי פיצוי לאוהדים, לרבות השבת כספים לבעלי המנויים המעוניינים בכך!

מעבר לכך, שני מועדוני ספורט בארץ אשר כלולים בדיוק באותה התביעה נגד מכבי פרסמו מתווה פיצוי, אם כך, למה הם כן ומכבי שלנו לא? אם כן, אנו קוראים להנהלת המועדון לפרסם מתווה פיצויים לבעלי המנויים מהעונה החולפת באופן מיידי, כאשר במסגרת מתווה זה הנהלת מכבי חייבת לכלול אפשרות של החזר כספי מלא בגין משחקי הפלייאוף, שנערכו ללא קהל, לבעלי המנויים מעוניינים בכך!

כאמור, כל אוהד זכאי לבחור מתוך מסלולי המתווה כרצונו, ואולם נדגיש, כי לכל אוהד, אשר החזיק במנוי בעונה החולפת, מגיעה זכות הבחירה בכל הנוגע לכספים שהוא שילם מכיסו לטובת אירועי ספורט שלא התקיימו, לבטח במציאות כלכלית וחברתית כל כך קשה ומורכבת בה אנו חיים. זוהי חובתה המוסרית והחוקית של הנהלת מכבי! של כל אחד מבעלי התפקידים אשר מנהלים את המועדון".

ממכבי חיפה נמסר בתגובה: "גם לקהל שלנו יהיה מתווה פיצוי".