sportFive1103404 (צילום: ספורט 5)
צילום: ספורט 5
בוזגלו. חווה טראומה (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
בוזגלו. חווה טראומה (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

תמונה ראשית מתוך האינסטגרם של מאור בוזגלו

מאור בוזגלו סופר כבר שנה בלי כדורגל. אחד מהכוכבים הכי גדולים בכדורגל הישראלי בעשור האחרון נמצא בשיאו של הליך בוררות מול הפועל ת"א, ובגיל 33 כשהוא בלי חוזה, הוא עדיין רוצה ריקוד אחרון בכדורגל. בראיון גלוי לב הוא מספר על הקשיים בשנה בלי כדורגל, הביקורת סביבו על האם הוא מרוכז בכדורגל וגם החלום לחזור לדשא, אבל לא בכל מחיר. ראיון יוצא דופן.

"לא הייתי בשגרה המקצועית בחיי היום יום שלי בעונה האחרונה. חוויתי טראומה מהליך הבוררות מול הפועל ת"א, שכן התמודדתי מול אנשים שמנהלים את הכדורגל שלנו, לצערי. לאחר הליך הבוררות יהיה לי מה להגיד", בוזגלו פתח את דבריו, "כולם עובדים פה בשיטת מצליח - מתחייבים לסכום מסוים, לא עומדים בו, ואז מקווים שאמצא קבוצה אחרת ואקטין נזק וישלמו פחות. זה שאין סנקציה שאפשר לנקוט נגד קבוצה שפועלת בצורה כזו, אז לשחקן אין אבא ואמא, אין לו למי לפנות. האנשים שמנהלים את הפועל ת"א, הורסים את הקבוצה".

אבל יש כאלה שאומרים שכדורגל לא מעניין אותך
"אני בגלל ההסכם הזה שיש לי עם הפועל ת"א התחייבתי כלכלית לכל מיני דברים, קניתי דירה, ואז פתאום הפסיקו את ההסכם. מלא אומרים לי שהראש שלי בכדורגל, אבל איך הוא יכול להיות בכדורגל אם לא נותנים לי לעשות מה שאני אוהב? אם לא הייתי עושה את הקמפיינים והריאליטי, אני היום הייתי הומלס, זה אנשים לא יכולים להבין. גם היום יש לי הכי הרבה מה לתת, אני יודע מה אני שווה מקצועית".

אתה מרגיש שאתה יכול לתרום היום לקבוצה בליגת העל?
"חד משמעית כן. היום אני כשיר לחלוטין. הגוף שלי הרבה יותר חזק ממה שהייתי. גם כשהייתי בשגרה של אימונים, לא הרגשתי כל כך טוב כמו עכשיו. הפכתי את עצמי היום מבחינה גופנית לצעיר הרבה יותר".

אתה מבין את הקבוצות שחוששות לצרף אותך על רקע גליון הפציעות?
"הביאו אותי למצב של שנה בלי כדורגל. אני גם בפציעות שלי שנה לא שיחקתי כדורגל, ולפעמים חזרתי הרבה יותר טוב. יש לי בעיה אחרת שאני לא יכול לשחק בקבוצה ללא קהל, אני מודה בזה. אני שחקן של הופעה בפני קהל. ברגע שאני הולך לקבוצה בלי קהל, זה אסון בשבילי".

שיחקת בכל הקבוצות עם קהל, איזה אופציות יש לך?
"אני אחכה בסבלנות, אני מסוג האנשים שתמיד מתקדם קדימה. אני לא בוכה ואומר למה לי זה קרה. אני דיברתי בינואר עם כל מיני אנשים בכדורגל, אמרתי שהכסף לא משנה לי, ואני אגיע עם מזוודה. מה שהם אמרו לי זה שאני שלושה חודשים בלי כדורגל. אבא שלי? לא מפריע. הוא כבר לא הסוכן שלי".

יעקב בוזגלו. מחוץ לתמונה (אלן שיבר) (צילום: ספורט 5)
יעקב בוזגלו. מחוץ לתמונה (אלן שיבר) | צילום: ספורט 5

אבא שלך באמת מחוץ לתמונה?
"דווקא כשהוא יצא מהתמונה, הבנתי כמה הוא השפיע. פתאום ראיתי את החרא מסביב והדברים שהוא התמודד איתם, והבנתי כמה הוא עבר. אין אפור בכדורגל - זה או שחור או לבן".

איפה טעית?
"הפועל ת"א הייתה טעות גדולה מבחינתי. שנה בלי כדורגל זה משהו שיכול לגמור קריירה. סירסו אותי לגמרי גם להביע את עצמי לא יכולתי כי אני בהליך בוררות".

אתה חולם על זה שאולי אתה זה שיכולת לזכות באליפות עם מכבי חיפה?
"חד משמעי. זה עובר לי בראש. מכבי חיפה הציעה לי יותר כסף, יותר אופק. הלכתי להפועל ת"א שנתנה לי בית יציב לשנתיים, מה שבפועל לא קרה".

יש היום משא ומתן עם קבוצות מסוימות?
"כן, יש פניות והתעניינות, אבל אני בהליך בוררות ולכן יש קצת בעיה. אני רק בן 33 ובעולם יש שחקנים שמשחקים בגיל שלי ובכושר שיא. יש לי עוד הרבה מה לתת".

שנה אתה בלי כדורגל, איך שומרים על אורח חיים ספורטיבי?
"הייתי קם כל בוקר ומקלל את העולם, איך יכול להיות שאני בלי מסגרת. אי אפשר להתאמן לבד. בישראל לא יודעים להכיל את זה שאני עושה דברים חוץ מהכדורגל. הסדרה עשתה לי טוב, אבל אפשר להגיד שזה פגע לי בכדורגל. הייתי מגיע ללוקר בחדר ההלבשה ואנשים היו מסובבים לי את הגב. אנשים ראו בי דמות שהכל נפיץ סביבי, לא ידעו איך להתמודד עם זה. כוכבים גדולים בקבוצות גדולות לא היו מתייחסים אליהם בקניון ואליי התייחסו, זה יצר קנאה כל הזמן ואינטריגות לא נעימות לי".

הסדרה פגעה בך?
"היו פעמים שאנשים לא הסתכלו לי בעיניים כי אני 'מאור בוזגלו'. זה היה לא נעים לי".

אתה עוד רוצה לשחק כדורגל?
"אני שונה מיוסי בניון. אני מודע לזה שאני בעייתי, אם אני לא בטופ, אני לא יכול לשחק. אני לא אמצא את הדרייב הזה כמוהו. כל מי שאני פוגש ברחוב אומר לי 'לך לאיזו קבוצה שלא תהיה, ופשוט תשחק', אבל זה לא אני. בקבוצה שבמאבק הישרדות, אני לא יכול לבוא לידי ביטוי, אין מה לעשות, זה פשוט לא אני. בשנים האחרונות כל הדרישות שביקשו ממני היה דרישות שמבקשים ממגן ימני או קשר אחורי, ובגלל זה היה לי תאקלים עם מאמנים. אני רץ פחות אבל אני נותן 2 פסים לגול ומשנה משחק. שחקנים בסגנון שלי כבר לא משחקים".

אתה רוצה לשחק בקבוצה עם קהל, אתה יכול לשחק 20 דקות ולעלות מהספסל?
"בטח, כמו שלום תקווה. אני גם יכול לשנות משחק מהספסל. אין לי אגו בקטע הזה, בקבוצה שצריכה סגל עמוק, אני אשמח לעזור ולהשפיע".

ראית התקרית עם קלינגר, איך אתה מרגיש עם זה מהצד?
"מצד אחד זה מביך, מאמן צריך לשמש דוגמא. מצד שני, כדורגל זה אמוציות ולפעמים זה לא נשלט. הרבה פעמים קיללו אותי גם, אבל אני חייכתי בתגובה, כי חינכו אותי לא להגיב. יכול להיות שאני התאהבתי בשונאים שלי, כל פעם כשקיללו אותי, זה נתן לי דרייב. אין לי שום כעס אישי כלפי קלינגר, הוא היה מאוד הוגן איתי ואפילו רצה שאשחק".

אתה רואה היום כדורגל בזמנך הפנוי?
"לא, כדורגל לא נכנס אליי הביתה. בוזגלו לא על המגרש, זה לא מעניין אותי. אין אצלי שידורי כדורגל בבית, אלא יש לי תחומי עניין אחרים. התקופה של הקורונה גרם לי להתרכז בגדילה של הילדים".